Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Slovensko

Kmec: Postup pri futbalovom štadióne zvážime po vyjadrení súdu EÚ

Na snímke Peter Kmec. Foto: Úrad vlády SR

Národný futbalový štadión na mieste pôvodného štadióna na bratislavskom Tehelnom poli začali stavať v roku 2016.

Bratislava 23. októbra (TASR) - Vyjadrenie Súdneho dvora Európskej únie (EÚ) v prípade sporu, týkajúceho sa výstavby Národného futbalového štadióna (NFŠ), je predmetom analýzy, od jej záverov sa bude odvíjať ďalší postup štátu v kauze. Pred stredajším rokovaním kabinetu to uviedol podpredseda vlády SR pre plán obnovy a odolnosti Peter Kmec (Hlas-SD).

Európsky súd vo štvrtok 17. októbra v prejudiciálnom konaní skonštatoval, že v spore musia definitívny verdikt vyriecť slovenské súdy. Zároveň Súdny dvor EÚ uviedol, že súbor zmlúv medzi štátom a investorom projektu, spoločnosťou Národný futbalový štadión (NFŠ), môže za určitých podmienok predstavovať "verejnú zákazku" a pripustil aj možnosť, aby vnútroštátna právna úprava stanovila uzatvorenie zmluvy v rozpore s právnou úpravou v oblasti verejného obstarávania za absolútne neplatné. "Dôkladne toto stanovisko analyzujeme a podľa záverov tejto analýzy zvážime, či má význam pokračovať v súdnom spore, alebo budeme hľadať alternatívy mimosúdneho vyrovnania," uviedol Kmec.

Spoločnosť NFŠ prijala vyjadrenie Súdneho dvora EÚ ako potvrdenie predpokladaného stanoviska, že v otázke, či súbor zmlúv obsahuje záväzok a povinnosť spoločnosti postaviť štadión, v súlade so štátom určenými špecifikáciami, musí rozhodnúť iba slovenský súd. "Prejudiciálna otázka tým pádom ani nemohla pre posun celého prípadu nič nové priniesť," tvrdí NFŠ.

Národný futbalový štadión na mieste pôvodného štadióna na bratislavskom Tehelnom poli začali stavať v roku 2016. Projekt realizovala spoločnosť NFŠ, s ktorou štát v zastúpení ministerstva školstva podpísal ešte v roku 2013 bez súťažného konania memorandum, definujúce podmienky výstavby. Štát sa zaviazal dostavať a odkúpiť nekomerčnú časť štadióna, rovnako poskytnúť dotáciu vyše 27 miliónov eur. V lete 2020 vláda oznámila, že na základe právnych analýz štadión neodkúpi a požadovala vrátenie dotácie. NFŠ si, naopak, nárokuje na vyplatenie zmluvnej pokuty za neuzavretie kúpnej zmluvy a tiež náhradu škôd, ktoré jej mal postup štátu spôsobiť.