Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 18. december 2024Meniny má Sláva a Slávka
< sekcia Slovensko

SaS dostala od Penty 5 mil. korún v igelitke, tvrdí Kočner

Foto: TASR

Marián Kočner tiež poprel, žeby zhotovil videozáznam rozhovoru medzi ním a lídrom SaS Richardom Sulíkom.

Bratislava 28. februára (TASR) - Strana SaS prijala od spoločníka Penty Jozefa Špirka päť miliónov korún v igelitovej taške s logom Tesco na predvolebnú kampaň v roku 2010. Vyhlásil to dnes podnikateľ Marián Kočner.

"Pýtal som sa Sulíka, či od jedného zo spoločníkov Penty nedostali finančný príspevok na kampaň, ktorý ale nie je uvedený na webe medzi príspevkami. Tak sa ma spýtal, odkiaľ to viem a že on od Jozefa Špirka žiadne peniaze nezobral. Je to pravda, doniesol ich pokladník strany SaS Kolárik, ktorý ich od Špirka dostal v bielej Tesco igelitke," povedal Kočner.

Podnikateľ zároveň oznámil, že na toto tvrdenie nemá dôkazy. Je ale ochotný SaS zaplatiť detektor lži, kde by na tieto otázky mali odpovedať.

Kočner spomenul aj predsedu poslaneckého klubu SaS Jozefa Kollára. "On mi nakladá, kde môže. Nepoznám ho osobne, len z počutia, videli sme sa na pár spoločenských akciách. Chcem sa opýtať, či pôjde pán Kollár na detektor lži a bude ochotný odpovedať na otázky, či mal niečo spoločné s lúpežou asi 80 miliónov korún v Ľudovej banke, kde bol generálnym riaditeľom. Ja si myslím, že tým testom neprejde," odkázal Kočner.

Poukázal tiež na fiktívne mediálne tréningy pre ľudí z ministerstva zdravotníctva, riaditeľov nemocníc či zamestnancov nemocníc, kde sú na jednej strane "pseudopodpísaní ľudia, že tam akože boli a na druhej strane je školiteľ, pán Juraj Droba (SaS). Tieto veci sa nikdy neudiali, ale faktúry za to išli," dodal Kočner.

Kočner: Niektorí členovia SaS chceli privatizovať SPP

Jediným cieľom niektorých poslancov SaS na čele s niekdajším štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva Martinom Chrenom bola privatizácia Slovenského plynárenského priemyslu.

"Nech povie, kto sa s ním bavil o tom, ako vymeniť premiérku? Som presvedčený, že voľba generálneho prokurátora bola o výmene premiérky," povedal Kočner. Predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ-DS) by totiž podľa neho s privatizáciou SPP nikdy nesúhlasila. Na videozázname líder SaS Richard Sulík hovorí o tom, že jeho strana by s Ivanom Miklošom (SDKÚ-DS) ako novým predsedom vlády súhlasila.

"Sulík u mňa nezisťoval, že kto sú zradcovia z voľby generálneho prokurátora, ale čo o tom viem, aby to náhodou niekedy nevybehlo von. To je moja teória a inak mi to nevychádza," uviedol Kočner.


Foto: TASR
KOČNER: Požičal som peniaze na organizáciu snemu SDKÚ-DS

Poslanec SDKÚ-DS Stanislav Janiš navrhol pred vyše rokom za generálneho prokurátora Dobroslava Trnku na príkaz straníckeho šéfa Mikuláša Dzurindu. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil podnikateľ Marián Kočner. Svoje vyjadrenie opiera o to, že má s Dzurindom spoločného veľmi dobrého priateľa, preto si je istý, že to bolo takto.

Dzurinda pre TASR pred časom povedal, že Janiš ho o svojom zámere informoval a Dzurinda mu to nezakázal ani neprikázal, pretože "SDKÚ-DS je normálna strana".

Na otázku, či niekedy Kočner sponzoroval nejakú politickú stranu, odvetil, že v zmysle, aby dal peniaze, ktoré sa mu nevrátili, nie. Priznal však, že na organizáciu snemu SDKÚ-DS po voľbách v roku 2010 požičal 80.000 alebo 90.000 eur. Tie sa mu podľa jeho slov vrátili.

Kočner poprel, že nahrával Sulíka, ponúkol aj detektor lži

Videozáznamy z rozhovorov medzi vtedajším predsedom NR SR Richardom Sulíkom (SaS) a podnikateľom Mariánom Kočnerom, ktoré pred niekoľkými dňami niekto zverejnil na webe, nevytvoril Kočner. Podnikateľ to vyhlásil na dnešnej tlačovej besede s tým, že svedomie má čisté a je ochotný ísť na detektor lži.

"Vraj bezpečnostné zložky s tým nemajú nič spoločné. No, môžeme, ale nemusíme tomu veriť. Vzhľadom na to, že existujem v zoznamoch, tak monitoring mojej osoby pripúšťam, aj keď si myslím, že nie som tak zaujímavý, aby mi niekto dával do domu videoplošticu. Pripúšťam, že za tým bol Sulík, teda že to tam bolo dané kvôli nemu," podotkol Kočner. Pripúšťa, že za akciou bolo Vojenské obranné spravodajstvo, ale nechce nikoho obviňovať. "Mohol to byť aj niekto iný. Dnes dať niekomu do domu plošticu nie je vôbec zložité," uviedol.

Aby to dokázal, ukázal fotografie z rozsiahlej rekonštrukcie svojho domu, kedy sa podľa neho do domu ploštica dostala. "Podľa uhla kamery som začal hľadať, kde tá ploštice je. Prišiel som na to, že jediná vec, ktorá v dome ostala na svojom mieste, je termostat na ovládanie domového kúrenia a kotla. Pred zimou mi to začalo blbnúť, prišiel mechanik a ja som presvedčený, že v tom starom ovládači, ktorý som vyhodil, v tom tá videoploštica bola," vysvetlil.

Kočnera podľa jeho slov privádza do zúrivosti, že niekto pozeral, čo on vo svojom dome robí. "Ponúkam 300.000 eur tomu, kto mi donesie informáciu, kto to tam namontoval. Verte, že ja to zistím, polícia to nezistí," uistil.

Podľa politológa Za M. Kočnerom mohol stáť I. Matovič aj 99%

Ak by sa dnešné tvrdenia podnikateľa Mariána Kočnera na adresu SaS potvrdili, pre parlamentnú stranu by to znamenalo vážnu diskreditáciu. Informácie, ktoré dnes zverejnil, následne môžu sklamať voličov strany liberálov, ktorí budú v parlamentných voľbách hľadať alternatívu. Tou sú v súčasnosti najmä hnutie Igora Matoviča OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti a mimoparlamentné hnutie 99 percent. Jeden z týchto subjektov mohol byť podľa politológa Rastislava Tótha aj tým, kto motivoval Kočnera k dnešnému verejnému vyhláseniu ku kauze Sasanka.

"Ak je to tak, tak to je asi dohoda pár týždňov stará a ide o načasovanie - najprv vyšli nahrávky rozhovorov a potom reakcie, keď aj Richard Sulík (predseda SaS) veľmi neohrabane reagoval," skonštatoval politológ, podľa ktorého je možné, že Kočner s niekým "paktuje so zámerom potopiť stranu". Podčiarkol však pritom, že Kočner nie je príkladom dôveryhodného zdroja.

Politológ Juraj Marušiak poukazuje na to, že okrem SaS kauza kompromituje aj bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Vyhlásenia Kočnera sú však podľa neho v prvom rade útokom na liberálov, hoci motív si celkom nevie vysvetliť. "Neviem, aké záujmy on sleduje - či sú to nejaké podnikateľské záujmy, či je za tým to, že Sulík niektoré jeho očakávania nesplnil, a teda je motivovaný snahou pomstiť sa, alebo tak," povedal.

Napriek tomu Marušiak verí, že kým sa vyhlásenia Kočnera nepotvrdia, SaS táto kauza nemusí vo voľbách zásadne ublížiť. Pripomenul, že strana má dosť oddaných voličov, ktorí liberálov podporovali aj po vyslovení nedôvery vláde či kauze odpočúvania na Vojenskom obrannom spravodajstve. "Ak sa však potvrdia obvinenia, ktoré vzniesol Kočner, bude to aj pre oddaných voličov SaS znamenať veľmi vážnu dilemu," dodal.

Politológ pripúšťa, že motiváciou stretnutí Kočnera so Sulíkom mohol byť aj zámer odradiť liberálov od stredopravej koalície po voľbách v roku 2010. Vtedajšie rozloženie síl by totiž neumožnilo vytvoriť vládu bez Smeru-SD. Sociálni demokrati pritom podporovali znovuzvolenie Trnku za generálneho prokurátora, ktorý je podľa Kočnera jeho dlhoročným známym. "Napokon Trnku podporovala aj časť terajšej stredopravej koalície," pripomenul Marušiak.