Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Slovensko

Kolíková v Haagu: Slovensko podporuje vyšetrenie zločinov na Ukrajine

Na archívnej snímke zo 14. októbra 2021 ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas 35. schôdze vlády SR v Bratislave. Foto: TASR - Dano Veselský

Kolíková na konferencii pripomenula, že Slovensko ako susedná krajina sa od ruského vpádu 24. februára aktívne zapája do humanitárnych aktivít a poskytuje pomoc utečencom.

Haag 14. júla (TASR) - Dianie na Ukrajine a koordinácia pri vyšetrovaní medzinárodných zločinov v tejto krajine bola témou štvrtkovej ministerskej konferencie v Haagu, na ktorej sa zúčastnila aj šéfka slovenského rezortu spravodlivosti Mária Kolíková. Vo svojom vystúpení podporila vyšetrovanie vojnových zločinov na Ukrajine. TASR o tom informoval jej hovorca Peter Bubla.

Účastníkom konferencie, ktorú zorganizovala holandská vláda, Európska komisia a Medzinárodný trestný súd, sa prihovoril prostredníctvom telemosta aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Opísal aktuálnu situáciu na Ukrajine vrátane najnovších útokov voči civilnému obyvateľstvu a poďakoval zástupcom krajín za doterajšiu podporu a pomoc. Apeloval na dôsledné vyšetrenie všetkých zločinov páchaných na Ukrajine.

Kolíková na konferencii pripomenula, že Slovensko ako susedná krajina sa od ruského vpádu 24. februára aktívne zapája do humanitárnych aktivít a poskytuje pomoc utečencom.

"Od bezprecedentného útoku na Ukrajinu vo februári 2022 Slovensko podporuje väčšinu iniciatív, ktorých cieľom je brať na zodpovednosť osoby zodpovedné za ohavné a odsúdeniahodné zločiny na Ukrajine," povedala Kolíková vo svojom vystúpení.

Už v marci 2022 bolo Slovensko jedným z 39 štátov, ktoré situáciu na Ukrajine postúpili Medzinárodnému trestnému súdu. Prokurátor tak mohol okamžite spustiť vyšetrovanie. Úrad prokurátora Medzinárodného trestného súdu v súčasnosti zhromažďuje dôkazy o zločinoch spáchaných na území Ukrajiny. Výsledkom vyšetrovania môže byť podanie obžaloby voči konkrétnym osobám, pričom súd sa zameriava najmä na vysokých politických a vojenských predstaviteľov.

Slovenská prokuratúra začala medzitým vnútroštátne vyšetrovanie páchateľov trestných činov, ktoré podľa slovenského Trestného zákona zodpovedajú vojnovým zločinom a zločinom proti ľudskosti. Okrem toho Slovensko v apríli vyslalo na Ukrajinu skupinu forenzných expertov a vyšetrovateľov a v máji sa stalo členom Spoločného vyšetrovacieho tímu pre vyšetrovanie vojnových zločinov na území Ukrajiny.