Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Kollár: Nemusíme si vytvárať nejakú novú identitu

Predseda NR SR Boris Kollár pricestoval v piatok 16. júla 2021 na stretnutie predsedov parlamentov krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ktoré sa koná v areáli Károyliho kaštieľa v maďarskej obci Fehérvárcsurgó v Stoličnobelehradskej župe. Na snímke predseda NRSR Boris Kollár (druhý vľavo) počas rokovania predsedov zákonodarných zborov v areáli Károyliho kaštieľa. Foto: TASR Ladislav Vallach

Hlavným témami schôdzky zorganizovanej v úvode maďarského predsedníctva vo V4 sú stredoeurópska identita a ochrana kultúrneho dedičstva.

Fehérvárcsurgó 16. júla (TASR) - Krajiny Vyšehradskej štvorky majú spájať spoločné záujmy a nie vytváranie nejakej stredoeurópskej identity. Vytvárať treba spoločnú európsku identitu, vyhlásil v piatok predseda Národnej rady SR Boris Kollár v prestávke schôdzky šéfov parlamentov krajín Vyšehradskej skupiny (V4 – Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska), ktorá sa začala v piatok v maďarskej obci Fehérvárcsurgó v Stoličnobelehradskej župe. Hlavným témami schôdzky zorganizovanej v úvode maďarského predsedníctva vo V4 sú stredoeurópska identita a ochrana kultúrneho dedičstva.

"Nemusíme si vytvárať nejakú novú identitu, lebo mi každú svoju vlastnú identitu máme. Treba si zachovať vlastnú regionálnu, národnú identitu, tú si musíme zachovať so všetkými zvykmi, kultúrou, históriou, ľudovou kultúrou, piesňami, básňami, rozprávkami. Toto všetko si musíme uchovať a môžeme si budovať spoločnú európsku identitu. Myslím si, že toto je cesta, ale aby sme vytvárali nejakú jednotnú regionálnu vyšehradskú identitu, na toto na slovenskej strane nie je priestor. Je veľmi dôležité, aby všetky štáty, ktoré sú v Európskej únii, si zachovávali korene, pamätali na svoju minulosť, históriu, kultúru a tým obohacovali ten spoločný priestor," povedal predseda NR SR.



Kollár potvrdil, že účastníci rokovania zachytili snahu predsedu maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra vytvárať spoločnú identitu. "Myslím si, že máme spoločnú históriu, to nikto nepopiera, ale budovať ešte ďalšiu identitu, ja si myslím, že spájať by nás mali v rámci V4 záujmy, aký bol napríklad protiimigračný, integračný záujem, rozšírenie Európskej únie o západný Balkán, tieto záujmy by nás mali spájať a nemusíme hľadať nejakú vymyslenú identitu," dodal.

Predseda slovenského parlamentu podotkol, že šéfovia parlamentov krajín V4 majú medzi sebou veľmi dobré vzťahy, veľmi dobre si rozumejú. "Aj s pánom Kövérom, ja si ho veľmi vážim. Ja ale zastupujem Slovensko a budem vždy hájiť záujmy Slovenska. Zahraničná politika je na Slovensku po dlhšej dobe zase jednotná. Keď niečo povedal minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok, tak s tým sa parlament aj vláda plne stotožňuje, a myslím si že aj pani prezidentka," povedal Kollár v reakcii na otázku TASR týkajúcu sa kontroverzných vyhlásení predsedu maďarského parlamentu.

Európsku úniu v súčasnosti rozbíjajú tí, ktorí ju chcú teraz chrániť pred Maďarskom, povedal počas uplynulého víkendu Kövér, ktorý tiež vyhlásil, že ak by sa teraz konalo referendum o vstupe Maďarska do EÚ, hlasoval by proti.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok v tejto súvislosti v stredu reagoval, že je z takýchto slov zaskočený. "Aj vo V4 musíme mať zásadnú debatu o tom, ako vidí Európsku úniu Maďarsko, vzhľadom na ostatné posolstvá, ktoré prichádzajú od našich južných susedov. Moja vízia Európskej únie je diametrálne odlišná," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Kövér povedal, že krajiny vyšehradského zoskupenia sa usilujú v otázke budúcnosti Európy dospieť k spoločnému postoju, ktorý by mal byť zohľadnený vo všetkých členských krajinách EÚ, pričom tento postoj by mal byť nielen o záujmoch, ale aj o hodnotách. "Krajiny V4 chcú byť rovnocennými partnermi v diskusii o budúcnosti Európy," zdôraznil.

Predseda maďarského parlamentu poznamenal, že neexistuje jasná deliaca čiara medzi kultúrami krajín strednej Európy. "Účastníci dnešnej schôdze prišli z rôznych európskych politických zoskupení, avšak o ochrane stredoeurópskych tradícií a hodnôt majú podobnú mienku," podčiarkol Kövér. K otázke ekonomickej budúcnosti povedal, že vytvorenie severo-južnej dopravnej a energetickej infraštruktúry by zabezpečilo možnosť samostatného rozvoja tohto regiónu.


(spravodajca TASR Ladislav Vallach)

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.

- Poľské ministerstvo rodiny, práce a sociálnej politiky oznámilo, že v pondelok predstaví ďalší krok v procese zavádzania skráteného pracovného času. Ministerka Agnieszka Dziemianowicz-Bak zhodnotí doterajšie analýzy a načrtne budúce plány rezortu v tejto oblasti.

- Veľkou témou súčasnosti je transakčná daň. Poďme sa na ňu pozrieť a čo budeme môcť v nej opravíme. Uviedol to v piatok predseda vlády SR Robert Fico.

- Opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Vladimíra Marcinková (SaS) chce znova zákonne ukotviť právo pre maloletých pacientov na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii.

- Prezident SR Peter Pellegrini vymenoval riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislava Zuriana, riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Ľubomíra Klištinca a štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR Michala Sedliaka do hodnosti generála.

- Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) odovzdal menovací dekrét Petrovi Hullovi, ktorý bude opätovne pôsobiť vo funkcii riaditeľa Justičnej akadémie.

- Pri riadení, správe a manažovaní štátneho dlhu SR neidentifikoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) významné nedostatky. Rezervy sú ale v strategickom plánovaní a transparentnom informovaní. Vyplýva to z najnovšej kontroly NKÚ.

- Priame prenosy doplnené rozhovormi s relevantnými hosťami i priamymi vstupmi z Vatikánu budú vo vysielaní slovenských televízii sprevádzať sobotňajšie (26. 4.) mimoriadne vysielanie venované pohrebu pápeža Františka.

- Červená armáda na jednej strane oslobodila slovenské územie na konci svetovej vojny, no ruský režim, ktorý je stále „strojcom vojny“ na strane druhej napadol svojho suseda - Ukrajinu, a porušil tým medzinárodné právo, preto ho nemôžeme legitimizovať, uviedol Drucker.

- Do informačného systému na vzdelávanie dospelých sa zatiaľ zapojilo vyše 400 vzdelávacích zariadení. Na budúci rok by chcelo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR predstaviť balík poukážok na vzdelávanie.

- Dronový útok ruskej armády na mesto Pavlohrad na stredovýchode Ukrajiny si v noci na piatok vyžiadal najmenej tri obete na životoch a viac než desať zranených.

- Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Milan Cisarik nevyhovel návrhu obhajoby a nezastavil trestné stíhanie obžalovaného guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra pre premlčanie v korupčnej kauze.

- Francúzska slalomová šampiónka Margot Simondová tragicky zahynula počas tréningu na súťaži Red Bull Alpine Park. Tá sa koná vo Val d'Isere od 24. do 27. apríla. Mala iba 18 rokov.

- Na Zastupiteľský úrad SR vo Viedni sa v súvislosti so zadržaním 20-ročného Slováka zatiaľ nikto so žiadosťou o pomoc či poskytnutie konzulárnej asistencie neobrátil.

- Archeológovia objavili v Severnom Macedónsku pozostatky starovekého „vojenského tábora“, ktoré v skutočnosti môžu byť pozostatkami starovekého mesta Lyncus, hlavného mesta kráľovstva Lynkestis.