Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Slovensko

Kollár ocenil, že Šimko sa zdržal pri hlasovaní o azylovej reforme EÚ

Na snímke predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina). Foto: TASR - Jaroslav Novák

Šimko sa na štvrtkovom (8. 6.) zasadnutí Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti v Luxemburgu zdržal hlasovania pri návrhu smerovania azylovej reformy Únie.

Bratislava 9. júna (TASR) - Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) ocenil, že sa minister vnútra Ivan Šimko pri návrhu smerovania azylovej reformy Európskej únie zdržal hlasovania. Ide podľa neho o závažnú tému a rozhodnúť by mala nová vláda, ktorá vzíde z volieb. Uviedol to v piatok.

Slovensko je podľa Kollára solidárne a pomáha utečencom. Poukázal na pomoc desiatkam tisíc odídencom z Ukrajiny po vypuknutí vojny. "Slovensko je solidárne s utečencami pred vojnou, ale pri všetkej úcte, nechcite, aby sme rešpektovali a chceli si tu umiestniť ekonomických migrantov," vyhlásil. Ide podľa neho o ľudí, ktorí "vandrujú" po krajinách a chcú ísť tam, kde dostanú čo najvyššie sociálne dávky.

Kollár tiež skritizoval, že k rokovaniu Rady EÚ nemal parlament podklady. "Parlament by mal dať súhlas v takýchto stanoviskách ministrovi. Ale súhlasné stanoviská k čomu, keď oni si neurobia domácu úlohu," podotkol smerom k orgánom EÚ. Vznikla preto podľa neho nervozita na strane niektorých politických strán. Myslí si, že minister zdržaním sa pri hlasovaní situáciu upokojil.

Strana Za ľudí považuje za nešťastné, že nový minister vnútra a vláda nevyrokovali výnimku z nových pravidiel k migračnej politike EÚ ako Česká republika, ktorá nemusí nič platiť, pretože prijala utečencov z Ukrajiny. "Nie je umenie zdržať sa, ale umenie je dosiahnuť dobrú dohodu pre Slovensko," uviedla v stanovisku.

Za ľudí odmieta povinné kvóty aj povinný príspevok za neprijatie migrantov na Slovensko. Zmena súčasného systému je podľa strany potrebná, víta rýchlejší návrat migrantov v prípade, že im azyl poskytnutý nebude. Zásadne však odmieta akékoľvek donucovacie prostriedky zo strany Bruselu. "Vzhľadom na situáciu vo svete budú migračné tlaky len rásť a záujmom Slovenska, ale aj celej EÚ je, aby nové pravidlá migrantov od nebezpečnej cesty odrádzali a preto musia byť veľmi prísne," vyhlásila strana.

Šimko sa na štvrtkovom (8. 6.) zasadnutí Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti v Luxemburgu zdržal hlasovania pri návrhu smerovania azylovej reformy Únie. "Pre Slovensko sú niektoré ustanovenia naďalej ťažko akceptovateľné a politicky nepriechodné a to aj preto, že mandát súčasnej vlády, ktorú tu zastupujem, je limitovaný. Ani úpravy textu nám situáciu nezľahčili, a preto sa zdržiavame hlasovania pri oboch návrhoch," povedal.

Schválenie nariadení na úrovni ministrov je len prvým krokom. Pokračovať budú rokovania s Európskym parlamentom a Európskou komisiou. Finálny návrh budú opäť posudzovať členské štáty EÚ.