Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. máj 2025Meniny má Hermína
< sekcia Slovensko

KOMENTÁR JURAJA HRABKA: Amnestie po desiate

Komentár Juraja Hrabka Foto: Teraz.sk

Juraj Hrabko komentuje najnovšiu iniciatívu na zrušenie Mečiarových amnestií.

Situácia v parlamente pred ďalším záverečným hlasovaním o návrhu ústavného zákona o zrušení amnestií vydaných V. Mečiarom viditeľne hustne. Nestáva sa naozaj často, aby skupina známych právnikov vydala jednotné stanovisko tak, ako ho vydala teraz. Vskutku, čo meno to rešpekt. Rešpekt však automaticky neznamená aj súhlas.

Z politického pohľadu nie je záležitosť zložitá – poslanec Ján Budaj, ktorý v tejto súvislosti zdvihol zástavu po KDH, bude predkladať návrh na zrušenie amnestií buď dovtedy, kým nebude schválený alebo každých šesť mesiacov, kým bude poslancom. Vecné hľadisko je oveľa ošemetnejšie. Ani postupom času ani vo vyhlásení rešpektovaných právnikov sa nedajú nájsť nové argumenty v prospech zrušenia amnestií, iba recyklované. Navyše toľkokrát, že ani médiá už nevedia o koľký návrh na zrušenie amnestií v parlamente aktuálne už ide a viac hádajú, ako presne informujú. Takže najskôr asi treba povedať, že aktuálne leží v parlamente v poradí už desiaty návrh na zrušenie amnestií.

Rovnako recyklované sú aj vecné argumenty proti zrušeniu amnestií. Azda už nikto nepochybuje o tom, že ich udelenie bolo v rozpore nielen so zdravým rozumom, ale aj právnym poriadkom. Nie uplatnením, ale zneužitím moci. Ich aktéri aj príbeh dostatočne poukázali na to, nielen aké časy to vtedy boli, ale aj na to, akí ľudia boli vo funkciách. Napokon, poukazuje na to aj žaloba, ktorú podal prokurátor a ktorú súdy zmietli zo stola iba preto, lebo rozhodli, že sa týka žalovaných osôb, ktoré amnestiu prijali. Hoci ju mohli odmietnuť a trvať na tom, aby súd rozhodol o ich nevine.

Nikto dnes nevie povedať, aká by bola koncovka v prípade, keby boli uvedené amnestie zrušené. Ani skupina právnikov, ktorí sa domáhajú ich zrušenia, nedokáže zaručiť, že napríklad vtedajší riaditeľ SIS by bol postavený pred súd. Tobôž, že by bol uznaný vinným. Inými slovami, kým dnes je amnestovaný, v budúcnosti by sa mohol stať úctyhodným.

Tak či onak, zrušenie amnestií by bolo zásahom zákonodarnej moci do rozhodnutí mocí výkonnej aj súdnej. V praxi by to znamenalo, že amnestie, vydané výkonnou mocou neplatia a rozsudky vydané mocou súdnou neplatia tiež. To nie je deľba moci, ale jej uzurpácia, keďže už Ovídius tvrdil a platí to stále, že „preto sú dané zákony, aby silnejší nemohol všetko.“

Isto, parlament môže meniť alebo aj zrušiť Ústavu, ale nie spätne.

Nedá sa povedať, že amnestie nemožno zrušiť, keďže v slovenskej politike je možné všetko. Nebolo by to však správne. Aj preto, lebo zrušenie rozhodnutí moci výkonnej a súdnej parlamentom by bolo pre spoločnosť veľmi nebezpečné. Aj preto, lebo Mečiarove amnestie sú oficiálnym svedectvom zneužitia štátnej moci tými najhrubšími spôsobmi a to je potrebné si pamätať, nie z dejín krajiny vymazať.

VIDEO:Premiér odmieta spájať súčasné udalosti s druhou svetovou vojnou

Víťazstvo nad fašizmom je podľa jeho slov oslavou mieru a života.

- Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) eviduje výpadok predaja cestovných lístkov. Cestovné lístky na vlak aktuálne nie je možné zakúpiť cez mobilnú aplikáciu ani e-shop ZSSK.

- Nedostatok vlahy stále prevažuje na takmer celom území SR. Normálne podmienky boli minulý týždeň na troch percentách Slovenska.

- Polícia vyšetruje napadnutie dievčaťa na základnej škole v Jarovniciach v okrese Sabinov. Druhý žiak ho mal po hádke nožom porezať na predlaktí.

- Vladimír Országh absolvuje v pozícii hlavného trénera slovenskej hokejovej reprezentácie prvú vrcholnú akciu. Štyridsaťsedemročný kouč na začiatku apríla nahradil na poste Kanaďana Craiga Ramsayho, ktorého vyradil z hry zápal pľúc.

- Sudca z amerického štátu Washington Jamal Whitehead v pondelok nariadil administratíve prezidenta USA Donalda Trumpa, aby do Spojených štátov prijala približne 12.000 utečencov, čo významne ovplyvní vládou plánované zmeny v oblasti imigračnej politiky.

- V súvislosti s neúspechom Friedricha Merza v utorňajšom prvom kole voľby nemeckého kancelára v Spolkovom sneme (Bundestag) koaliční sociálni demokrati (SPD) predpokladajú, že predsedu Kresťanskodemokratickej únie (CDU) podporil celý ich poslanecký klub.

- Poľsko sa zatiaľ nezaoberalo otázkou povolenia preletu lietadla slovenského premiéra Roberta Fica nad svojím územím, ak by sa rozhodol zúčastniť na oslavách skončenia druhej svetovej vojny v Moskve 9. mája.

- Lekárske odborové združenie (LOZ) víta zámer postavenia národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave.

- Kolumbijské úrady oznámili, že zadržali viac než 200 členov najväčšieho drogového kartelu v krajine. Kartelu Clan del Golfo (AGC) je pripisovaná vina za zabitie približne dvoch desiatok príslušníkov bezpečnostných zložiek za uplynulý mesiac.

- Predseda nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz neuspel v utorok v prvom kole hlasovania v Spolkovom sneme (Bundestagu), ktorý ho mal potvrdiť do funkcie spolkového kancelára.

- Doterajší minister vnútra Catalin Predoiu sa v utorok stal dočasným premiérom Rumunska. Do funkcie ho vymenoval úradujúci prezident Ilie Bolojan.

- Celoslovenské oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom v areáli letiska v Piešťanoch prinesú 8. mája v lokalite Staré Piešťany na cestách viaceré dopravné obmedzenia.

- Doprava v hlavnom meste i smerom do Bratislavy sa v utorok na niektorých miestach spomaľuje. Dôvodom sú viaceré nehody i kolóna. Informuje o tom Zelená vlna STVR.

- Hokejisti Toronta zvíťazili v úvodnom semifinále Východnej konferencie NHL nad obhajcom Stanleyho poháry z Floridy 5:4. Výrazný podiel na triumfe Maple Leafs mal švédsky útočník William Nylander, ktorý zaznamenal dva góly a asistenciu.

- Britský premiér Keir Starmer v pondelok telefonoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Zhodli sa na tom, že Rusko musí najskôr súhlasiť s 30-dňovým prímerím, aby bolo možné viesť zmysluplné rozhovory o ukončení vojny na Ukrajine.

- Srbskí študenti, ktorí už pol roka vedú protikorupčné protesty, v pondelok oznámili, že požadujú okamžité uskutočnenie predčasných parlamentných volieb. Ide podľa nich o jediné riešenie aktuálnej politickej krízy.

- Všetkých 133 kardinálov s volebným právom sa v pondelok, dva dni pred začiatkom konkláve, nachádzajú v Ríme alebo Vatikáne. Kardináli v stredu 7. mája v Sixtínskej kaplnke začnú hlasovať o nástupcovi zosnulého pápeža Františka.

- O vstupe Ukrajiny do Európskej únie (EÚ) nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska. Uviedol to v meste Pécs v pondelok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

- Dres Kanady si na majstrovstvách sveta v Štokholme a Herningu oblečie aj brankár Marc-Andre Fleury. Štyridsaťročný veterán ukončil po tejto sezóne svoju kariéru v NHL, v ktorej odohral 21 sezón za Pittsburgh, Vegas, Chicago a naposledy za Minnesotu.