Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 19. máj 2025Meniny má Gertrúda
< sekcia Slovensko

Ivan Korčok: GLOBSEC nie je žiadne tajné konšpiračné stretnutie

Foto: tablet

Hosťom Pavla Demeša v relácii CD Klub bol bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

Bezpečnostné fóra sa konajú na pravidelnej báze po celom svete, GLOBSEC nie je výnimkou a v stredoeurópskom priestore má aj prostredníctvom médií obrovský dosah, tvrdí bývalý šéf slovenskej diplomacie.

GLOBSEC má jednoznačne vysokú pridanú hodnotu a za tých 18. ročníkov svojej existencie nerobí nič iné, len podporuje to, čo tu 30 rokov tvrdia všetky slovenské vlády, a to je zahranično-politický konsenzus ohľadom toho, kam má Slovensko patriť. GLOBSEC nie je žiadne tajné konšpiračné stretnutie, ako sa to snažia mnohí vykresľovať, ale bezpečnostná konferencia na vysokej politickej úrovni s obrovským dosahom a významom pre Slovensko,“ vyhlásil I. Korčok.



- Aký význam má bezpečnostná konferencia GLOBSEC pre Slovensko?
- Aký je názor slovenského diplomata na rokovania o dosiahnutí mieru na Ukrajine?
- Ako I. Korčok hodnotí vystúpenie francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona na konferencii?
- Aký názor má bývalý šéf diplomacie na zahraničnú politiku na Slovensku pred nadchádzajúcimi voľbami?

Pozrite si reláciu CD Klub s Pavlom Demešom a jeho hosťom.

Očakávané udalosti dňa vo forme podcastu nájdete TU.

Exprezidentovi USA Bidenovi diagnostikovali rakovinu prostaty

Bidena (82) minulý týždeň vyšetrili lekári pre problémy s močovým ústrojenstvom. Rakovinu prostaty mu diagnostikovali v piatok.

- Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Országh vysvetľoval svoje rozhodnutie vynechať zo zostavy proti Lotyšsku útočníka Dalibora Dvorského. Devätnásťročný center bol počas duelu štokholmskej A-skupiny majstrovstiev sveta iba v pozícii zdravého náhradníka.

- Britský premiér Keir Starmer v pondelok v Londýne privíta predstaviteľov Európskej únie (EÚ) pri príležitosti prvého summitu Spojeného kráľovstva a EÚ od vystúpenia Británie z bloku. Cieľom je nadviazať bližšie vzťahy päť rokov po brexite.

- Hokejisti Floridy Panthers sa stali druhými finalistami Východnej konferencie v play off NHL. V rozhodujúcom siedmom zápase 2. kola vyraďovacích bojov triumfovali na ľade Toronta vysoko 6:1. V sérii o postup do finále NHL nastúpia proti Caroline.

- Nemecko navýši finančnú podporu pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o desať miliónov eur, oznámila ministerka zdravotníctva Nina Warkenová. Krajina tak reaguje na oznámené odstúpenie Spojených štátov z tejto organizácie, ktoré boli jej najväčším prispievateľom.

- Lídri Spojeného kráľovstva, Francúzska, Nemecka a Talianska v nedeľu diskutovali so Spojenými štátmi o vojne na Ukrajine a nevylúčili ani zavedenie sankcií proti Rusku, ak Moskva nebude chcieť uzavrieť prímerie, uviedla kancelária britského premiéra Keira Starmera.

- Európska únia (EÚ) má záujem zlepšiť partnerstvo s Austráliou v oblasti obrany a uzavrieť s ňou bezpečnostný pakt, naznačila v nedeľu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

- Izrael čiastočne povolí dodávky humanitárnej pomoci do Pásma Gazy po takmer trojmesačnej blokáde, informovala tamojšia vláda. Do palestínskej enklávy umožní dovoz základného množstva potravín s cieľom podporiť tak svoju novú pozemnú ofenzívu proti Hamasu.

- Americký prezident Donald Trump aj bývalá viceprezidentka Spojených štátov Kamala Harrisová v nedeľu vyjadrili ľútosť nad správou, že exprezidentovi Joeovi Bidenovi diagnostikovali lekári rakovinu prostaty. Obaja mu želajú skoré uzdravenie.

- Bývalému prezidentovi Spojených štátov Joeovi Bidenovi diagnostikovali lekári agresívnu formu rakoviny prostaty, informovala v nedeľu jeho kancelária. Metastázy sa rozšírili do jeho kostí a v súčasnosti s rodinou prehodnocujú možnosti liečby.

- Slovenskí hokejisti stratili šancu na postup do štvrťfinále 88. majstrovstiev sveta v Štokholme.

- Slovenskí hokejisti remizovali vo svojom šiestom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme po 1. tretine s Lotyšskom 1:1.

- V druhom kole prezidentských volieb v Rumunsku zvíťazil v nedeľu centristický starosta Bukurešti Nicušor Dan, naznačujú exit polly, ktoré mu pripisujú zisk 55 percent hlasov.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce presadiť zníženie vekovej hranice pre účasť vo voľbách do orgánov územnej samosprávy zo súčasných 18 na 16 rokov.

- Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Emilia Romagna, siedmom podujatí sezóny MS F1.

- Policajti zastavili v Bratislave auto v zlom technickom stave s cudzími tabuľkami, ktoré šoféroval 15-ročný mladík pod vplyvom drog.

- Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) si myslí, že legislatívy týkajúce sa slobody prejavu treba sprecizovať.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa v nedeľu zúčastnil na inauguračnej omši pápeža Leva XIV. na Námestí svätého Petra vo Vatikáne. Pellegrini v príspevku na sociálnej sieti uviedol, že pápež vo svojom prejave vyzval k spoločnému naplňovaniu hodnôt lásky a porozumenia.

- Vláda sa tvári, že konsoliduje, ale v skutočnosti rieši len seba. Uviedol to poslanec parlamentu Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ) v reakcii na nedeľné vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

- Irán je pripravený obnoviť dôveru európskych mocností, ktoré zvažujú opätovné uvalenie sankcií na Teherán pre jeho jadrový program, uviedol v nedeľu iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

- Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu povedal, že cieľom Ruska je odstrániť príčiny konfliktu na Ukrajine a zabezpečiť svoju bezpečnosť. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.