Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Slovensko

Korčok: Krajiny NATO zvažujú poskytovanie modernejších zbraní Ukrajine

Na snímke stretnutie ministrov zahraničných vecí v sídle NATO v Bruseli 7. apríla 2022. Foto: TASR/AP

Aliancia pochopila apel Dmytra Kulebu a nebude stáť bokom, povedal šéf slovenskej diplomacie.

Brusel 7. apríla (TASR) - Krajiny Severoatlantickej aliancie musia byť pripravené pomôcť Ukrajine aj s dodávkami modernejších zbraní, nielen tých sovietskeho typu. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok po skončení dvojdňového rokovania ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli, informuje spravodajca TASR.

Minister zahraničných vecí Ukrajiny Dmytro Kuleba prišiel na rokovanie do Bruselu s požiadavkou, aby členské krajiny NATO poskytli Ukrajine viac zbraní na obranu. "Zbrane, zbrane, zbrane. To povedal aj v rokovacej miestnosti a bolo to prijaté s porozumením vzhľadom na to, čo sa na Ukrajine deje. Hovoril o tom, aká je realita a situácia. Ako sme videli v Buči, tak tam to boli jatky," uviedol Korčok.



Konštatoval, že s nevôľou vníma, keď časť "extrémnej" slovenskej opozície aj po takýchto záberoch bez zábran preberá ruskú propagandu a spochybňuje, čo sa tam dialo a vytvára okolo toho hmlu.

"V každom prípade Aliancia pochopila apel Dmytra Kulebu a nebude stáť bokom. Už doteraz to, že Ukrajina je schopná sa brániť, je aj vďaka vojenskej pomoci, ktorá ide z mnohých členských štátov," povedal Korčok.



Za Slovensko, ktoré tiež Ukrajine vojensky pomáha, v Bruseli otvorene povedal, že aj vzhľadom na možný vývoj konfliktu, je potrebné, aby bolo čo najviac spojeneckých krajín, ktoré vojensky pomáhajú Ukrajine. "Chcem povedať aj občanom Slovenska, že ide o obranné systémy. Nedodávame zbrane, ktorými by Ukrajina chcela útočiť. Ukrajine ide o prežitie a je úplne legitímne a v súlade s medzinárodným právom, že pomáhame a pomáhať budeme s vojenským vybavením," uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Ak by tento konflikt mal trvať dlhšie, nastane fáza, že vojenská pomoc bude musieť byť nielen v podobe vojenskej techniky sovietskeho typu, no bude sa prechádzať aj na sofistikovanejšiu pomoc zo západnej časti Aliancie.

V podobnom duchu sa vyjadril aj šéf českej diplomacie Jan Lipavský. "V rámci NATO prebieha debata, ktorá vychádza v ústrety požiadavkám ministra Kulebu, že je potrebné Ukrajine poskytnúť aj modernejšie zbraňové systémy, na ktoré sa však budú musieť ukrajinskí vojaci zaškoliť. To je výzva, ktorá stojí pred nami," povedal Lipavský.

Na otázku TASR či hovoril s Kulebom o pomoci Slovenska pri oprave vojenskej techniky, ako o to Ukrajina požiadala, Korčok odpovedal, že išlo o politické rokovania, nie technické v zmysle o aký typ vojenskej techniky a o aký počet opravovaných zbraní sa jedná. "Ale rozumieme tejto požiadavke, rovnako rozumieme požiadavke, aby sme pomohli s výcvikom ozbrojených síl Ukrajiny, aby sa mohli brániť aj so sofistikovanými zbrojnými systémami. Predpokladám, že v najbližších týždňoch toto bude veľmi silná agenda Aliancie," povedal Korčok.




(spravodajca TASR Jaromír Novak)