Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. máj 2025Meniny má Ela
< sekcia Slovensko

Korčok: O sankciách voči Bielorusku sa rozhodne na summite EÚ

Na archívnej snímke slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Foto: TASR - Martin Baumann

Šéf slovenskej diplomacie zdôraznil, že pri debatách o sankciách voči Lukašenkovmu režimu zaznelo, že bieloruský prezident odmietol "podávanú ruku" EÚ spred troch týždňov.

Brusel 21. septembra (TASR) - O tom, ako presne bude vyzerať cielený zoznam sankcií voči Bielorusku, a či na ňom bude aj prezident Alexander Lukašenko, sa rozhodne na nadchádzajúcom mimoriadnom summite EÚ v Bruseli (24.-25.9). Uviedol to v pondelok minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok po skončení zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.



Korčok pripomenul, že európski diplomati sa doobeda stretli s líderkou bieloruskej opozície Sviatlanou Cichanovskou, ktorú do Bruselu pozval šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Podľa jeho slov si Cichanovská, rovnako ako mnohé iné ženy z Bieloruska protestujúce v uliciach, zaslúži rešpekt.

Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli (vpravo) víta bieloruskú opozičnú líderku Sviatlanu Cichanovskú pred ich stretnutím v Európskom parlamente v Bruseli 21. septembra 2020. Viacero ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ sa v pondelok v Bruseli vyjadrilo za presadenie sankcií voči Bielorusku, zameraných na osoby zapojené do represií voči demonštrantom alebo do volebných podvodov.
Foto: TASR/AP


"Ukázala jasnú politickú predstavu a aj následná debata potvrdila jednoznačnú zhodou o tom, čo sa deje v Bielorusku. Je evidentné že Lukašenko sa rozhodol vydržať v kurze, na ktorý nastúpil hneď po zmanipulovaní volieb, čo znamená čo najviac zastrašovať a zatvárať ľudí," opísal situáciu Korčok.

Šéf slovenskej diplomacie zdôraznil, že pri debatách o sankciách voči Lukašenkovmu režimu zaznelo, že bieloruský prezident odmietol "podávanú ruku" EÚ spred troch týždňov, počas neformálneho rokovania európskych diplomatov v Berlíne. Vtedy diplomati odmietli zaradiť Lukašenka na pripravovaný sankčný zoznam a zvolili taktiku vyčkávania, či zareaguje na výzvy Únie.

Lukašenko však podľa Korčoka na ústretovosť EÚ nezareagoval, represie a zatýkania v Bielorusku pokračovali, a tak sa Rada ministrov zhodla na tom, že Lukašenko sa na sankčnom zozname môže ocitnúť. Príslušné rozhodnutie prijmú vo štvrtok šéfovia vlád a štátov na summite EÚ v Bruseli.

Cyperský minister zahraničných vecí Nicos Christodulidis (uprostred) sa rozpráva so svojím talianskym rezortným partnerom Luigim Di Maiom (druhý zľava) počas stretnutia ministrov zahraničných vecí EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli 21. septembra 2020. Viacero ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ sa v pondelok v Bruseli vyjadrilo za presadenie sankcií voči Bielorusku, zameraných na osoby zapojené do represií voči demonštrantom alebo do volebných podvodov.
Foto: TASR/AP


"Vo štvrtok po summite lídrov už to bude veľmi jasný právny proces, kde budú na tento zoznam zaradené všetky osoby, ktoré sa podieľali na manipulácii volieb a na násilí páchanom proti demonštrantom," vysvetlil Korčok.

Zároveň pripomenul, že pondelňajšie debaty sa týkali aj finančných zdrojov, ktoré už EÚ vyčlenila pre Bielorusko, pričom všetci ministri súhlasili s tým, že 50 miliónov eur nemôže "pristáť" na účtoch bieloruskej vlády. Pomoc bude rozdelená do troch tranží - na pomoc podnikateľskej sfére, obetiam represálií, študentom a na podporu slobody médií; do tretice pôjde o pomoc v boji proti šíreniu nákazy COVID-19, ale tieto financie pôjde priamo na účet nemocníc a zdravotníckych zariadení.

"Tým dokážeme, že sankciami nejdeme ublížiť Bielorusom. Naopak, až tretina z 50 miliónov eur pôjde na pomoc malým a stredným podnikateľom. Tie peniaze pôjde na podporu ekonomiky, na podporu súkromného sektora," odkázal Korčok.





(spravodajca TASR Jaromír Novak)

HRABKO: Nový poradca prezidenta je politickým signálom voči menšinám

Za zbytočnú označil Hrabko konfrontáciu politikov vládnej koalície v oblasti pandemickej dohody. (správa, PODCAST, VIDEO)

- Slovensko má podľa koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) právo požadovať finančnú kompenzáciu od Ukrajiny. Vyzýva preto predsedu vlády SR Roberta Fica na konania Európskej únie o podiely na nerastnom bohatstve Ukrajiny.

- Na letisku v americkom meste San Diego, kde plánovalo vo štvrtok pristáť zrútené súkromné lietadlo, bola hmla, nefungovali svetlá na pristávacej dráhe ani systém výstrahy pred nepriaznivým počasím.

- Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril záujem o zvýšenie vývozu zbraní do zahraničia. Urobil tak v piatkovom prejave, ktorý odvysielala štátna televízia.

- Prijatie bývalého predsedu Maďarskej aliancie Krisztiána Forróa za poradcu hlavy štátu je zo strany prezidenta Pellegriniho politickým signálom, že tému národnostných menšín považuje za dôležitú. V TASR TV to konštatoval publicista Juraj Hrabko.

- Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

- Futbalisti DAC Dunajská Streda si v nadchádzajúcej sezóne zahrajú v európskej klubovej súťaži. V piatkovom finálovom stretnutí play off o Konferenčnú ligu zvíťazili doma nad FK Železiarne Podbrezová 3:2.

- Najmenej 12 ľudí utrpelo zranenia pri útoku nožom, ktorý sa odohral v piatok na železničnej stanici v meste Hamburg na severe Nemecka, informovali tamojšie úrady. Polícia na platforme X uviedla, že podozrivú osobu zadržala.

- Slovenský tenista Lukáš Klein neuspel vo finálovom treťom kole kvalifikácie na grandslamový turnaj Roland Garros. S domácim Ugom Blanchetom prehral v piatok v dvoch setoch 4:6 a 5:7.

- Hokejisti Ruska sa údajne nepredstavia na budúcoročnom olympijskom turnaji v Taliansku. Napísal to v piatok lotyšský portál sportacentrs.com, podľa ktorého sa o tom rozhodlo na výročnom kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v Štokholme.

- Odzbrojenie palestínskych táborov v Libanone sa začne v júni na základe dohody s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, ktorý je v súčasnosti na návšteve Libanonu.

- O návrhu vyhlášky k liekovej politike sa bude diskutovať na odbornej úrovni. Do momentu, kým sa nenájde odborná zhoda a udržateľné riešenie, vyhláška do platnosti nevstúpi. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Prezident SR Peter Pellegrini vystúpi na pôde Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky v stredu (28. 5.) o 10.00 h. Vyplýva to z programu nadchádzajúcej 35. schôdze NR SR. Pôjde o prvé vystúpenie Pellegriniho v parlamente vo funkcii prezidenta.

- Návšteva Maroka potvrdila začiatok novej éry spolupráce Slovenskej republiky a Marockého kráľovstva, vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár počas svojej cesty v Maroku.

- Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že Rusko a Ukrajina uskutočnili rozsiahlu výmenu zajatcov vo vzájomnom viac než tri roky trvajúcom vojenskom konflikte.

- Tanec pri fontáne sa aj tento rok vráti na bratislavské Námestie slobody. Festival hudby a tanca nadväzuje so svojím programom na predchádzajúce ročníky.

- Národná protidrogová jednotka Prezídia Policajného zboru (PZ) realizovala v utorok (20. 5.) policajnú akciu s krycím názvom Mexiko. Cieľom bola bezpečná likvidácia takmer 1500 kilogramov kryštalického metamfetamínu.

- Maďarská vláda má v úmysle zablokovať návrh Európskej komisie (EK), ktorý požaduje úplný zákaz dodávok ruskej energie do štátov EÚ od konca roka 2027, uviedol v piatok maďarský premiér Viktor Orbán.

- Dočasné poverenie viesť Slovenské literárne centrum (SLC) dostal od piatka Branislav Balogh, ktorý doteraz pôsobil v inštitúcii na oddelení zahraničných projektov ako manažér propagácie a šírenia slovenskej literatúry.

- Obhajoba guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. navrhuje jeho úplné oslobodenie spod obžaloby.

- Opozičná strana SaS vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby nastavil systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov.