Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 1. január 2025
< sekcia Slovensko

I. Korčok odsúdil prenasledovanie novinárov v Bielorusku

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). Foto: TASR - Jaroslav Novák

Od augustových prezidentských volieb v krajine zadržali najmenej 373 novinárov, pričom mnohí z nich sa stretli s mučením či vyhrážkami smrťou.

Bratislava 22. januára (TASR) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitosti SR Ivan Korčok na piatkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN odsúdil prenasledovanie novinárov a predstaviteľov bieloruských médií, ktoré sa výrazne zintenzívnilo od minuloročných prezidentských volieb v krajine. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Na podujatí, ktoré na tému slobody médií v Bielorusku zorganizovalo Estónsko, vystúpili aj líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská a viacerí novinári z bieloruských a zahraničných médií. Šéf slovenskej diplomacie, ako aj zástupcovia viacerých ďalších krajín sa pripojili prostredníctvom telemostu.

"Masové zatýkania novinárov a pokračujúce systematické represálie voči médiám ešte viac vzďaľujú Bielorusko od demokratickej Európy," vyhlásil Korčok.

Ako ďalej uviedlo MZVEZ SR, Slovensko podporuje občiansku spoločnosť a slobodu médií v Bielorusku a je pripravené naďalej prispievať k mierovému a demokratickému riešeniu súčasnej krízy. Slovensko sa aktívne angažuje v podpore nezávislej žurnalistiky a silnej občianskej spoločnosti v krajine. Na pomoc Bielorusku vláda vyčlenila 250.000 eur, ktoré sú určené na konkrétne iniciatívy na ochranu ľudských práv a demokracie.

"Medzinárodné spoločenstvo nemôže mlčať, keď sú ľudské práva zásadne porušované. Opakujem svoju výzvu Bielorusku na začatie otvoreného a inkluzívneho dialógu s cieľom obnoviť zásady právneho štátu a demokracie v spolupráci s občianskou spoločnosťou, medzinárodnou komunitou a pod drobnohľadom médií. Bielorusko má povinnosť vytvoriť novinárom bezpečné prostredie bez zastrašovania a obťažovania," dodal šéf slovenskej diplomacie.

Od augustových prezidentských volieb v krajine zadržali najmenej 373 novinárov, pričom mnohí z nich sa stretli s mučením či vyhrážkami smrťou. Výkon ich práce je obmedzovaný obmedzeným prístupom na internet, bránením vstupu na stránky nezávislých médií a odoberaním akreditácií vrátane akreditácií zahraničných novinárov. Podľa novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) je Bielorusko najnebezpečnejšou európskou krajinou pre novinárov, dodal rezort.