Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Korčok: SR vyslala silný signál o tom, že reformu OSN nemožno odkladať

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ivan Korčok, archívna snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR to uviedol v utorok v New Yorku, kde sa zúčastnil na všeobecnej rozprave 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.

New York 20. septembra (TASR) - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok si myslí, že na podujatí, na ktorom zastupoval Slovenskú republiku ako predstaviteľ jednej z 12 spoluhostiteľských krajín k reforme manažmentu OSN, organizovanom americkým prezidentom Donaldom Trumpom, sa vyslal jasný signál, že OSN si uvedomuje nevyhnutnosť vlastných zmien.

Korčok to pre TASR uviedol v utorok v New Yorku, kde sa zúčastnil na všeobecnej rozprave 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.

"Boli sme prizvaní na túto dôležitú akciu, ktorá je iniciatívou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Považujem to aj za naše vlastné ocenenie aktívneho prístupu Slovenska k agende Organizácie Spojených národov. Pozrime sa na svet okolo nás - je menej bezpečný, máme tu strašne veľa dlho neriešených konfliktov," zdôraznil Korčok.

Slovensko na podujatí podľa neho vyslalo veľmi silný signál o tom, že túto reformu nemožno odkladať. "Je vlastne na nás všetkých, aby sme sa pokúsili spoločne s touto organizáciou niečo urobiť. Takže toto bol dôležitý moment, ale poviem to otvorene: sme realisti, týchto reformných pokusov bolo veľa, len svet okolo nás je naozaj taký rozkývaný vo svojich základoch, že táto centrálna organizácia mieru, stability - a organizácia hlavne medzinárodného práva - tak isto cíti, že potrebuje zmenu," uviedol.

Na podujatí sa prerokúvala celková reforma OSN, ktorá hovorí nielen o reforme manažmentu, ale aj o tom, čo je potrebné urobiť v oblasti uplatňovania udržateľných rozvojových cieľov, či ako chce byť organizácia oveľa efektívnejšia pri mierových operáciách.

"Je tu veľmi veľa tém, ktoré do tohto reformného úsilia zapadajú," vyhlásil Korčok, pričom zdôraznil, že je veľmi dôležité, že sa za túto urýchlenú reformu postavil aj americký prezident. "Predsa len, Spojené štáty sú len jedným z členských štátov, ale treba priznať, že ich vplyv je taký veľký, že bez nich sa táto reforma nezrealizuje," uzavrel.

Slovenská republika je dlhodobým podporovateľom reformy OSN, ktorej cieľom je vytvorenie flexibilnejšej a efektívnejšej organizácie. Vo svojich prejavoch v rámci všeobecnej rozpravy 72. zasadnutia VZ OSN ju spomenul i súčasný predseda VZ OSN Miroslav Lajčák a slovenský prezident Andrej Kiska.

Trump je podľa neho advokátom vzťahov založených na suverénnych rozhodnutiach


Donald Trump prehovoril v pléne 72. schôdze Valného zhromaždenia OSN po prvýkrát ako americký prezident. "Toto je podľa mňa najsilnejšie posolstvo, ktoré sa nieslo jeho prejavom, kde bolo veľmi cítiť, že hovorí z môjho pohľadu pomerne kontinuálne z hľadiska posolstiev o tom, kde vidí miesto svojej vlastnej krajiny. Nie náhodou povedal veľakrát 'Amerika na prvom mieste'," pre TASR to v New Yorku v utorok povedal štátny tajomník rezortu diplomacie SR Ivan Korčok.

Zároveň upozornil, že v prejave sa snažil Trump vysvetliť, že toto jeho tvrdenie by nemalo byť namierené proti zvyšku sveta. "Ale zjavne je Donald Trump veľmi silným advokátom vzťahov založených oveľa viac na suverénnych rozhodnutiach jednotlivých štátov ako na multilateralizme, ktorý je koniec koncov podstatou práve OSN. Toto je veľmi silné posolstvo," zdôraznil Korčok.

Pripomenul i posolstvá, ktoré zazneli na adresu krajín vnímaných ako hrozba. Na prvom mieste spomenul Severnú Kóreu, ďalej Venezuelu. "Dotkol sa aj mnohých ďalších pálčivých otázok, ktoré netreba nejakým spôsobom zakrývať, veľmi jednoznačne sa vyhranil voči Iránu. Tu môžem rovno povedať, že pre nás - Slovenskú republiku a najmä teda EÚ -naďalej zostáva základným rámcom vzťahov s Iránom dosiahnutá dohoda o iránskom jadrovom programe," spresnil štátny tajomník.

Taktiež poukázal na to, že na jednej strane prezident Trump v prejave zdôrazňoval suverenitu a nezávislosť štátov, no na druhej strane má EÚ iný, odlišný prístup, v rámci ktorého štáty zdieľajú svoju suverenitu. "Myslíme si, že krajiny dnes v takto globalizovanom svete môžu v rámci EÚ dosiahnuť oveľa viac. Toto si myslím, že budeme musieť s americkou stranou, ktorú považujeme pre nás vo svete za najbližšiu, naďalej vysvetľovať," uzavrel.

Trump vo svojom prvom prejave pri príležitosti otvorenia všeobecnej rozpravy 72. schôdze VZ OSN v New Yorku uviedol, že pokiaľ budú Spojené štáty donútené brániť seba alebo svojich spojencov pred severokórejskou agresiou, nebudú mať inú možnosť než "Severnú Kóreu úplne zničiť".

Pred prítomnými označil severokórejskú vládu za "narušený režim". Na všetky ostatné štáty naliehal, aby KĽDR spoločne odizolovali, až pokým Pchjongjang neskoncuje so svojím nepriateľským správaním. O severokórejskom vodcovi Kim Čong-unovi sa Trump vyjadril, že sa nachádza na samovražednej misii - svojej vlastnej i svojej krajiny.