Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

VIDEO: Rozhlas v Košiciach oslávil 90. rokov, má pamätnú tabuľu

Pri príležitosti 90. výročia rozhlasového vysielania z Košíc slávnostne odhalili pamätnú tabuľu na prvej rozhlasovej budove na Poštovej ul. č.12, 18. apríla 2017 v Košiciach. Na snímke zľava primátor Košíc Richard Raši a riaditeľ štúdia RTVS Košice Juraj Hidvéghy počas odhaľovania tabule. FOTO TASR – František Iván Foto: FOTO TASR – František Iván

História rozhlasu v Košiciach sa začala písať 17. apríla 1927. Pravidelné vysielanie bolo po prvý raz spustené v provizórnom štúdiu v dome na rohu Poštovej a Hradbovej ulice.

Košice 18. apríla (TASR) – Pri príležitosti 90. výročia rozhlasového vysielania košického štúdia Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) dnes v Košiciach odhalili pamätnú tabuľu. Osadili ju na prvej rozhlasovej budove na Poštovej ulici.

"Predtým sa odtiaľ vysielal jednoduchý program. Dnes už máme dve vysielacie pracoviská a k tomu k dispozícii šesť štúdií, v ktorých sa nahráva hudba, hudobné programy, literárne programy, dokumenty a publicistika. Musím však povedať, že sa veľmi teším, že jedna vec sa vôbec nezmenila, a to je skutočnosť, že tak, ako pred tými deväťdesiatimi rokmi to bol silný kreatívny potenciál 'rozhlasákov', tak sa ním môžeme popýšiť aj dnes," uviedol pred odhalením pamätnej tabule výkonný riaditeľ Štúdia RTVS Košice Juraj Hidvéghy.

História rozhlasu v Košiciach sa začala písať 17. apríla 1927. Pravidelné vysielanie bolo po prvý raz spustené v provizórnom štúdiu v dome na rohu Poštovej a Hradbovej ulice. Podľa dlhoročného redaktora košického štúdia RTVS Jána Kondora sa ešte predtým vysielalo z Hanisky v okrese Košice-okolie a to počas Vianoc v roku 1925.

"Z Hanisky sa uskutočnilo prvé pokusné vysielanie rozhlasu na Slovensku. Bolo to tri roky po vysielaní BBC, čiže niečo veľkolepé. Boli tam dva vysokovýkonné vojenské vysielače, ktoré slúžili najprv armádnemu, potom civilnému letectvu a neskôr aj telegrafii. Ministerstvo pôšt a telegrafov v Prahe malo monopol na rádiofóniu, teraz rozhlasové vysielanie. Keďže sa pokusné vysielanie vydarilo, vtedy sa vysielala hudba, tak o necelý rok na to sa z Hanisky vysielal takzvaný Rádiotýždeň, keď sa vysielalo už s mikrofónmi," priblížil Kondor s tým, že následne sa pražský Rádiožurnál ako monopolná spoločnosť rozhodla 17. apríla spustiť pravidelné rozhlasové vysielanie z Košíc.

Primátor Košíc Richard Raši tvrdí, že rozhlas je súčasťou života mesta, ale i jeho osobného. "Ako malý chlapec som pravidelne v sobotu počúval Maratón, ktorý bol vysielaný práve z košického štúdia. Rozhlas a mesto sú navzájom spojené a všetky mimoriadne udalosti, ktoré sa tu dejú, sú vždy prenášané do éteru práve vďaka nášmu rozhlasu a bez neho by ani to mesto nemohlo byť tým, čím je," povedal Raši.