Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

Kozlík: Mať plán B pre prípad rozpadu eurozóny je nezmysel

Sergej Kozlík Foto: TASR/Martin Baumann

Pracovať s jednou menou v rámci spoločného trhu je podľa europoslanca jednoduchšie aj lacnejšie, ako keby boli v rámci tohto trhu viaceré meny.

Bratislava 10. februára (TASR) - Mať plán B pre prípad rozpadu eurozóny je podľa europoslanca Sergeja Kozlíka (ĽS-HZDS) nezmysel. "Nevidím logiku v tom, aby sa globálne procesy zas vracali naspäť. Keby sa aj teoreticky eurozóna rozpadla a zaniklo by euro a vrátili by sme sa k národným menám, tak som presvedčený, že o 10 rokov znovu vznikne myšlienka vytvorenia silnej spoločnej meny EÚ. Pretože máme spoločný trh," uviedol pre TASR Kozlík.

Pracovať s jednou menou v rámci spoločného trhu je podľa neho jednoduchšie aj lacnejšie, ako keby boli v rámci tohto trhu viaceré meny. "Je nezmyselné spoločný trh obhospodarovať viacerými menami, to zvyšuje náklady. Je jednoduché pracovať s jednou menou. Rovnako ako pracujeme s rovnakými litrami, metrami, kilami, je dobré pracovať aj s jednou menou. Ale chce to určité pravidlá, pevnejšie, ako boli doteraz," vysvetlil Kozlík s tým, že v súčasnosti sa v EÚ formujú nové pravidlá.

Na otázku, či bolo dobré, že Slovensko vstúpilo do eurozóny, ktorá je dnes v problémoch, povedal, že či by Slovensko chcelo alebo nie, raz by tam skončilo. Poukázal na to, že dnes má Slovensko vďaka prijatiu eura stabilnú rešpektovanú menu, a tým aj vypočítateľné hospodárske procesy. "Kurz meny neskáče zo dňa na deň, ako môže skákať kurz malej meny, ako je česká koruna, maďarský forint, poľský zlotý alebo bývalá slovenská koruna, ktoré skákali veľmi výrazne," povedal Kozlík.

Poukázal tiež na to, že Slovensko je malý štát a ak je euro veľmi silné oproti menám susedných krajín, nie je to pre krajinu celkom výhodné. Najlepšie by podľa Kozlíka bolo, keby boli v eurozóne všetky krajiny V4. "Pre nás by bolo bývalo ideálne si počkať na situáciu, že pôjdeme do eurozóny spoločne celá V4. To by bol ideálny model, ale ideálne modely neexistujú. Takže my sme išli vtedy, keď sme splnili podmienky. A myslím si, že súčet plusov a mínusov je v rovnováhe," uzavrel Kozlík.