Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Slovensko

Trestné stíhanie Gábora Grendela bolo zastavené

Na archívnej snímke Gábor Grendel. Foto: TASR

Grendel bol obžalovaný vo februári z ohrozovania bankového tajomstva prokurátorkou Krajskej prokuratúry v Bratislave.

Bratislava 27. marca (TASR) – Krajská prokuratúra v Bratislave dnes potvrdila zastavenie trestného stíhania podpredsedu Národnej rady SR Gábora Grendela (OĽaNO) za zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Stíhanie bolo zastavené podľa príslušných paragrafov Trestného zákona uznesením krajskej prokurátorky pre Bratislavu 20. marca. TASR o tom informoval prokurátor KP v Bratislave a hovorca Oliver Janíček.

"K vydaniu uznesenia o zastavení trestného stíhania z dôvodu, že predmetný trestný čin nespáchal Gábor Grendel, došlo krajskou prokurátorkou ako nadriadenou prokurátorkou po tom, ako bola obžaloba podaná dozorujúcou prokurátorkou vzatá späť a po tom, ako bolo na KP Bratislava doručené uznesenie Okresného súdu Bratislava I o tom, že berie na vedomie späťvzatie obžaloby," uviedol Janíček.

Po späťvzatí obžaloby došlo k zadováženiu ďalších listinných dôkazov, medzi nimi aj prepis komunikácie medzi poškodeným Mariánom K. a svedkyňou Martinou Ruttkayovou z Threemy. "Pritom po vyhodnotení celej dôkaznej situácie dospela krajská prokurátorka k záveru, že vyšetrovaný trestný čin nespáchal Gábor Grendel. Uznesenie o zastavení trestného stíhania Grendela zatiaľ nenadobudlo právoplatnosť," dodal záverom Janíček.

Grendel informoval o zastavení trestného stíhania na sociálnej sieti vo štvrtok. Grendel bol obžalovaný vo februári z ohrozovania bankového tajomstva prokurátorkou KP v Bratislave. Udialo sa tak napriek komunikácii Mariana K. cez aplikáciu Threema. Z tej malo vyplynúť, že ovplyvňoval svedkyňu Ruttkayovú. Tá vypovedala v roku 2016, že jej Grendel dal ako novinárke dokumenty o bankových prevodoch Mariana K.

Cez Threemu sa mala Ruttkayová s Marianom K. radiť o výpovedi pred vyšetrovateľom a zháňala od neho svoju predchádzajúcu svedeckú výpoveď. Exsiskárovi Petrovi Tóthovi mal Marian K. zase napísať o obavách, že Ruttkayová povie polícii, že bola na výpoveď proti Grendelovi nahovorená. Autenticitu komunikácie potvrdil neprávoplatným rozsudkom Špecializovaný trestný súd v Pezinku.