Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Královič: Susedné krajiny nechcú tvrdé kontroly na hraniciach so SR

Na snímke Martin Královič. Foto: TASR - Jakub Kotian

Prioritnou témou ministerských debát bola migrácia a jej externé faktory, pričom Královič potvrdil, že zhoda bola na pozícii, ktorú podľa neho Slovensko dlhodobo zastáva.

Brusel 28. septembra (TASR) - Krajiny susediace so Slovenskom sledujú vývoj spojený s nelegálnou migráciou, ale nemajú záujem zavádzať "tvrdé" kontroly na našich spoločných hraniciach. Pre TASR to vo štvrtok večer po zasadnutí Rady EÚ pre vnútorné záležitosti v Bruseli uviedol štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Martin Královič.

Prioritnou témou ministerských debát bola migrácia a jej externé faktory, pričom Královič potvrdil, že zhoda bola na pozícii, ktorú podľa neho Slovensko dlhodobo zastáva. A to, že otázku tranzitujúcich migrantov treba riešiť s krajinami mimo schengenského priestoru a že je potrebné posilniť ochranu vonkajšej schengenskej hranice.

Královič využil ministerské zasadnutie na rokovania s rezortnými partnermi z krajín Vyšehradskej štvorky (V4), s ktorými prebral otázky hraničných kontrol a ochrany vonkajšej hranice EÚ, čo sa priamo týka Maďarska.

"Hovorili sme aj udalostiach, ktoré boli v posledných dňoch medializované, čiže zintenzívnenie kontrol či už na poľskej, alebo českej hranici. Zhodli sme sa na intenzívnej a dôslednej komunikácii a koordinácii, bez čoho to nebude fungovať," vysvetlil.



Na otázku TASR, či má Slovensko záruky, že susedné krajiny nezavedú sprísnené kontroly na hraničných priechodoch, Královič priznal, že aj to bolo súčasťou jeho rokovaní. Spresnil, že s tým je spojený aj problém readmisií nelegálnych utečencov. Partnerov z Poľska a Česka ubezpečil, že Slovensko si ctí readmisné dohody.

"Celý čas sme hovorili o tom, že úplné zavretie hraníc v ktorejkoľvek časti schengenského priestoru je popretie princípov Schengenu," uviedol. Zdôraznil, že je zhoda ministrov vnútra na tom, že treba posilniť ochranu vonkajších hraníc. S partnermi z Maďarska v tejto súvislosti prebral možnosť užšej spolupráce na maďarsko-srbskej hranici, kde Slovensko môže vyslať ďalšie posily k doterajším jednotkám.

"Čím lepšie bude Schengen ako taký zvládať migračnú krízu, tým je menšia šanca, že by napríklad Česko alebo Poľsko museli pristupovať k tvrdšiemu uzatváraniu hraníc. Nateraz ale hovoríme iba o nejakých náhodných alebo užších kontrolách v prihraničných oblastiach," opísal situáciu.

Královič dodal, že ministri diskutovali aj o novom pakte pre azyl a migráciu po tom, ako minulý týždeň Európsky parlament prerušil rokovania s členskými štátmi z dôvodu toho, že nemajú vôľu riešiť takzvané bezpečnostné záruky pre migrantov. Podľa jeho slov debaty o tejto otázke stále pokračujú, pričom slovenská úradnícka vláda má "neutrálny postoj", zdržiava sa hlasovania. Novú pozíciu zrejme prijme až nová vláda po septembrových voľbách.

Okruh debát s partnermi z krajín Latinskej Ameriky sa podľa Královiča týkal spolupráce v oblasti boja proti obchodu s drogami a organizovanému zločinu. Rada ministrov sa zhodla v otázke predĺženia útočiska pre odídencov z Ukrajiny. Kralovič potvrdil, že štáty EÚ odobrili návrh Európskej komisie, aby bol Ukrajincom v EÚ právne predĺžený pobyt o ďalší rok, do jari 2025.


(spravodajca TASR Jaromír Novak)