Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

Krátka dovolenka strávená doma veľký oddych neprinesie

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Výsledkom toho môže byť, že sú už krátko na to opäť unavení, demotivovaní a hrozí im syndróm vyhorenia.

Bratislava 30. júna (TASR) - Mnohí ľudia sa aj po dovolenke vrátia do práce bez toho, aby boli riadne zregenerovaní. Výsledkom toho môže byť, že sú už krátko na to opäť unavení, demotivovaní a hrozí im syndróm vyhorenia.

Preto je podľa Jany Mesárovej z personálno-poradenskej spoločnosti McRoy Slovakia dobré dodržiavať pri plánovaní dovolenky a návrate z nej päť základných pravidiel.

V prvom rade je podľa nej pre poriadny oddych na dovolenke dôležitá zmena prostredia. "Vziať si niekoľko dní voľna a stráviť ich doma neprinesie skutočný relax," opísala Mesárová. Dovolenkujúci sa totiž bude venovať aspoň čiastočne veciam, ktoré bežne robí cez víkendy alebo večer po návrate z práce. Potrebná je preto zmena prostredia a je jedno, či človek pôjde k moru, na chatu alebo iba pod stan do lesa.

Druhým pravidlom je odísť aspoň na dvojtýždňovú dovolenku. Dovolenka v podobe predĺženého víkendu totiž podľa Mesárovej na poriadny relax s vysokou pravdepodobnosťou nepostačí. "Jeden deň bude dovolenkujúci na ceste, ďalší sa bude aklimatizovať a potom sa už bude psychicky pripravovať na návrat. Bude mu hroziť, že si prácu ponesie celý čas v hlave a poriadne si neoddýchne," opísala.

Okamžite vypnúť a preorientovať sa na oddych totiž dokáže podľa nej iba zlomok ľudí. Preto je dobré dovolenkovať aspoň dva týždne v kuse.

Súčasne je dôležité, aby ľudia neniesli na dovolenku prácu so sebou. Je teda vhodné doriešiť všetky dôležité projekty, ktoré by im mohli do oddychu zasahovať. "Dôležité je dohodnúť sa s kolegami, ktorí budú dovolenkujúceho zastupovať, je potrebné si vyjasniť, čo vyriešia sami, čo na človeka na dovolenke počká a s čím mu budú môcť na dovolenku volať," vysvetlila Mesárová.

V uplynulých rokoch sa pritom podľa nej stalo bežnou praxou, že najmä ľudia na manažérskych pozíciách sú prostredníctvom smartfónu aj na dovolenke vždy online, čítajú a odpovedajú na pracovnú poštu. Ak to však povaha práce čo i len trochu umožňuje, je podľa Mesárovej lepšie sa niečomu takému vyhnúť. "Vypnutie dátového pripojenia dokáže dovolenku výrazne skvalitniť, nehovoriac už o odchode do lokality bez mobilného signálu," vysvetlila. Preto je podľa nej dobré mať kvalitne nastavenú zastupiteľnosť, aby dovolenkujúceho po príchode do práce nečakali zle správy.

S tým súvisí aj posledná rada, ktorá sa týka návratu z dovolenky do práce. Ľudia by si mali nechať aspoň jeden, dva dni na načerpanie síl po únavnej ceste, vstrebanie zážitkov a stanovenie si priorít a cieľov na prvé dni v práci. "Pri vybavovaní elektronickej pošty je dobré najprv vymazať nepodstatné správy, ktoré počas neprítomnosti prišli. Tým získa človek prehľad o pošte, ktorú je potom potrebné vybavovať podľa jej dôležitosti," dodala Mesárová.





vk zll