Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 20. november 2024Meniny má Félix
< sekcia Slovensko

E. KUKAN: EÚ musí čo najskôr nájsť spoločné riešenie migračnej krízy

Eduard Kukan Foto: TASR

Skôr naháňame udalosti namiesto toho, aby sme sa ich snažili nejakým spôsobom ovplyvňovať, uviedol europoslanec Eduard Kukan pre TASR

Bratislava 9. apríla (TASR) - Európska únia nezvláda riešenie migračnej krízy. "Skôr naháňame udalosti namiesto toho, aby sme sa ich snažili nejakým spôsobom ovplyvňovať," uviedol europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS) pre TASR.

Ako dodal, únii to trvá veľmi dlho a reaguje neskoro. Hoci už Kukan registruje prijímanie konkrétnych opatrení, ktoré môžu priniesť posun v pozícii EÚ, považuje to za pomalé, keďže migračná problematika ohrozuje fungovanie únie.

Podľa europoslanca sa už na začiatku vypuknutia krízy mala posilniť kontrola vonkajších hraníc EÚ. "Potom by sme nemuseli čeliť situácii, že máme v Európe také množstvo migrantov," konštatoval, pričom mu najviac chýba jednotné európske stanovisko k riešeniu tejto otázky. "Ak bude mať každý členský štát svoj individualistický prístup, nikam to nepovedie a iba to zhorší situáciu. Európska únia sa musí čo najskôr dohodnúť na spoločnej pozícii. Ak sa tak nestane, tak jej budúci vývoj a postavenie budú naštrbené," myslí si.

Nedávno uzatvorenú dohodu medzi EÚ a Tureckom považuje za dobrý krok, ktorý pomôže zastaviť migračný tok. "Sme v takej situácii, že jeden druhého vzájomne potrebujeme. Možno Európska únia potrebuje viac Turecko a oni to dokážu veľmi dobre pre seba využiť. Z toho plynie poučenie, že by sme mali omnoho viac robiť v rámci únie, aby sme sa nemuseli spoliehať na iných partnerov v zahraničí," podotkol europoslanec.

Na základe predmetnej dohody sa všetci nelegálni migranti, ktorí dorazia od 20. marca z Turecka na grécke ostrovy, vracajú naspäť do Turecka v prípade, že v Grécku nepožiadajú o azyl. Prvú skupinu zloženú z celkovo 202 migrantov prepravili loďami z Grécka do Turecka v pondelok 4. apríla. Išlo prevažne o Pakistancov, Afgancov a Iračanov.

Kukan sa nebráni ani uzavretiu podobnej dohody s africkými krajinami. O nej tento týždeň hovoril taliansky minister vnútra Angelino Alfano. Taliansko je jednou z krajín, ktoré čelili náporu migrantov. Minulý rok sa ich k jeho brehom priplavilo takmer 154.000. Okolo 15.000 z nich bolo vrátených späť do vlasti na základe bilaterálnych dohôd s africkými štátmi. Alfano pripomenul, že tieto dohody by boli efektívnejšie, keby boli vyrokované za EÚ ako celok.

"Takéto systémové opatrenia by pomohli. Boli by jasné pravidlá hry a vedeli by sme, ako sa v takej situácii správať," vysvetlil slovenský europoslanec.