Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. november 2024Meniny má Karol
< sekcia Slovensko

Kukan: Stiahnutie ruských síl zo Sýrie môže viesť k zníženiu napätia

Na ilustračnej snímke Eduard Kukan Foto: FOTO TASR/Štefan Puškáš

Slovenský europoslanec pripomenul, že nie je jasné, aký vysoký je celkový počet obetí sýrskeho konfliktu.

Brusel 16. marca (TASR) - Rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina vojensky sa stiahnuť zo Sýrie môže viesť k zníženiu napätia v tejto krajine, ktorá práve vstúpila do šiesteho roku ozbrojeného konfliktu medzi vládou a povstaleckou opozíciou, domnieva sa slovenský europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS).

Kukan, ktorý je členom zahraničnopolitického výboru Európskeho parlamentu, v rozhovore pre TASR pripomenul, že Putin aj týmto krokom dokázal svoju nepredvídateľnosť, avšak taktika stiahnutia sa zo Sýrie je skutočná - netreba za tým hľadať nejaké triky, a veriť, že to povedie k zníženiu napätia.

"Treba tento postoj privítať. Určite to zníži napätie v Sýrii. Môže to pozitívne ovplyvniť rokovania v Ženeve, že sa nerozpadnú tak rýchlo ako tie predošlé," skonštatoval Kukan.



Slovenský europoslanec dodal, že Putin tento krok zrejme dohodol so svojím spojencom, sýrskym prezidentom Bašárom Asadom, a za stiahnutím sa ruských síl zo Sýrie možno vidieť aj dohodu medzi Ruskom a USA, ktorá viedla k obnoveniu rokovaní v Ženeve.

"Určite to privíta sýrska opozícia. Je to reálna opozícia, lebo drží a kontroluje časť sýrskeho územia a preto s ňou treba rátať pri dohode, ktorá by znamenala ukončenie vojny, trvajúcej už päť rokov,"
uviedol Kukan.

Pripomenul, že nie je jasné, aký vysoký je celkový počet obetí sýrskeho konfliktu; jeho ukončenie by však znamenalo nielen záchranu ďalších životoch, ale koniec vojny by mal aj iné kladné dopady, napríklad pri riešení migračnej krízy v Európe.

"Najviac utečencov odchádza zo Sýrie," upozornil Kukan. Pripustil, že sú medzi nimi aj ekonomickí migranti, ale väčšina z nich uteká pred ohrozením života. Keby sa podarilo ukončiť vojnu v ich krajine, hlavná príčina ich exodu by bola vyriešená a mnohí z nich by sa zrejme vrátili domov.

Aj preto sú podľa Kukana prebiehajúce rokovania v Ženeve kľúčové. Po dohode Ruska a USA tieto rokovania teraz majú nádej na úspešný koniec.

Poslanec pripustil možnosť, že Putin odchod zo Sýrie naplánoval zámerne na začiatok ženevských rokovaní, kde sa stretli aj predstavitelia vlády a opozície, ale takémuto načasovaniu nemožno nič vyčítať. Skôr sa dá predpokladať, že Putin teraz očakáva od svojich partnerov a ďalších hráčov, že aj oni nejakým gestom prispejú a posilnia možnosť dotiahnuť ženevské rokovania do úspešného konca.

Na čo by však podľa neho všetky zainteresované strany nemali zabudnúť - ani v Ženeve -, je boj proti Dáišu, teroristom z Islamského štátu. Tí budú vždy predstavovať prvok ohrozenia. Spoločný boj proti Dáišu by dokonca mohol spojiť aj veľkých regionálnych rivalov, ako sú Irán a Saudská Arábia, aby spoločne s ostatnými krajinami a mocnosťami skoncovali s týmto zoskupením, ktoré nemá záujem na mieri v regióne.