Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Slovensko

Kyselica: Spornú časť Trestného poriadku treba novelizovať

Lukáš Kyselica, archívna snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

Zrušiť by sa podľa poslanca malo využitie mimoriadneho opravného prostriedku pri preskúmavaní vznesenia obvinenia.

Bratislava 2. septembra (TASR) - Sporná časť Trestného poriadku, vďaka ktorej môže generálny prokurátor zrušiť rozhodnutie v prípravnom konaní, by sa mala modifikovať. Myslí si to poslanec Národnej rady (NR) SR Lukáš Kyselica (OĽANO), ktorý chce začať diskusie o novelizácii s ministerstvom spravodlivosti, ako aj s poslancami. Legislatívu by navrhoval zmeniť tak, aby mimoriadny opravný prostriedok mohol generálny prokurátor využiť až v prípade, keď sa využili ostatné opravné prostriedky. Upozornil, že zúženie paragrafu si dala vláda aj do programového vyhlásenia.

"Inštitút použitia mimoriadneho opravného prostriedku podľa paragrafu 363 Trestného poriadku by sa podľa môjho názoru mal použiť len pri zastavení trestného stíhania," napísal Kyselica na sociálnej sieti.

Zrušiť by sa malo podľa neho využitie mimoriadneho opravného prostriedku pri preskúmavaní vznesenia obvinenia. "Fáza vznesenia obvinenia je len časť trestného konania, kým dôjde k právoplatnému odsúdeniu páchateľa trestného činu. Logika veci hovorí, že mimoriadny opravný prostriedok prichádza do úvahy až vtedy, ak boli vyčerpané riadne opravné prostriedky, ale nie v čiastkových rozhodnutiach v neskončenej veci," doplnil. Paragraf sa podľa neho nadužíva.

Inšpirovať by sme sa podľa Kyselicu mali úpravou z Českej republiky. Generálny prokurátor by mohol zrušiť rozhodnutie napríklad v prípade, pokiaľ vyšetrovateľ zastaví trestné konanie alebo ho postúpi, a tak sa podozrivý nestíha a prípad sa dostane "do zásuvky".

Kyselica pre TASR uviedol, že rezort spravodlivosti pripravuje veľkú novelizáciu Trestného poriadku, kde by sa mal upraviť celý proces dokazovania. Nevie, či úprava paragrafu 363 bude jeho súčasťou vzhľadom na to, že novelizácia nebude pripravená tak skoro. Pripraviť sa podľa neho dá aj poslanecký návrh. Myslí si, že by s prípravou nemal byť problém, diskutovať by o tom chcel ešte v septembri, napríklad počas riadnej schôdze parlamentu.

Vládny kabinet sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazal, že bude "dôsledne trvať na dodržiavaní zákazu negatívnych pokynov a okrem iného v tejto súvislosti preskúma zúženie právnej úpravy paragrafu 363 Trestného poriadku tak, aby zodpovedala jej pôvodnému zmyslu".

So zmenou súhlasí aj SaS. Rozhodnutia generálneho prokurátora Maroša Žilinku o zrušení obvinení exšéfovi Slovenskej informačnej služby Vladimírovi Pčolinskému a ďalším potvrdzujú podľa šéfa SaS Richarda Sulíka správnosť zámeru programového vyhlásenia vlády zrušiť takéto oprávnenia šéfa prokuratúry.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) uviedla, že je na mieste diskusia o využití paragrafu, a to bez toho, aby spochybňovala využitie tohto priestoru pre generálnu prokuratúru.