Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Lajčák: Aj ak nedôjde k brexitu, lídri EÚ musia občanom ponúknuť víziu

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák Foto: TASR/AP

Minister M.Lajčák povedal, že občania sú podľa neho čoraz menej stotožnení s témami, ktorými sa zaoberajú európski lídri, a prestávajú mať pocit, že EÚ rieši ich problémy.

Brusel/Luxemburg 20. júna (TASR) - Slovensko si želá, aby Británia zostala členom Európskej únie, lebo to bude dobré pre Britániu aj pre EÚ. Po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu to dnes uviedol minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.

Ministri sa v tomto formáte stretnú v júli, už na začiatku slovenského predsedníctva v EÚ. Lajčák povedal, že otázky okolo prípadného brexitu dostáva často, aj vzhľadom na to, že SR čoskoro preberie kormidlo EÚ.

"Úprimne so želáme, aby Británia zostala v EÚ. Sme presvedčení, že je to lepšie aj pre Britániu, aj pre úniu. Budeme rešpektovať vôľu britských voličov," uviedol Lajčák v mene SR a nášho nadchádzajúceho predsedníctva.

Dodal, že aj vtedy, ak výsledok hlasovania bude taký, že Británia zostáva členom EÚ, bolo by chybou povedať, že "ideme ďalej" a že sa v súvislosti s britským referendom "nič nestalo".

"V každom prípade treba, aby európski lídri dali ponuku občanom EÚ, čo a akú Európu im chcú ponúknuť," vysvetlil Lajčák.

Označil pritom za fakt, že EÚ istým spôsobom stráca podporu voličov. Občania sú podľa neho čoraz menej stotožnení s témami, ktorými sa zaoberajú európski lídri, a prestávajú mať pocit, že EÚ rieši ich problémy.

"Aj preto si myslím, že odpoveďou na britské referendum, bez ohľadu na jeho výsledok, by mala byť únia, ktorá je efektívnejšia, ktorá je bližšie k ľuďom, ktorá rieši problémy, ktorým ľudia rozumejú a je dôležité, aby toto odkomunikovala," opísal situáciu Lajčák.

Ministri zahraničných vecí EÚ sa v Luxemburgu stretnú opäť v piatok, deň po britskom referende, v podobe Rady EÚ pre všeobecné záležitosti. Bude to pre nich priestor, aby na politickej úrovni diskutovali o výsledkoch britského plebiscitu.

Kvôli hlasovaniu v Británii a spoločnému vyhláseniu ohľadom jeho výsledku sa v piatok v Bruseli stretnú traja najvyšší lídri EÚ - predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, predseda Európskej rady Donald Tusk a šéf Európskeho parlamentu Martin Schulz. Lajčák zdôraznil, že by bolo chybou, ak by začala "nejaká súťaž" medzi euroinštitúciami na túto tému, alebo keby už v piatok niekto ponúkol odpoveď na to, aká má byť EÚ.

"Je potrebné, aby sa o tom seriózne porozprávali národní lídri, aby si bol každý vedomý svojej zodpovednosti. Toto naozaj nie sú preteky, toto je dôležitá chvíľa, keď potrebujeme vyslať posolstvo našim občanom," zdôraznil Lajčák. A dodal, že premiéri a prezidenti členských krajín budú mať príležitosť na rokovania o "poreferendovej" Európe už na budúci týždeň, v rámci summitu EÚ (28. a 29. júna).