Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Slovensko

M. Lajčák predložil stratégiu ľudských práv výboru NR SR

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák Foto: TASR

Úlohu vypracovať Celoštátnu stratégiu ochrany a podpory ľudských práv v SR si uložila vláda Ivety Radičovej ešte v roku 2011.

Bratislava 18. júna (TASR) - Výhrady k pripravenej verzii celoštátnej stratégie ľudských práv, ktorá sa nachádza v pripomienkovom konaní, vyjadril v mene KDH jej predseda Ján Figeľ. Ten sa dnes stretol s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom, ktorý je z titulu predsedu ľudskoprávnej rady vlády gestorom vypracovania stratégie.

Figeľovi sa nepozdávajú hlavne viaceré nesystémové prílohy v stratégii. KDH dnes poukázalo na to, že dokument si v utorok (17.6.) nezískal ani podporu parlamentného ľudskoprávneho výboru.

Šéf tlačového odboru rezortu diplomacie Peter Susko upozornil, že minister Lajčák ho predložil na rokovanie výboru z vlastnej iniciatívy. "Žiadna takáto povinnosť mu nevyplývala ani zo zákona, ani z unesenia vlády, či iného orgánu. Išlo len o snahu oboznámiť poslancov s dokumentom, vypočuť si ich názor na materiál. Ani výbor nemal ambíciu stratégiu odobrovať či schvaľovať. Preto niektoré mediálne interpretácie, že 'stratégia neprešla výborom', respektíve, že 'výbor neschválil dokument', považujeme za zavádzajúce," uviedol Susko pre TASR.

Ľudskoprávny parlamentný výbor na svojom utorkovom zasadnutí neprijal k tejto stratégii žiadne uznesenie. Susko označil rokovanie výboru za konštruktívne, pričom niektoré pripomienky poslancov budú v dokumente zohľadnené.

Úlohu vypracovať Celoštátnu stratégiu ochrany a podpory ľudských práv v SR si uložila vláda Ivety Radičovej ešte v roku 2011. Jej príprava trvá už tri roky, pričom vo štvrtok 19. júna sa končí pripomienkové konanie a do konca júna sa má dostať na rokovanie vlády.

KDH očakáva vyvážený prístup, ktorý nepodlieha rodovej ideológii, pričom pokrýva skutočné problémy občanov z hľadiska rešpektovania a realizácie základných práv a slobôd, rovnosti mužov a žien a postavenia menšín bez zavádzania nadštandardov v rôznych oblastiach života. Pripomína, že poradie hodnôt nezačína slobodou a rovnosťou, ale samotnou ochranou života ako prvej a základnej hodnoty, na ktorej spočíva dôstojnosť každej osoby s jej právami.