Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Slovensko

Lekári z Univerzity Komenského tlačia ochranné štíty na boj s COVID-19

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Odborníci a študenti UK v rámci situácie spôsobenej ochorením COVID-19 pomáhajú aj iným spôsobom.

Bratislava 1. apríla (TASR) – Do boja proti novému koronavírusu sa zapojili lekári z Univerzity Komenského (UK). Ústav simulačného a virtuálneho vzdelávania Lekárskej fakulty (LF) UK poskytol všetky svoje tlačiarne na tlač ochranných štítov určených pre lekárov a zdravotnícky personál. Denne tak dokáže na troch tlačiarňach vyrobiť približne 50 kusov. TASR o tom v stredu informovala hovorkyňa Univerzity Komenského Lenka Miller.

"Ochranný štít má jednoduchý dizajn. Je zložený z troch častí: držiak vytlačený na 3D tlačiarni, ochranný plast na tvár a guma na upevnenie okolo hlavy. Je možné tlačiť ich vo veľkých množstvách," vysvetlil prednosta ústavu Pavol Vitovič. Tlač inicioval medik Tomáš Bernát. Keďže nový koronavírus sa prenáša kvapôčkami, práve štíty z nepriepustného materiálu považoval za najlepšiu ochranu pre lekárov, zdravotné sestry, záchranárov a ďalší zdravotnícky a ošetrovateľský personál.

Jedna tlačiareň dokáže naraz vytlačiť dva štíty, čo trvá približne 150 minút. Záujem o pomôcku prejavili viaceré kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava. Výrobcovia evidujú záujem o viac ako 500 kusov. Vitovič doplnil, že svoju pomoc ústav ponúka aj pri dizajne a tlači ďalších zdravotníckych pomôcok. "Ústav simulačného a virtuálneho vzdelávania a Bratislavský spolok medikov sa v súčasnosti snažia zapojiť aj ďalších majiteľov 3D tlačiarní, ktorí by s tlačou ochranných štítov mohli pomôcť," dodal.

Odborníci a študenti UK v rámci situácie spôsobenej ochorením COVID-19 pomáhajú aj iným spôsobom. Hlásia sa ako dobrovoľníci do nemocníc, pomáhajú na infolinke či pracujú na spustení diagnostiky infekcie nového koronavírusu. Rovnako pomáhajú v psychologickej poradni UK. Prírodovedci pracujú vo Vedeckom parku UK na odhalení úplnej genetickej informácie nového koronavírusu na Slovensku.