Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. máj 2025Meniny má Viliam
< sekcia Slovensko

Lekárska komora chce zmenu systému verejného poistenia

Na archívnej snímke prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Pavel Oravec. Foto: TASR - Pavol Zachar

Okrem fondu by mal podľa komory vzniknúť aj úrad verejného zdravotného poistenia, ktorý by bol výkonným orgánom fondu. Jeho hlavnou úlohou by bola kontrola konania všetkých účastníkov v systéme.

Bratislava 15. júna (TASR) - Slovenská lekárska komora (SLK) by chcela zmenu systému verejného zdravotného poistenia. Namiesto zdravotných poisťovní by peniaze z odvodov mali podľa komory spravovať novozriadený fond a úrad verejného zdravotného poistenia. Svoju koncepciu fungovania zdravotníctva predstavila na stredajšej tlačovej konferencii.

V systéme sa podľa komory stráca verejný charakter financií. Poukazuje na to, že po výbere odvodov s nimi štát nenarába ako s verejnými, ale odchádzajú na účet iných subjektov. Riešenie vidia vo vytvorení fondu verejného zdravotného poistenia, kde by sa peniaze hromadili. "Zdravotné poisťovne budú naďalej vykonávať svoju činnosť a z fondu by hradili náklady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť," vysvetlil prezident SLK Pavel Oravec.

Okrem fondu by mal podľa komory vzniknúť aj úrad verejného zdravotného poistenia, ktorý by bol výkonným orgánom fondu. Jeho hlavnou úlohou by bola kontrola konania všetkých účastníkov v systéme. "Zriadením úradu a fondu by sa dosiahla vyváženosť zmluvných vzťahov, efektívne nakladanie s verejnými financiami a tiež nezávislá kontrola dodržiavania pravidiel poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a zdravotných poisťovní," ozrejmila komora.

Hovorí o potrebe viaczdrojového financovania zdravotníctva. Okrem povinných odvodov hovorí o pripoistení, priamych platbách za poskytnutú zdravotnú starostlivosť či grantoch a projektoch. Tiež navrhuje zmenu minimálnej siete na optimálnu, väčšinu pacientov by podľa nej mali riešiť všeobecní lekári a poskytovanie zdravotnej starostlivosti by malo fungovať na princípe obvodov a spádovosti.

"Pod pojmom optimálna sieť rozumieme dostatočný počet ambulancií všeobecných lekárov a špecialistov, s príslušnými spádovými nemocnicami I., II. a III. typu a doliečovacie zariadenia," vysvetlila komora. Slovensko by tak podľa členky rady SLK Ľudmily Lysinovej bolo rovnomerne pokryté ambulanciami všeobecných lekárov, k nim prislúchajúcimi špecialistami aj spádovými nemocnicami a pacient by nemusel "blúdiť" systémom. Ideálne by podľa nej bolo, keby bolo 80 percent ľudí vyriešených u všeobecného lekára, optimálne by lekári pre dospelých mali mať v starostlivosti 1500 pacientov, pre deti 1050.

Podľa komory treba určiť aj rozsah zdravotnej starostlivosti, za ktorú platí štát, tzv. nárok pacienta, a tiež určiť, za čo by už mal platiť sám. "Sme presvedčení, že verejné zdravotné poistenie má pokrývať všetky náklady, ktoré sú spojené s ťažkými diagnózami, tak aby mal každý občan zabezpečenú základnú zdravotnú starostlivosť," podotkol Oravec. Komora tiež hovorí o potrebe zreálnení cien za výkony či zavedení paušálnej platby pre všetkých zmluvných poskytovateľov. Pacienti, ktorí si platia zdravotné poistenie, by tiež podľa komory mali mať nárok na uhrádzanie niektorých výkonov aj v situácii, keď je ich zdravotná poisťovňa s poskytovateľom v nezmluvnom vzťahu.

Koncepciou chce komora prispieť k reforme zdravotníctva, podľa vlastných slov už informovala partnerské stavovské organizácie, ministerstvá zdravotníctva aj financií, šéfku zdravotníckeho výboru Národnej rady SR Janu Bittó Cigánikovú (SaS) a čaká na stretnutie s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO).

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) potvrdil, že s komorou o koncepcii rokoval. Niektoré veci sa podľa jeho slov ministerstvo bude snažiť zaviesť do legislatívnej praxe. Avizoval tiež, že o tejto téme bude ešte s komorou rokovať. Podotkol, že návrh zmeny systému zdravotného poistenia je nová myšlienka. "V tejto chvíli asi nie je presaditeľná, ale stojí to za úvahu," povedal.

Prezident predniesol v parlamente SPRÁVU O STAVE REPUBLIKY

Prezident SR Peter Pellegrini vyzval vládu, aby sa v snahe viesť zahraničnú politiku na všetky štyri svetové strany nevzďaľovala od partnerov v EÚ a NATO.

,aktualizované 

- Súd vo Francúzsku uznal v stredu lekára na dôchodku za vinného zo znásilnenia a sexuálneho napadnutia 299 obetí a odsúdil ho na 20 rokov odňatia slobody.

- Izraelská armáda zabila predpokladaného vodcu militantného hnutia Hamas v Pásme Gazy Muhammada Sinwára, potvrdil v stredu izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu upozornil, že ak by Ukrajina nebola pozvaná na júnový summit aliancie NATO, znamenalo by to víťazstvo ruského prezidenta Vladimira Putina nie nad Ukrajinou, ale nad samotnou Alianciou.

- V obci Dolná Mičiná v okrese Banská Bystrica došlo v stredu k zrážke vozidla s medveďom. Medveď je pravdepodobne zranený a môže byť nebezpečný, dohľadať sa ho pokúsi zásahový tím.

- Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s vyhrážkami generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a jeho manželke.

- Michal Ščašný skončil na vlastnú žiadosť v pozícii hlavného trénera futbalistov MŠK Žilina. Spolu s ním odchádza z lavičky „šošonov“ aj jeho asistent Patrik Durkáč.

- Rada EÚ na stredajšom zasadnutí prijala právne akty, ktorými zrušila všetky ekonomické sankcie voči Sýrii s výnimkou opatrení založených na bezpečnostných dôvodoch. TASR o tom informuje podľa tlačovej správy Rady EÚ.

- Ústavný súd (ÚS) SR posúdi ústavnosť tohtoročnej novely zákona o neziskových organizáciách, ktorú napadla skupina opozičných poslancov parlamentu.

- Po utorkovom útoku medveďa neďaleko slovinského hlavného mesta Ľubľana je napadnutá žena v kritickom stave.

- Vláda pomôže samosprávam s vyplatením odmeny 800 eur pre ich zamestnancov. Obce, mestá a samosprávne kraje získajú na tento účel viac ako 100 miliónov eur.

- Ruský prezident Vladimir Putin podmieňuje ukončenie vojny na Ukrajine písomným záväzkom západných lídrov, že NATO sa viac nebude rozširovať smerom na východ, ako aj zrušením časti protiruských sankcií.

- Súčasný štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Michal Kaliňák sa stal splnomocnencom vlády SR pre územnú samosprávu. Rozhodla o tom vláda na svojom stredajšom zasadnutí.

- Firmy by mohli dostať od štátu podporu aj v súvislosti s americkými clami, a to rozšírením vonkajších faktorov o nepredvídateľné mimoriadne situácie.

- Britský spisovateľ indického pôvodu Salman Rushdie vyhlásil, že ho potešil najvyšší možný trest odňatia slobody pre muža, ktorý sa ho v roku 2022 pokúsil zavraždiť pri útoku nožom.

- Na stredajšom hlavnom pojednávaní v prípade vraždy študenta Daniela Tupého odmietli vypovedať všetci svedkovia. Traja to odôvodnili tým, že by si výpoveďou mohli privodiť trestné stíhanie.

- Český expremiér a predseda opozičného hnutia ANO Andrej Babiš verí, že ho súd v kauze Farmy Čapí hnízdo (FČH) oslobodí. Povedal to v stredu pred začiatkom pojednávania na Vrchnom súde v Prahe, ktoré v rámci odvolacieho konania pokračuje už tretí deň.

- Slovenskej republike podľa prezidenta SR Petra Pellegriniho chýba dlhodobá vízia, ktorú by napĺňali rôzne vlády naprieč politickým spektrom.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Rusko pri hraniciach s ukrajinskou Sumskou oblasťou zhromažďuje až 50.000 vojakov. Ukrajinskí predstavitelia v uplynulých dňoch potvrdili, že ruským silám sa v regióne podarilo dobyť niekoľko dedín.

- Na diaľnici D2 v bratislavskom tuneli Sitina smerom do Petržalky sa v ľavom jazdnom pruhu zrazili dve autá. Vodiči hlásia zdržanie 45 minút.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali stredajšie rokovanie 35.schôdze diskusiou o sprísnení pravidiel poberania dávok v hmotnej núdzi. V pléne parlamentu vystúpi v stredu predpoludním aj prezident SR Peter Pellegrini.