Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 4. júl 2024Meniny má Prokop
< sekcia Slovensko

Lexmann: Čínsky nátlak na Litvu je zároveň útokom na jednotný trh EÚ

Na archívnej snímke europoslankyňa Miriam Lexmann. Foto: TASR - Jakub Kotian

Podľa europoslankyne sa kroky Pekingu voči Litve stali de facto sankciami, keďže zabraňujú litovským produktom a produktom, ktoré obsahujú komponenty vyrobené v Litve, dostať sa na čínsky trh.

Brusel/Štrasburg 20. januára (TASR) – Skupina 41 poslancov Európskeho parlamentu (EP) v reakcii na neakceptovateľné obchodné kroky Číny voči Litve vyzvala najvyšších predstaviteľov EÚ k spoločnému postupu.

List, ktorý v priebehu tohto týždňa počas plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu podpísalo 41 europoslancov z 18 členských krajín a piatich rôznych politických frakcií, iniciovala slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) z Európskej ľudovej strany (EPP). Zo slovenských europoslancov sa pod spoločný list podpísal aj Ivan Štefanec (KDH).

Poslanci v spoločnej výzve pre predsedu Európskej rady Charlesa Michela, predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella a ďalších popredných politikov Únie, uviedli, že dôrazne odsudzujú politický a ekonomický nátlak Čínskej ľudovej republiky na Litvu. Čelných predstaviteľov EÚ vyzvali, aby vyjadrili podporu tejto členskej krajine konkrétnymi skutkami a nevyhnutnou pomocou.

"Agresívna rétorika čínskych predstaviteľov spolu s nevysvetlenými a nedeklarovanými závažnými opatreniami voči Litve sú odsúdeniahodné," uviedla poslankyňa Lexmann, ktorá totalitný režim v Číne dlhodobo kritizuje. Podľa nej sa kroky Pekingu voči Litve stali de facto sankciami, keďže zabraňujú litovským produktom a produktom, ktoré obsahujú komponenty vyrobené v Litve, dostať sa na čínsky trh.

Signatári listu ďalej vyzývajú EÚ, aby čím skôr prišla s opatreniami na ochranu jednotného trhu ešte predtým, ako sa ukončí príprava takzvanej "protinátlakovej" legislatívy.

Europoslanci v liste pripomenuli, že Čína robí nátlakové kroky bez toho, aby boli podporené akýmkoľvek legislatívnym konaním, neboli vopred ohlásené a porušujú všetky medzinárodné pravidlá stanovené Svetovou obchodnou organizáciou (WTO).

"Takýto ekonomicko-politický nátlak ohrozuje základné princípy jednotného európskeho trhu a preto naň EÚ musí reagovať jednotne," konštatuje Lexmann. Nátlakové správanie Číny však podľa nej nie je nezvyčajné, lebo v septembri 2020 čínska diplomacia označila plánovanú cestu predsedu českého Senátu Miloša Vystrčila na Taiwan za "prekročenie červenej čiary", za ktoré mal český politik "zaplatiť vysokú cenu".

Poslankyňa konštatovala, že nereagovanie na kroky Číny režim tejto krajiny v budúcnosti povzbudí k ďalšiemu nátlaku voči Litve alebo inému členskému štátu EÚ vrátane Slovenska. Žiadna reakcia zo strany EÚ by podľa jej slov umožnila čínskym komunistom, aby ďalej oslabovali jednotu Európy a pokračovali v politike štýlu "rozdeľuj a panuj".



(spravodajca TASR Jaromír Novak)