Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Slovensko

Lexmann:Belgicko nevyšlo SR v ústrety pri vyšetrovaní prípadu Chovanec

Na archívnej snímke z 31. januára 2022 europoslankyňa Miriam Lexmann. Foto: TASR - Michal Svítok

Podľa nej je neprijateľné, že podľa predchádzajúcich stanovísk belgickej prokuratúry nebude vyvodená žiadna trestnoprávna zodpovednosť za neprimerané správanie belgických policajtov voči Chovancovi.

Brusel/Štrasburg 6. februára (TASR) - Je neakceptovateľné, že sa prípad slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorý zomrel po zásahu polície na letisku v belgickom Charleroi vo februári 2018, naťahuje už šiesty rok, a to aj vinou Slovenska. Uviedla to v utorok poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Miriam Lexmann (EPP), ktorá žiada euroinštitúcie, aby pomohli pri vyšetrovaní tohto prípadu, informuje spravodajca TASR.

Poslankyňa sa vyjadrila k medzištátnej sťažnosti zo strany Slovenska v prípade smrti Jozefa Chovanca v Belgicku. Ako povedala pre TASR, je neakceptovateľné, že sa tento prípad naťahuje už šiesty rok.

"Je to aj vinou našej krajiny, ktorá sa nie vždy a včas postavila za práva svojho občana. Spravodlivosti musí byť učinené zadosť. Zaslúži si to zosnulý Jozef Chovanec a má na to nárok predovšetkým jeho manželka a celá rodina," skonštatovala Lexmann.

Podľa nej je neprijateľné, že podľa predchádzajúcich stanovísk belgickej prokuratúry nebude vyvodená žiadna trestnoprávna zodpovednosť za neprimerané správanie sa belgických policajtov voči Chovancovi. Jedna z policajtiek navyše podľa kamerových záznamov počas zásahu hajlovala.

"Už pred niekoľkými rokmi som sa obrátila na Európsku komisiu, aby v rámci svojich právomocí dohliadla na dovyšetrenie tohto prípadu. Na pôde Európskeho parlamentu som iniciovala zahrnutie prípadu do kapitoly o právnom štáte v Belgicku. Apelovala som aj na riadne vypočutie priameho svedka zatknutia a vyvlečenia Jozefa Chovanca z lietadla na letisku v Charleroi. Avšak svedka Romana Behúla ako priameho účastníka diania belgická polícia nebrala na vedomie," upozornila poslankyňa.

Dodala, že spolupracovala aj s bývalým ministrom spravodlivosti SR Viliamom Karasom, aby Slovensko požiadalo belgickú stranu o ďalšie nevyhnutné expertízne úkony, lebo slovenskí forenzní experti po preskúmaní dôkazov spochybnili postupy a závery belgickej strany. Belgicko všetky tieto podnety ignorovalo.

Lexmann tvrdí, že je dôležité, aby sa Slovenská republika jasne postavila za svojho tragicky zosnulého občana a konala kroky v prospech dôsledného, spravodlivého a transparentného vyšetrenia prípadu vrátane potrestania vinníkov.



(spravodajca TASR Jaromír Novak)