Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. november 2024Meniny má Renáta
< sekcia Slovensko

Libor J., považovaný za bossa jakšíkovcov, zostáva naďalej vo väzbe

Ilustračné foto Foto: TASR

Obvinení Libor J., Marián S., Rastislav T., Fedor B. a Matúš T. sa mali trestnej činnosti dopustiť v rokoch 2008-2010.

Bratislava 9. októbra (TASR) - Libor J., považovaný za jedného zo šéfov jednej z najsilnejšej bratislavskej skupiny - jakšíkovcov, ktorý je obžalovaný už v jednej kauze, zostáva naďalej vo väzbe. Rozhodol o tom dnes Krajský súd v Bratislave (KS).

"Krajský súd v Bratislave dnes zamietol sťažnosť obvineného L. J. proti uzneseniu OS Bratislava I zo dňa 3. októbra ako nedôvodnú. Obvinený tak zostáva naďalej vo väzbe," povedal dnes pre TASR hovorca KS Pavol Adamčiak.

Vo štvrtok 4. októbra o druhej vydieračskej kauze Libora J. informoval riaditeľ Odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry SR (GP) Peter Šufliarsky a prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar. Prokurátor podal 21. septembra dovedna na deväť osôb obžalobu. Päť z nich vrátane Libora J. je stíhaných väzobne, Vydierania sa mali dopustiť so zbraňou v auguste a v septembri roku 2010.

"V tomto prípade má spis až 5900 strán", povedal vtedy mimo iného policajný prezident Gašpar. Išlo o vymáhanie fiktívneho dlhu. Vydierania sa mali dopustiť na osobe z bratislavského gangu autičkárov.

Sudca Okresného súdu Bratislava 1 v stredu 3. októbra rozhodol o väzobnom stíhaní Libora J. aj v tomto prípade. Obžaloba v tejto kauze bola podaná 21. septembra. "V zmysle trestného poriadku súd rozhodoval o ponechaní obvineného vo väzbe po podaní obžaloby. Okresný súd Bratislava I rozhodol tak, že obvineného L. J. ponechal vo väzbe. Obvinený podal sťažnosť proti uzneseniu o ponechaní vo väzbe," informoval v stredu TASR hovorca Adamčiak.

Skupina jakšíkovcov je pokladaná za jednu najsilnejších v Bratislave. Libor J. a Ivan J., bývalí príslušníci polície, v minulosti spolupracovali so zastreleným podnikateľom Jozefom Svobodom. Vlastnili sieť podnikov a mali rozličné iné podnikateľské aktivity. Skupina údajne pôsobila z bratislavskej časti Dúbravka.

Senát Okresného súdu Bratislava I odročil na začiatku septembra proces s Liborom J. a ďalšími štyrmi spoluobžalovanými v prvej kauze vydierania na druhý októbrový týždeň. Prítomní boli vtedy na procese štyria obžalovaní, okrem jedného. Troch z obžalovaných, vrátane Libora J. eskortovali na hlavné pojednávanie z väzby. Na odročenom októbrovom procese by mali vypovedať ďalší svedkovia. Krajský súd zamietol 11. júla napriek prísľubu a kaucii prepustenie Libora J. z väzby. O prepustení z väzby sa usiloval tento rok neúspešne viackrát.

O obavách a strachu hovoril na poslednom májovom pojednávaní architekt, ktorý pre Libora J. pripravoval návrh reštaurácie na bratislavských Dlhých dieloch. Konflikt vznikol po tom, ako ho mal Libor J. obviniť z toho, že neplní dohody. V prípade sú okrem Libora J. obžalovaní z vydierania a nebezpečného vyhrážania ďalší štyria muži.

"Nabúralo mi to celý život," povedal v máji pred súdom architekt. Libor J. sa mu nielen vyhrážal, ale ho aj napadol. Navyše musel podpísať prázdny papier so svojím rodným číslom, ktorý mu obžalovaný mal vrátiť, až keď splní všetky úlohy. Problémy sa začali v roku 2008. "Všetky zákazky, ktoré som mal, som odsunul a venoval som sa iba tej reštaurácii," povedal svedok. Po čase sa obrátil na políciu.

Na súde vypovedal aj ďalší z poškodených. Libor J. a ďalší muži sa mu vyhrážali, že ho zničia. Chceli od neho kúpiť pozemok, ale vypýtal si vyššiu cenu ako tú, za ktorú ho pôvodne kupoval. Libor J., Fedor B. a Marián S. to vraj vyhodnotili tak, že ich chce oklamať. Posledný z menovaných na súde povedal, že svedok klame, pretože v tomto čase a aj potom boli dobrými priateľmi a navštevovali sa.

Obvinení Libor J., Marián S., Rastislav T., Fedor B. a Matúš T. sa mali trestnej činnosti dopustiť v rokoch 2008-2010. Za vydieranie im hrozí väzenie na štyri až desať rokov, za nebezpečné vyhrážanie najviac rok.