Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Limity na predpisovanie liekov by sa nakoniec zavádzať nemali

Na snímke minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker (SMER-SD). Foto: TASR/Martin Baumann

Nárast výdavkov na lieky sa podľa ministra T. Druckera podaril zastaviť aj bez nich.

Bratislava 11. novembra (TASR) - Limity na predpisovanie liekov sa na Slovensku zatiaľ zavádzať nebudú. Odporúčali ich vládni analytici a hovorilo o nich aj Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Ako však vyplýva z aktuálnych vyjadrení šéfa rezortu Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD), takýto krok sa neplánuje, keďže stabilizáciu výdavkov na lieky sa podarilo dosiahnuť zavádzaním elektronickej preskripcie.

"Limity môže zaviesť aj elektronické zdravotníctvo. To znamená, ja by som netvrdil, že to je vec, ktorá nemôže byť. Zároveň ani nehovoríme, že je to súčasná priorita. Pre nás je priorita zavádzať elektronické zdravotníctvo," povedal pre TASR Drucker. Pokiaľ sa podľa jeho slov ukáže, že sú limity potrebné, budú sa riešiť. Výdavky na lieky sa však podarilo zatiaľ stabilizovať inak.

Návrh na zavedenie limitov na predpisovanie liekov pre lekárov prišiel podľa Druckera z dielne ministerstva zdravotníctva. Odporúčal sa aj vo vlaňajšej záverečnej správe z revízie výdavkov v zdravotníctve. Spomína sa aj v aktuálnom hodnotení analytikov, ktorí sa pozreli na plnenie jednotlivých opatrení na efektívnejšie využívanie peňazí v sektore. Tento rok sa vďaka limitom malo ušetriť 20 miliónov eur.

Nárast výdavkov na lieky sa však podľa Druckera podaril zastaviť aj bez nich. "Limitácia nie je pre nás dogmatický cieľ, bola len nástroj na dosiahnutie cieľa zastavenia, ale pokiaľ máme primeranejšie efektívnejšie nástroje, tak ideme po nich. Jeden z nich je elektronická preskripcia, sledovanie účinkov, redundancia, a tak ďalej," skonštatoval. Ďalšie opatrenia majú priniesť zmeny v liekovej politike, ktoré sú v súčasnosti v parlamente.

Zdravotné poisťovne uhradili za január až jún za lieky na predpis o 12 miliónov eur menej ako rok predtým. Predpisov bolo menej o 180.000. "Deje sa to najmä v dôsledku zvýšeného dôrazu poisťovní pri revíznej činnosti a uzatváraní dohôd medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Rastie aj vplyv zavedenia elektronickej preskripcie liekov," konštatuje sa v priebežnej implementačnej správe k revíziám výdavkov v zdravotníctve.

Podľa analytikov však treba zabezpečiť, aby sa lieky elektronicky predpisovali vo všetkých ambulanciách. "K 30.6.2017 eviduje Všeobecná zdravotná poisťovňa takmer 15-percentnú penetráciu, Dôvera na úrovni takmer 60 percent a Union plánuje zavedenie e-receptov budúci rok," približuje sa v materiáli.