Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 18. december 2024Meniny má Sláva a Slávka
< sekcia Slovensko

M. LUBYOVÁ: November 1989 sa bude chápať podobne ako rok 1968

Desaťtisíce obyvateľov Banskej Bystrice a okolia vyjadrili 27.novembra 1989 na Námestí SNP v Banskej Bystrici svoju podporu generálnemu štrajku. Foto: TASR/Peter Lenhart

Vyjadrila tiež presvedčenie, že november 1989 ostane vo vedomí Slovákov zachovaný ako významný dátum.

Bratislava 17. novembra (TASR) – Ak budeme sledovať za každým prelomovým rokom v našej histórii aj inštitucionálny ekonomický motív, udalosti 17. novembra sú de facto dokončením toho, čo začal rok 1968. Pri svojom pohľade na november '89 to uviedla riaditeľka Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Martina Lubyová.

"Roky 1968 a 1989 mali spoločného menovateľa, v oboch prípadoch bola impulzom pre udalosti snaha o prekonanie komunizmu a socializmu," vysvetlila Lubyová pre TASR. "Preto sa rok 1989 bude s odstupom času vnímať v histórii Československa i Slovenska podobne," dodala. Vyjadrila tiež presvedčenie, že november 1989 ostane vo vedomí Slovákov zachovaný ako významný dátum. "Tak ako sú v našej histórii okrem roku 1968 vnímané aj udalosti z roku 1848 či z februára 1948," skonštatovala riaditeľka Prognostického ústavu SAV.

Podľa jej názoru nás viacero prelomových dátumov čaká aj v budúcnosti. "Menej je jasné to, proti čomu budú musieť bojovať ďalšie generácie," priznala. Myslí si však, že hnacím motorom bude opäť nespokojnosť s ekonomickými pomermi, napríklad s nezamestnanosťou, nízkym ohodnotením práce ľudí, či s chudobou. Významne však do turbulencie budúcich období zasiahne podľa Lubyovej boj "malých" proti "veľkým".

"Teda individuálnych, početných a veľmi rozmanitých ľudí, ktorí ťažko hľadajú spoločnú reč a ťažko sa organizujú na jednej strane a vysoko organizovaných globálnych subjektov, firiem či reťazcov, ovládaných niekoľkými jednotlivcami, na strane druhej," vysvetlila. Ako dodala, konflikt je založený na tom, že "veľkí hráči" a ich aktivity sú do veľkej miery skryté a tí "malí" sú frustrovaní z toho, že nevidia a nevedia, kým a ako sú vlastne ovládaní alebo dokonca vykorisťovaní.

"Budúca generácia teda bude musieť vybojovať boj za nastolenie lepšej globálnej správy spoločnosti," uviedla Lubyová. Je presvedčená, že to bude ťažký boj, ktorý bude mať svoje obete aj hrdinov. "Útechou je, že v ňom slovenský občan nebude sám – tak ako nebol sám ani v roku 1848 či 1989," dodáva prognostička.