Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

Prichádza letný čas, v noci budeme spať o hodinu menej

Foto: TASR/František Iván

Od roku 1979 sa stredoeurópsky letný času (SELČ) uplatňuje každý rok, pričom do roku 1995 trval na území SR šesť mesiacov.

Bratislava 24. marca (TASR) - Ľudia si počas tohto víkendu pospia o hodinu menej. V nedeľu 25. marca si posunú hodiny z druhej hodiny rannej na tretiu. Vtedy sa totiž mení stredoeurópsky čas (SEČ) na letný čas. Ten sa potom skončí v nedeľu 28. októbra.

Zmenu času využíva väčšina členských štátov Európskej únie, niektoré štáty USA a Blízkeho východu. Ruská federácia prešla od marca 2011 na stály letný čas.

Myšlienka zmeny času, respektíve času, ktorý by šetril denné svetlo, sa prvýkrát objavila v roku 1784 v článku amerického spisovateľa, štátnika, osvietenského mysliteľa, vynálezcu a fyzika Benjamina Franklina. Prvý vážny návrh na zavedenie letného času podal londýnsky staviteľ William Willet v roku 1907 vo svojej eseji The Waste of Daylight (doslovný preklad Mrhanie denným svetlom).

Na území dnešnej Slovenskej republiky zaviedli letný a tzv. zimný čas prvýkrát počas prvej svetovej vojny v rokoch 1915 a 1916, potom v rokoch 1940 až 1949.

Od roku 1979 sa stredoeurópsky letný času (SELČ) uplatňuje každý rok, pričom do roku 1995 trval na území SR šesť mesiacov. Od roku 1996, keď sa dĺžka SELČ na Slovensku zosúladila so smernicami Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, trvá letný čas na našom území sedem mesiacov. Zavedenie letného času na Slovensku upravuje nariadenie vlády.