Predseda parlamentu v televíznej diskusii rozpráva o ústavných zmenách, právach homosexuálov, aj protestoch sudcov.
Autor Tablet.TV
Bratislava 2. septembra (TABLET.TV) – Pre ľudí je ústava symbolom ich spolupatričnosti s národom a štátom vtedy, ak majú pocit, že život okolo nich prebieha v princípe podľa ich predstáv. Funguje správa krajiny, politický systém, školstvo, majú zdravotnú starostlivosť a represívne orgány sú schopné zabezpečiť ich bezpečnosť. "Ľudia si večer pred spaním nečítajú ústavu, ale povedia si, že krok v roku 1992 bol správny a obsah našej ústavy nám dovoľuje byť hrdý na náš národ a našu krajinu," povedal na margo prijatia slovenskej ústavy 1. septembra 1992 predseda Národnej rady SR a podpredseda Smeru-SD Pavol Paška.
"Po viac ako dvadsiatich rokoch môžeme povedať, že tvorcovia ústavy, rešpektujúc demokratické princípy a opierajúc sa o skúsenosti historicky dlhšie fungujúcich demokratických politických systémov, vytvorili ústavu, ktorá predznamenala našu štátnosť," zdôraznil. "Najlepším dôkazom je, že dodnes, napriek viacerým novelizáciám, z toho jednej veľkej, ktorá súvisela s našim vstupom do Európskej únie, ústava funguje a je prejavom kompaktnosti a schopnosti existovať nie len pre národ, ale pre celý štát," dodal Paška.
Pripomenul, že v roku 2006 vytvoril komisiu pre rokovací poriadok a ústavné zmeny, ktorá mala diskutovať o prípadných zmenách ústavy na širokej politickej a odbornej platforme. "Narazilo to vtedy na odpor opozície," priznal. "Bolo to v roku 2006, keď som bol po prvý krát zvolený za predsedu Národnej rady SR. Prejavovali sa tendencie a názory, ktoré smerovali k ústave. Dokonca rezonovali názory, že treba napísať úplne novú ústavu, alebo sa dokonca opýtať ľudí, ako by ústava mala vyzerať. Prišlo mi logické, vzhľadom na vážnosť ústavy, aby z toho nebol trhací kalendár a vytvorili sme odborný a politicky hodnoverný priestor," vysvetlil predseda parlamentu.
V diskusii rozprával o oboch jarných ústavných zmenách, posilnení postavenia tradičnej rodiny a zmenách v justícii, dotkol sa práv homosexuálov, aj prípadných komplikácií v implementácii justičných zmien. Aktuálne zmeny ústavy navrhované opozíciou sú podľa neho odsúdené na neúspech.
Vysvetlil, prečo sa Smer-SD snaží získať podporu celej opozície pre prípadné ústavné zakotvenie druhého dôchodkového piliera. "Je to skúsenosť aj z Česka, aj z iných krajín, kde dôchodkové systémy pri privatizácii a transformácii narobili veľa šarapaty aj preto, že nebola absolútna politická a parlamentná zhoda," zdôraznil Paška.