Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 24. apríl 2025Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

M. Dzurinda: Pre vstup SR do EÚ bola kľúčová zhoda širokej koalície

Foto: TASR

Pripomína, že Slovensko prechádzalo ťažkými ekonomicko-sociálnymi reformami, ktoré boli spravidla nepopulárne.

Bratislava 22. apríla (TASR) - Kľúčovým momentom pre vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ) bola široká zhoda strán vládnej koalície, ktorá vzišla z parlamentných volieb v roku 1998, na zahraničnopolitickom smerovaní Slovenska a jeho začlenení do NATO a EÚ. Pre TASR to uviedol Mikuláš Dzurinda, ktorý túto vládu viedol.

Kabinet musel urobiť množstvo reforiem, aby Slovensko mohlo vstúpiť do Únie. Za najťažšiu označil Dzurinda reštrukturalizáciu ekonomiky. Expremiér pri spomienkach na obdobie spred 20 rokov hovorí aj o vtedajších obavách či o tom, ako sa pre podporu referenda dokázal spojiť s politickým rivalom Vladimírom Mečiarom. Slovensko si 1. mája pripomenie 20 rokov od svojho vstupu do EÚ.

"Dôležitým faktorom bolo zaradenie Slovenska na zoznam krajín, s ktorými sa počítalo v ďalšej fáze rozširovania Aliancie. K tomuto zaradeniu došlo na samite NATO v apríli 1999, čo bolo veľkým signálom aj pre inštitúcie EÚ, že Slovensko sa mení a mení sa k lepšiemu," poznamenal pre TASR Dzurinda, ktorý mal pri snahe o vstup Slovenska do EÚ aj isté obavy.

"Obával som sa jedného jediného - schopnosti udržať prozápadnú koalíciu dostatočne dlho na to, aby naše integračné procesy boli nezvratné. Keďže išlo o koalíciu veľmi rozmanitú a keďže nás bolo v tej koalícii veľa, nebolo jednoduché túto jednotu udržať," spomína expremiér.

Pripomína, že Slovensko prechádzalo ťažkými ekonomicko-sociálnymi reformami, ktoré boli spravidla nepopulárne. "Bolesť týchto reforiem celkom pochopiteľne ohrozovala pravo-ľavú koalíciu. No a napokon to boli voľby v roku 2002, ktoré mali potvrdiť rozbehnuté integračné procesy, ale mohli ich aj ohroziť. Bolo veľkým šťastím, že prácu, započatú v roku 1998, sme mohli po roku 2002 dokončiť," doplnil.

Slovensko muselo pre vstup do EÚ splniť množstvo podmienok a urobiť reformy. Za najťažšiu považuje Dzurinda reštrukturalizáciu slovenskej ekonomiky. "Po rozpade Sovietskeho zväzu, Varšavskej zmluvy a zmene našej orientácie smerom na Západ sa zásadným spôsobom zmenili dodávateľsko-odberateľské reťazce. Celé odvetvia stratili tradičné odbytiská. Napríklad zbrojná výroba," priblížil.

Vlády Mečiara sa podľa Dzurindových slov reformám vyhýbali. "Privatizačným kritériom týchto vlád bola stranícka legitimácia, nie ekonomická výhodnosť. Ekonomika bola v ťažkom stave - nevýkonná a zadlžená. S vysokou nezamestnanosťou, predlženým bankovým sektorom, zadlženým zdravotníctvom a chorými priemyselnými odvetviami," priblížil.

Vstupu Slovenska do Únie predchádzalo dosiaľ jediné úspešné referendum. Politici sa na jeho podporu spoločne prešli po Bratislave, na účasť v referende vyzýval aj Dzurindov politický rival Mečiar.

"Bolo potrebného veľa politického úsilia, aby k takejto demonštrácii politickej jednoty došlo. Podarilo sa to preto, lebo EÚ bola atraktívna aj pre mnohých členov a voličov HZDS. Ale aj preto, lebo politický zápas našich vládnych koalícií s opozíciou prebiehal v rokoch 1998 - 2006 v istých mantineloch, kde sme neprenechávali veľa priestoru na osobné urážky či ľudskú dehonestáciu politických súperov," opísal Dzurinda.

Podľa vlastných slov sa vždy usiloval, aby sa politický zápas nezmenil na dehonestáciu ľudskej dôstojnosti politického súpera. "To mi v rozhodujúcej chvíli dovoľovalo požiadať o podporu aj Vladimíra Mečiara. A som mu doposiaľ vďačný za to, že túto podporu pre dobrú vec poskytol," doplnil pre TASR.

Expremiér nemá pocit, že by sa v predvstupových rokovaniach dali vyrokovať podstatne lepšie či výhodnejšie podmienky. "Aj keď som registroval volania po tom, že farmári by uvítali lepšie podmienky. Alebo že by najstaršie reaktory atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice mohli slúžiť dlhšie. Napokon som bol spokojný. Aj preto, lebo vyrokované podmienky pre Slovensko boli porovnateľné s tými, ktoré dosiahli ostatní uchádzači o členstvo," podotkol.

Najsilnejšie spomienky má Dzurinda na deň, keď sa Slovensko stalo členom EÚ - 1. máj 2004. "Bolo to v Dubline, keďže Írsko bolo v tom čase predsedníckou krajinou EÚ. Na dvore írskej prezidentky vztýčili štátne zástavy všetkých členských štátov vrátane tých desiatich, ktoré práve vstupovali do EÚ. Bol to neopísateľný pocit vidieť stúpať na stožiar aj slovenskú štátnu vlajku - zarovno s nemeckou, francúzskou, britskou a ostatnými," spomína expremiér.

VIDEO: Prezident považuje situáciu na skládke Vlčie hory za kritickú

Skládka patrí medzi najväčšie environmentálne záťaže na Slovensku.

,aktualizované 

- Talianske ministerstvo obrany prispeje k bezpečnostným opatreniam na sobotňajšom pohrebe pápeža Františka.

- Prezident SR Peter Pellegrini ratifikoval rámcovú dohodu o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi na jednej strane a vládou Malajzie na strane druhej.

- Počas sobotného (26. 4.) štátneho smútku vyhláseného pre úmrtie pápeža Františka platí zákaz hazardu. Štátne, ale aj iné vlajky by mali byť spustené na pol žrde, čierna vlajka sa v tomto prípade nevyvesuje.

- Americký prezident Donald Trump vo štvrtok na svojej sociálnej sieti Truth kritizoval nočné raketové a dronové útoky na ukrajinskú metropolu Kyjev zo strany Ruska, pri ktorých zomrelo deväť ľudí a ďalších 70 utrpelo zranenia.

- Ukrajina podľa prezidenta Volodymyra Zelenského momentálne nevidí silný tlak na Rusko či nové sankcie voči nemu, a to ani napriek neochote Moskvy pokročiť v rokovaniach o ukončení vojny.

- Hrob pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej (Santa Maria Maggiore) bude môcť verejnosť navštíviť už v nedeľu ráno.

- Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) skončila minulý rok v strate 5,28 milióna eur. V roku 2023 pritom hospodárila s čistým ziskom 20,9 milióna eur.

- Pakistan vo štvrtok vyhlásil, že uzavrie hranice s Indiou a vzdušný priestor pre letecké spoločnosti vlastnené alebo prevádzkované Indiou, a tiež pozastaví obchod.

- Ministerstvo životného prostredia SR už v stredu upozornilo investora baterkárne v Šuranoch na neodbornú a nepresnú dokumentáciu. Ďalším krokom bude pozastavenie procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

- Prvá oficiálna zahraničná cesta predsedu Národnej rady (NR) SR Richarda Rašiho (Hlas-SD) bude smerovať tradične do Českej republiky.

- Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla komplexnú revíziu pravidiel EÚ v oblasti bezpečnosti cestnej premávky a evidencie vozidiel. Cieľom je zaistiť vyššiu bezpečnosť cestnej premávky a kvality ovzdušia v celej EÚ.

- Štvrtkový pochod ulicami v centre Bratislavy môže priniesť dopravné obmedzenia. Treba s nimi rátať od 18.00 h, a to najmä na Námestí slobody, Námestí 1. mája či oblasti Suchého mýta.

- Prezident SR Peter Pellegrini považuje environmentálnu záťaž na skládke Vlčie hory pri Hlohovci za kritickú. Postupne môžu byť podľa jeho slov ohrozené spodné vody, čo predstavuje výrazné riziko pre obyvateľov žijúcich v jej blízkosti.

- Pápež František sa niekoľko týždňov pred smrťou rozhodol, že si za žiadnych okolností nepraje, aby ho lekári intubovali. V rozhovore pre štvrtkové vydanie talianskeho denník Il Messaggero to uviedol jeho osobný lekár Sergio Alfieri, informovala agentúra DPA.

- Geologický výskum o vhodnosti vojenského objektu v Leviciach na zakopávanie usmrtených zvierat v súvislosti s výskytom nákazy slintačky a krívačky neexistuje. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita.

- Takmer 50.000 ľudí vzdalo v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov.

- Čína odmietla tvrdenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že obe strany sú v priamom kontakte v súvislosti s obchodným sporom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

- Jediná cesta k mieru v Európe vedie podľa českého premiéra Petra Fialu cez silnú vojenskú podporu Ukrajiny. Napísal to vo štvrtok na sociálnej sieti X v reakcii na ruský nočný útok na Kyjev a Charkov.

- Kriminálny úrad Finančnej správy (KÚFS) SR od začiatku tohto roka zaistil takmer trojnásobne viac nelegálnych cigariet a tabaku ako za celý minulý rok. Škody Finančná správa (FS) SR vyčíslila na vyše 31,9 milióna eur.

- Na sobotnom (26. 4.) pohrebe pápeža Františka vo Vatikáne sa zúčastní viacero slovenských biskupov. Povedie ich košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Bernard Bober.