Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 12. jún 2025Meniny má Zlatko
< sekcia Slovensko

M. Kaliňák: Rezort vnútra predstaví legislatívu regulujúcu lobing

Na archívnej snímke Michal Kaliňák. Foto: TASR - Daniel Stehlík

Podľa Kaliňáka zhoda na legislatíve týkajúcej sa lobingu v koalícii zatiaľ nie je a stále sa rokuje.

Bratislava 10. apríla (TASR) - Ministerstvo vnútra do leta predstaví vládnu legislatívu, ktorá by mala zregulovať lobing pre všetkých, ktorí ho uplatňujú, nielen v prípade mimovládneho sektora. Na spoločnej tlačovej konferencii to uviedli štátny tajomník ministerstva vnútra Michal Kaliňák (Hlas-SD) a splnomocnenkyňa vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová. Kaliňák dodal, že svoj návrh Hlas-SD ponúkol koaličným partnerom.

Podľa Kaliňáka zhoda na legislatíve týkajúcej sa lobingu v koalícii zatiaľ nie je a stále sa rokuje. Zhoda nie je ani na podpore aktuálne predloženej legislatívy týkajúcej sa neziskových organizácií, o ktorej by mal rokovať parlament. „Ak by zhoda v koalícii bola, tak ten zákon asi bude schválený bez toho, aby dnes sme o tom diskutovali. Nie je tam zhoda. Dali sme alternatívu aj v prípade pozmeňujúcich návrhov, ponúkli sme koaličným partnerom aj náš návrh zákona o lobingu, lebo chcem tieto veci vyvážiť v praxi,“ uviedol. Nová právna úprava podľa neho musí prejsť štandardným legislatívnym konaním.

Splnomocnenkyňa Zacharová zdôraznila, že lobing je odborná a komplexná vec. Nerobia ho iba neziskové organizácie, ale aj rôzne spoločnosti či samosprávy.

Na aktuálnej schôdzi Národnej rady SR je predložený návrh novely zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Rokovať sa o ňom pôvodne malo v stredu (9. 4.), poslanci si však odhlasovali presunutie bodu na budúci utorok (15. 4.).

Návrh má okrem iného zaviesť reguláciu lobingu mimovládnych organizácií. Navrhujú sa aj tresty za porušenie. Organizácie podľa neho budú môcť lobing vykonávať, len ak ho budú mať zapísaný v registri, pričom každé tri mesiace budú musieť zverejňovať správu o vykonanom lobingu. Výnimku spod definície lobingu by mali mať odborové organizácie, organizácie zamestnávateľov a športové organizácie.

VIDEO: LETECKÉ NEŠŤASTIE: Zrútilo sa lietadlo smerujúce do Londýna

Na palube sa nachádzalo 244 ľudí, z toho 12 členov posádky.

,aktualizované 

- Opozičná SaS vyzýva, aby bol celý zdravotnícky sektor oslobodený od transakčnej dane. Kritizuje, že súčasné nastavenie je diskriminačné voči súkromnému sektoru. Poukazuje tiež na riziko, že vzniknuté náklady bude musieť doplatiť pacient.

- Polícia pátra po útočníkovi, ktorý v Poprade napadol 59-ročného muža. Incident sa stal v utorok popoludní na Mnoheľovej ulici. Neznámy páchateľ po slovnej roztržke staršieho muža opakovane udrel do hlavy dreveným skejtbordom.

- Letecká spoločnosť Ryanair oznámila zavedenie pokuty 500 eur pre pasažierov, ktorých „nevhodné“ správanie povedie k vyvedeniu z lietadla.

- Slovenský tenista Filip Polášek sa v nedeľu 15. júna oficiálne rozlúči s aktívnou kariérou. Víťaz Australian Open 2021 vo štvorhre nastúpi na exhibičný zápas na antukových dvorcoch Slovana, na ktorých sa aktuálne koná challengerový turnaj Bratislava Open.

- Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zavádza od nedele 15. júna 2025 úpravu cestovného poriadku. Ide o pravidelnú zmenu grafikonu počas roka, ktorá sa tentokrát dotkne najmä regionálnej dopravy v súvislosti s výlukami či turistickou sezónou.

- Na Slovensku sa šíri nová verzia online podvodu, ktorý zneužíva podobizne verejných predstaviteľov a vizuálnu identitu štátnych inštitúcií.

- Peniaze na obranu by podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) mohli byť využité aj na projekt výstavby odbavovacieho terminálu na bratislavskom letisku. Šutaj Eštok to uviedol po štvrtkovom rokovaní vlády.

- Štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV) vyhlásil verejné obstarávanie na zhotoviteľa modernizácie vodnej elektrárne Gabčíkovo.

- Pyrotechnik z Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Trenčíne zasahoval v katastri obce Zliechov, časť Horná Stredná v Ilavskom okrese. Miestny obyvateľ tam našiel neznámu muníciu.

- Vláda SR sa orientuje na všetky štyri svetové strany. Po štvrtkovom rokovaní vlády to vyhlásil minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).

- Ministerstvo dopravy (MD) SR nebude hľadať koncesionára na prevádzku Letiska M. R. Štefánika v Bratislave. Úlohu, ktorou bol rezortu poverený ešte koncom roka 2018, vo štvrtok vláda zrušila.

- Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) by po novom mohli odpracovať v priemere maximálne 48 hodín týždenne. Viac by mali pracovať, iba ak na to udelia zboru súhlas.

- V roku 2023 odhalili v prihraničných oblastiach 760 nelegálnych migrantov. V roku 2024 zase 853. Vyplýva to z Hodnotiacej správy o plnení úloh vyplývajúcich zo Stratégie prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti v SR do roku 2028 za roky 2023 a 2024.

- Prezident SR Peter Pellegrini zvolal vo štvrtok ráno v Prezidentskom paláci pracovné stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov. Prediskutovali otázky domácej aj zahraničnej politiky.

- Rada guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) prijala vo štvrtok rezolúciu, podľa ktorej Irán neplní svoje záväzky v oblasti nešírenia jadrových zbraní.

- Nový variant koronavírusu, ktorý sa šíri po celom svete, no najmä v niektorých častiach Ázie, sa podľa svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Nemecku doposiaľ nerozšíril.

- Požiar prístavby rodinného domu v obci Trnávka v okrese Dunajská Streda spôsobil škodu predbežne vyčíslenú na 200.000 eur. Príčina vzniku požiaru je v štádiu vyšetrovania.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v úvode štvrtkového rokovania aktuálnej 35. schôdze venujú správe o činnosti verejného ochrancu práv za minulý rok. V pléne ju predstavil ombudsman Róbert Dobrovodský.

- Príslušníci poľskej Agentúry vnútornej bezpečnosti (ABW) v meste Olsztyn zadržali 19-ročného muža podozrivého z plánovania činu teroristického charakteru.