Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Slovensko

Kolíková: Výber sudcov zaskočil tých, čo sa spoľahli na urobené otázky

V popredí advotkátka Mária Kolíková. Foto: TASR/František Iván

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti pripustila, že hromadný výber bude treba zopakovať. Už teraz doň pozýva všetkých, ktorí o sudcovskej kariére uvažujú.

Bratislava 30. novembra (TASR) – V rámci historicky prvého hromadného výberového konania sa nepodarí obsadiť všetkých 125 miest kandidátov na sudcov. Z celkom 264 prihlásených uchádzačov prišlo na výber 188, z nich sa úvodnú písomnú časť podarilo absolvovať iba 35. Väčšina miest tak ostane neobsadená. Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková pripustila, že hromadný výber bude treba zopakovať. Už teraz doň pozýva všetkých, ktorí o sudcovskej kariére uvažujú.

Sudcovia sa po novom vyberajú hromadne v jednotlivých krajoch. V pondelok (27.11.) sa uskutočnila písomná časť, po ktorej pokračujú výberové konania na krajských súdoch ústnou časťou. Samotný výber prebieha ako doposiaľ. Jediné, čo sa zmenilo je, že písomnú časť dostala na starosť Justičná akadémia, ktorá pripravila nové podklady. Uchádzači tým podľa Kolíkovej mohli byť zaskočení. „Ak niektorí vychádzali z toho, že majú k dispozícii vypracované poklady z minulých výberových konaní a tieto teraz použijú, tak boli na omyle,“ uviedla.

Doposiaľ bola úspešnosť vo výberových konaniach v rámci písomnej časti omnoho vyššia. Podľa Kolíkovej chcelo ministerstvo čeliť situácii, že zadania sa nemenili od roku 2011. „Už by sa nemalo stať, to čo v minulosti, že kolovali vypracované zadania. Toto totiž nie je spôsob výberu,“ naznačila štátna tajomníčka, že Justičná akadémia bude zadania obmieňať častejšie. „Písomná časť predstavuje základné vedomostné sito. Zvýšila sa latka tým, že máme nové podklady, na základe ktorých sa robí výber. Chceme mať čo najkvalitnejších ľudí, ktorí sa budú uchádzať o funkciu sudcu,“ zdôraznila.

V rámci písomnej časti uchádzači vypĺňajú test, vypracúvajú prípadovú štúdiu, absolvujú preklad do cudzieho jazyka a píšu vzorový rozsudok. V Trnave bolo napríklad na 10 voľných miest pôvodne 27 záujemcov, na výberové konanie prišlo 17. Cez písomnú časť sa dostali len traja. Celkovo podľa Kolíkovej mali uchádzači najväčší problém s testami, cez ktoré neprešla až polovica. Desatine uchádzačov sa potom nepodarilo urobiť prípadovú štúdiu, jazykový preklad a rovnakému množstvu napísať rozsudok.

Štátna tajomníčka pripustila, že nízka úspešnosť v písomnej časti skomplikuje ústnu časť hromadných výberových konaní. „Nemôžem povedať, že sa teším z toho, že nám prešlo málo ľudí do ústnej časti, pretože v rámci nej potom bude ťažší výber,“ povedala. „Je dôležité, aby sa ústna časť brala zodpovedne a vážne, pretože v rámci nej sa bude vyhodnocovať, aký je osobnostný profil uchádzačov,“ ozrejmila. Neobáva sa však, že by sa mohlo sťažiť obsadzovanie sudcovských miest na budúci rok. „Radšej by som urobila z toho ten záver, že prosím všetkých, čo máte skúsenosti a uvažovali by ste o tejto pozícii, choďte na výberové konanie. Je naozaj transparentné, pre všetkých, voľné pozície tu sú, prosím uchádzajte sa o ne,“ vyzvala štátna tajomníčka.

Budúcich sudcov doposiaľ vyberali jednotlivé súdy na samostatných výberových konaniach. Zlúčenie do hromadných výberových konaní pre jednotlivé obvody krajských súdov presadila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Očakáva od toho spružnenie a zefektívnenie obsadzovania voľných sudcovských miest a zvýšenie dôvery v systém výberu.

Vybraní kandidáti vytvoria databázu, z ktorej sa budú v budúcnosti operatívne obsadzovať uvoľnené sudcovské miesta. Má sa tým vyriešiť súčasný problém, keď po zavedení previerok kandidátov trvá obsadenie uvoľneného miesta až jeden rok. Cieľom zmien je však i zvýšenie kvality nových sudcov vstupujúcich do justície.