Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Slovensko

Krajčí investoval prvé dva mesiace na ministerstve do boja s COVID-19

Na archívnej snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO). Foto: TASR Martin Baumann

Minister zdravotníctva poukázal na to, že založili krízové koordinačné centrum, ktoré koordinovalo všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Bratislava 18. júna (TASR) – Prvé dva mesiace na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR investoval jeho šéf Marek Krajčí (OĽaNO) so svojim tímom energiu do nastavenia slovenského zdravotníctva tak, aby dokázalo akúkoľvek vlnu pandémie ochorenia COVID-19 odraziť spôsobom, aby Slováci dostali dostupnú kvalitnú starostlivosť. Uviedol to pre TASR v hodnotení prvých 100 dní vo funkcii.

"Na post ministra som nastupoval v situácii, keď mi to nikto nezávidel, do rezortu, kde ma čakalo aj veľa odhodlaných ľudí, ale zároveň obrovské množstvo problémov," reagoval.

Poukázal na to, že založili krízové koordinačné centrum, ktoré koordinovalo všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Vytvoril sa reprofilizačný plán a tiež sa reprofilizovala ambulantná sféra. Krajčí si myslí, že slovenské zdravotníctvo je momentálne pripravené odolávať prípadným ďalším vlnám nového koronavírusu.

Ako ďalej uviedol, posledný mesiac sa začali vážne zamýšľať nad realizáciou nových krokov k úspešnému naplneniu programového vyhlásenia vlády. "Začíname sa zaoberať liekovou politikou tak, ako sme sľúbili, aby sme mali dostupné aj inovatívne lieky, ktoré sú v zahraničí dostupné a u nás vôbec neboli. Rokujem na úrovni poisťovní, aby táto liečba bola podpisovaná na výnimky," komentoval.

Šéf rezortu zdravotníctva sa zamýšľa aj nad reformou revízie úhrad liekov. Cieľom podľa jeho slov je, aby tieto revízie "nepostihovali vrecká pacientov, ale zároveň, aby mali čo najefektívnejší vplyv na šetrenie zdrojov z verejného zdravotného poistenia". Pripravuje tiež zákon, ktorý by umožnil lepší vstup generík na slovenský trh.

Rezort začína pracovať aj na vytvorení tzv. cestovnej mapy pacienta. Zámerom je, aby pacient presne vedel, na čo má nárok pri liečení svojho ochorenia a za aký čas. Krajčí predpokladá, že vznikne aj priestor pre pripoistenie, pokiaľ by niekomu štandardná zdravotná starostlivosť nevyhovovala. Poukázal aj na spoluprácu rezortov zdravotníctva a sociálnych vecí v oblasti reformy dlhodobej zdravotnej starostlivosti.

Verí, že sa mu tento rok podarí zabrániť ďalšiemu nadbytočnému zadlžovaniu štátnych nemocníc. "Výzva je pred nami obrovská. Potrebujeme eliminovať veľký dlh na konci, keďže koncom tohto roka končí exekučná amnestia zdravotníckych zariadení, pokiaľ sa Ústavný súd SR nejakým iným spôsobom nerozhodne. Tým pádom máme pred sebou v spolupráci s ministrom financií obrovskú výzvu, akým spôsobom zamedziť tomu, aby naše zdravotnícke zariadenia a kľúčové nemocnice SR sa nedostali do exekúcie," uzavrel.