Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

M. Sýkora odmieta, že by malo dôjsť k spolitizovaniu školstva

Na snímke predseda ZMOS Michal Sýkora, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

"Je to normálny vzťah zriaďovateľa a riaditeľa, v drvivej väčšine máme dobré vzťahy... Nemyslíme, že je tam problém a že treba samosprávu stavať proti rodičom, učiteľom," skonštatoval.

Bratislava 24. júna (TASR) – Šéf Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora odmieta, že by posilnením kompetencií samospráv pri voľbe riaditeľov škôl došlo k ich spolitizovaniu. Podľa jeho slov sa niečoho takého neobáva. "Je to normálny vzťah zriaďovateľa a riaditeľa, v drvivej väčšine máme dobré vzťahy... Nemyslíme, že je tam problém a že treba samosprávu stavať proti rodičom, učiteľom," skonštatoval po dnešnom zasadnutí predsedníctva ZMOS.

Otázku zmeny voľby riaditeľov škôl považuje člen predsedníctva Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Grapa za zbytočne spolitizovanú. Tvrdí, že niektoré skupiny si túto tému zobrali ako dôvod na útok proti samospráve, ktorá však podľa jeho slov preukázala svoju dôveryhodnosť. Poznamenal, že pokiaľ majú samosprávy niesť zodpovednosť za chod škôl, tak musia mať právo zasiahnuť do výberu riaditeľov. "Nikto neberie rade školy žiadne kompetencie," zdôraznil. Navrhované riešenie označil za poistku zriaďovateľov škôl.



Súčasný návrh na zmenu má byť podľa ZMOS-u minimalistickým riešením. Samosprávy podporujú pozmeňujúci návrh k novele školského zákona z dielne poslanca Ľubomíra Petráka (Smer-SD). Ten by mal dať od septembra zriaďovateľom kompetenciu dvakrát nesúhlasiť s nomináciou rady školy na riaditeľa. Ministerský návrh hovoril o práve veta iba v prvom kole voľby. "Tento návrh sa javí ako kompromis, ktorý môže pomôcť mestám a obciam, a pritom neublížiť kandidátom, ktorí budú chcieť byť riaditeľmi škôl," povedal podpredseda ZMOS Jozef Turčány.

So zmenami vo voľbe riaditeľov škôl nesúhlasia učitelia ani odborári. Dlhodobo upozorňujú, že takáto zmena závažným spôsobom popiera demokratické princípy rozhodovania školskej samosprávy a vytvára priestor pre stranícke nominácie riaditeľov škôl, čo dnes ZMOS odmietol. Poslanci Národnej rady SR budú o právnej norme hlasovať vo štvrtok 25. júna. Učitelia už avizovali, že plánujú v tento deň prísť do parlamentu.