Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. január 2025Meniny má Antónia
< sekcia Slovensko

Príprava výziev regionálneho programu prešla viacerými zmenami

Na snímke minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši. Foto: TASR - Jaroslav Novák

MIRRI uviedlo, že každý návrh výzvy posudzuje Riadiaci výbor pre synergické a komplementárne účinky (riadiaci orgán pre Program Slovensko).

Bratislava 30. decembra (TASR) - Manažment prípravy výziev vyhlasovaných v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) prešiel v súčasnom programovom období viacerými zmenami. V reakcii na závery celoslovenského auditu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) to uviedlo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. NKÚ v rámci auditu preveroval dve vybrané výzvy na zvýšenie kapacít materských škôl z operačného programu IROP 2014 - 2020.

"Manažment prípravy výziev prešiel v súčasnom programovom období 2021 - 2027 v porovnaní s predchádzajúcim programovým obdobím 2014 - 2020, v rámci ktorého sa implementoval IROP, viacerými zmenami, ktoré majú za cieľ efektívnejšie poskytovanie finančných prostriedkov prijímateľom," informoval odbor komunikácie MIRRI.

MIRRI uviedlo, že každý návrh výzvy posudzuje Riadiaci výbor pre synergické a komplementárne účinky (riadiaci orgán pre Program Slovensko). Výbor následne odosiela výzvu na posúdenie Národnej implementačnej a koordinačnej autorite (NIKA) - Úradu vlády SR, ktorá ju hodnotí z hľadiska deliacich línií s plánom obnovy.

Rezort vysvetlil, že pri časti svojej alokácie využíva mechanizmus integrovaných územných investícií. Projekty sa schvaľujú v území cez Rady partnerstva a Kooperačné rady udržateľného mestského rozvoja. Tento mechanizmus podľa MIRRI umožňuje efektívnejšie financovanie potrieb územia. "Vo veľkej miere sa tak upustilo od dopytovo-orientovaného prístupu pri vyhlasovaní výziev, kedy dochádzalo k súťaži medzi projektami a v konečnom dôsledku nemusel byť vždy podporený najviac 'prioritný' projekt," spresnilo ministerstvo.

V prípade zistenia NKÚ o ihrisku v predškolskom zariadení v Moste pri Bratislave považuje MIRRI SR situáciu za individuálne zlyhanie. "Bratislavský samosprávny kraj ako sprostredkovateľský orgán pre IROP, ktorý zodpovedal za implementáciu tohto projektu, schválil žiadosť o platbu na základe dokladov a informácií od prijímateľa, ktoré sa ukázali ako nekorektné," priblížilo MIRRI. Podotklo tiež, že finančné kontroly na mieste neboli počas pandémie COVID-19 zrušené, iba pozastavené.

NKÚ pri audite výziev IROP na zvýšenie kapacít škôlok poukázal na nedostatky v manažmente, vrátane oneskorení, nedodržiavania zásady bezbariérovosti a zrušených kontrol počas pandémie. NKÚ identifikoval aj individuálne zlyhania, napríklad nezrealizované ihrisko v Moste pri Bratislave, ktoré bolo samosprávou napriek tomu preplatené. NKÚ odporučil príslušným parlamentným výborom zaviazať MIRRI a NIKA, aby predkladali výsledky rokovaní vzhľadom na existujúce problémy pri koordinácii výziev.