Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. február 2025Meniny má Matej
< sekcia Slovensko

Matovič: Otvárame hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a SR

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie po zasadnutí konzília odborníkov v nedeľu 5. apríla 2020 v Bratislave. Na pondelkovom (6. 4.) zasadnutí vlády navrhne premiér prijatie uznesenia obmedziť voľný pohyb osôb od 8. apríla do 13. apríla s výnimkou ciest do a zo zamestnania, nákupu, návštevy lekára, pobytu v prírode v rámci okresu, pohrebu príbuzného, starostlivosti o príbuzného či susedskej výpomoci. Premiér to oznámil v nedeľu po stretnutí s lekárskymi odborníkmi. Foto: TASR - Martin Baumann

Dnes sme tu symbolicky na hraniciach a pozeráme do budúcna, zdôraznil Matovič.

Vámosszabadi 5. júna (TASR) – Štátne hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom sú od piatka 5. júna 08.00 h pre občanov týchto krajín otvorené bez obmedzení, oznámil v piatok ráno na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Medveďov-Vámosszabadi predseda vlády SR Igor Matovič spolu s maďarským vicepremiérom Zsoltom Semjénom.



Slovenský premiér povedal, že sa skončilo obdobie storočia od podpísania Trianonskej mierovej zmluvy, ktorého výročie bolo vo štvrtok.

"Dnes sme tu symbolicky na hraniciach a pozeráme do budúcna," zdôraznil Matovič, podľa ktorého je dnešný deň návratom slobody občanom Slovenskej republiky i Maďarska, ako aj návratom do normálneho režimu. Ministerský predseda ocenil, že občania oboch krajín pristupovali ku koronavírusovej pandémii zodpovedne.



Podľa Semjénových slov bola dohoda medzi uvedenými štyrmi krajinami o zrušení doterajších epidemiologických opatrení možná z toho dôvodu, že pandémia je už na ústupe - preto je možné uskutočniť veľmi dôležitú etapu otvárania.

"Je to otváranie hraníc v tom zmysle, že obmedzenia, ktoré komplikovali našim občanom voľný pohyb a cestovanie, teraz zaniknú," dodal s poznámkou, že tak Slovensko, ako aj Maďarsko prijímali dobré a včasné rozhodnutia.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) na hraničnom priechode Petržalka - Berg povedal, že otváraním hraníc sa pandémia nového koronavírusu nekončí. "Žezlo zodpovednosti" odovzdal občanom, ktorí budú prechádzať hranicami. "Poprosím všetkých, ktorí sa hlavne budú vracať z ešte rizikových krajín, aby boli zodpovední voči nám všetkým a nepokazili sme si to," skonštatoval.



Na snímke vpravo predseda vlády SR Igor Matovič a vľavo minister vnútra SR Roman Mikulec na slovenskom-rakúskom hraničnom priechode Petržalka - Berg 5. júna 2020 v Bratislave. Občania SR už nepotrebujú formulár, ktorým sa museli preukázať pri vstupe do zahraničia a pri návrate späť do SR.
Foto: TASR - Martin Baumann

Rizikové krajiny tretieho sveta, z ktorých budú ľudia prekračovať hranice schengenského priestoru, musia byť podľa Mikulca tiež zodpovedné. "Keď priletia títo ľudia niekde na letisko, musia tam byť také opatrenia, aby sme si my na Slovensku boli istí, že nakazení ľudia sa nám sem nedostanú," povedal s tým, že žiadna krajina nebude mať stopercentné opatrenia, ale urobia všetko pre to, aby to tak bolo. Matovič deklaroval, že príchod ľudí z tretích krajín sveta a ich kontrola bude otázkou pri najbližších rokovaniach s európskymi krajinami.

Občania SR už nepotrebujú formulár, ktorým sa museli preukázať pri vstupe do zahraničia a pri návrate späť do SR, na slovenskom-rakúskom hraničnom priechode Petržalka - Berg 5. júna 2020 v Bratislave.
Foto: TASR - Martin Baumann


Bez povinnosti karantény alebo predloženia negatívneho testu na ochorenie COVID-19 môžu bez časového ohraničenia prísť na Slovensko všetky osoby s trvalým alebo prechodným pobytom alebo osoby zdržiavajúce sa na území Česka, Maďarska, Rakúska alebo na území Slovenska, ktoré vstupujú do SR cez hraničné priechody z troch spomínaných susedných štátov, uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

"Ak tieto osoby nemajú potvrdenie o trvalom alebo prechodnom pobyte, musia preukázať skutočnosť o zdržiavaní sa na území týchto štyroch krajín najmenej dvoma hodnovernými dokladmi," priblížila Račková. Dodala, že ľudia sa môžu preukázať napríklad preukazom o zdravotnom poistení, nájomnou zmluvou, pracovnou zmluvou, potvrdením od zamestnávateľa, poistnou zmluvou alebo potvrdením o platbe inkasa.




Spravodajca TASR Ladislav Vallach

Ministerstvo dopravy: Medzinárodná doprava do Rakúska, Maďarska a Česka je povolená



Slovensko opäť otvorilo hranice s Rakúskom a Maďarskom. Všetky druhy dopravy medzi týmito krajinami tak od piatka môžu fungovať bez obmedzení. Rovnako, už od štvrtka (4. 6.) je povolená aj medzinárodná doprava s Českou republikou. Informoval o tom hovorca Ministerstva dopravy a výstavby SR Ivan Rudolf.

Ako dodal, dopravcovia budú konkrétne autobusové a vlakové spoje nasadzovať postupne v najbližších dňoch, keďže je nevyhnutné logisticky sa zladiť aj s dopravnými partnermi. Slováci tak budú môcť po viac ako dvoch mesiacoch využívať medzinárodnú dopravu do susedných štátov.

Na archívnej snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal.
Foto: TASR Jaroslav Novák


„Naozaj som úprimne rád, že súčasná situácia je veľmi priaznivá a dnes majú všetky druhy dopravy otvorené hranice s našimi susedmi s Českom, Maďarskom a Rakúskom. Určite je to pozitívny signál aj pre všetkých dopravcov, ktorí tak budú môcť opäť naštartovať svoje služby pre ľudí, ktorí potrebujú cestovať za prácou či rodinami,“ uviedol šéf rezortu dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Ako ďalej informoval rezort dopravy, všetky hraničné priechody fungujú bez obmedzení a jednotliví dopravcovia obnovia spoje postupne v najbližších dňoch. "Je najskôr potrebné zosúladiť cestovné poriadky, nastaviť logistiku, nasadiť potrebný personál a v prípade železničných spojov ide aj o technické nastavenie vozového parku," dodal rezort. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) už avizovala, že od 9. júna obnovuje dennú medzištátnu diaľkovú a regionálnu prepravu na všetkých hraničných priechodoch s Českou republikou. "V diaľkovej preprave začne od budúceho utorka jazdiť 48 vlakov a v regionálnej medzištátnej preprave to bude 45 vlakov denne," ozrejmil rezort.

Od poludnia sa uvoľní cestovanie medzi ČR, Rakúskom, Nemeckom a Maďarskom



Česká vláda v piatok rozhodla, že od 12.00 h sa rušia obmedzenia pre cesty do Nemecka, Rakúska a Maďarska. Už od štvrtka 4. júna môžu českí občania voľne cestovať na Slovensko, informuje spravodajský server Novinky.cz.

Rokovania s Nemeckom stále pokračujú. Od piatkového poludnia sa môžu Česi vracať z Nemecka bez povinnosti testu na koronavírus, na nemeckej strane však ďalej platia súčasné podmienky, uviedol minister zahraničných vecí Tomáš Petříček.

Nemecko chce podľa Petříčka koordinovať otváranie svojich hraníc aj s ďalšími susedmi, preto nepristúpilo na úplné zrušenie obmedzení. Dôležité pre Česko však je, že Nemci do Česka môžu bez obmedzenia na nákupy, uviedol.

Pre Čechov mieriacich do Nemecka platí, že by mali vycestovať iba s odôvodnením, napríklad k lekárovi či na obchodnú schôdzku. Pri návrate sa doteraz museli podrobiť testu na koronavírus, táto povinnosť od 12.00 h prestane platiť. Kontroly na hraniciach s Nemeckom zavedené nie sú, no na diaľniciach v nemeckom vnútrozemí sa robia náhodne, píšu Novinky.cz.

Petříček upozornil, že pri vycestovaní do zahraničia je potrebné poznať opatrenia v cieľovej krajine. V prípade Poľska zatiaľ nie je známy termín, kedy sa počíta s ukončením obmedzení.

Pôvodne sa mal režim na hraniciach riadiť tzv. semaforom až od 15. júna. Po tom, čo Rakúsko pristúpilo k zrušeniu reštrikcií od štvrtkovej polnoci, sa rozhodla zareagovať aj česká vláda.

Obmedzenia pre cesty na Slovensko prestali platiť vo štvrtok.

Systém tzv. semaforu rozdeľuje európske štáty do troch kategórií podľa toho, aká je v nich epidemiologická situácia.

Pellegrini: Vojna na Ukrajine priniesla veľa nešťastia a obetí

Pellegrini verí, že diplomatické úsilie a dialóg, ktorý sa začal na medzinárodnej scéne, prinesú ukončenie vojny a nastolenie udržateľného mieru.

- Kežmarská polícia obvinila z trestného činu ublíženia na zdraví spáchaného v súbehu s trestným činom nebezpečného vyhrážania sa 15-ročného mladíka. Krajská policajná hovorkyňa z Prešova informovala, že udrel sekerou brata a vyhrážal sa zabitím aj svojmu otcovi.

- Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Kežmarku obvinil 35-ročného muža z trestného činu ublíženia na zdraví. Krajská policajná hovorkyňa z Prešova Jana Ligdayová informovala, že muž z obce Veľká Lomnica v dome napadol ženu.

- Vyše 30 ľudí vrátane malých detí utrpelo v pondelok zranenia pri čelnej zrážke dvoch autobusov hromadnej dopravy v meste Saarbrücken na západe Nemecka.

- Ministerstvo obrany SR uzavrelo zmluvu na rekonštrukciu a vybudovanie nových rolovacích dráh na vojenskom letisku Sliač. Za práce, odborný dohľad a projektovú dokumentáciu skupine zhotoviteľov zaplatí takmer 50 miliónov eur.

- Utrpenie a obeta Ukrajincov sú nesmierne. Hanebné zločiny Putinovho režimu sa nedajú ničím ospravedlniť. Vyhlásil to líder opozičného hnutia PS Michal Šimečka.

- Mier na Ukrajine nemôže byť podľa českého prezidenta Petra Pavla prijatý za každú cenu a akákoľvek dohoda musí byť prijateľná pre Ukrajinu.

- Cesta k mieru na Ukrajine vedie cez rokovania. Ak chceme, aby u východných susedov zavládol skutočný a trvalý mier, je nevyhnutné, aby sa v určitej fáze rokovaní do nich zapojili aj zástupcovia Európskej únie. Povedal to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Ruský súd potvrdil v pondelok trojročný trest odňatia slobody pre francúzskeho vedca Laurenta Vinatiera, ktorého v októbri 2024 odsúdili za porušenie zákona o tzv. zahraničných agentoch.

- Pápež František, ktorý leží v nemocnici v kritickom stave pre obojstranný zápal pľúc, mal dobrú noc a odpočíva, informoval v pondelok Vatikán.

- Horský priechod Čertovica je pre nehodu neprejazdný. Žilinská krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

- Krajský súd v Liberci poslal na tri roky do väzenia Artura Simona, ktorý sa chcel pridať k militantnému hnutiu Hizballáh, prípadne k Hamasu.

- Čína a Rusko sú skutoční priatelia, ktorí sa navzájom podporujú, vyhlásil podľa štátnych médií v pondelok prezident Si Ťin-pching počas telefonického rozhovoru so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom, píše TASR.

- Česká pozícia v otázke vojny na Ukrajine zostáva podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského nemenná. ČR bude Ukrajinu naďalej podporovať všetkými spôsobmi.

- Úrad vlády (ÚV) SR podáva na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre podozrenie z nehospodárneho nakladania s majetkom štátu.

- Policajti z Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahujú v pražskej Fakultnej nemocnici Motol.

- Epidemiológovia evidujú v okrese Prievidza k pondelku 68 ochorení na vírusovú hepatitídu typu A (VHA).

- Vojna na Ukrajine priniesla veľa nešťastia, obetí a zničenej zeme. Pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu to na sociálnej sieti uviedol prezident SR Peter Pellegrini.

- Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v pondelok dopoludnia odletel do Varšavy, aby tam podpísal dohodu s poľským náprotivkom Wladyslawom Kosiniakom-Kamyszom. Ministri plánujú podpísať dohodu o spolupráci pri dodávkach munície pre poľskú armádu.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v utorok odcestuje do Washingtonu, kde bude rokovať so šéfom americkej diplomacie Marcom Rubiom.

- Austrálsky regulátor pre online bezpečnosť eSafety udelil webovej platforme Telegram pokutu 957.780 austrálskych dolárov (584.000 eur) za oneskorenú správu o zamedzovaní šírenia terorizmu a zneužívania detí jeho používateľmi.