Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 11. január 2025Meniny má Malvína
< sekcia Slovensko

I.MATOVIČ: Chceme uzákoniť možnosť, aby zákony predkladali ľudia

Igor Matovič Foto: TASR/Pavel Neubauer

Matovič dodal, že približne 15.000 hlasov potrebuje poslanec na to, aby sa dostal do parlamentu, rovnaký počet podpisov na petícii je potrebný, aby mohol občan kandidovať za prezidenta.

Bratislava 24. apríla (TASR) - Poslanci OĽaNO Igor Matovič, Richard Vašečka a Miroslav Kadúc chcú uzákoniť možnosť, aby do parlamentu mohli návrhy zákonov predkladať priamo ľudia a nie len vláda, alebo poslanci. Vyhlásili to na dnešnej tlačovej konferencii pri príležitosti predstavenia svojho návrhu novely ústavy a Rokovacieho poriadku Národnej rady (NR) SR, ktoré by takúto zmenu umožnili.

Podľa návrhu poslancov OĽaNO by mal byť parlament povinný prerokovať akýkoľvek návrh zákona predložený skupinou 15.000 občanov prostredníctvom petície. "Návrh zákona, ktorý je prílohou petície podpísanej občanmi, sa prerokuje v NR SR rovnako ako návrh podaný vládiu SR, výbormi NR SR, či poslancami NR SR," uvádza sa v dôvodovej správe k novele rokovacieho poriadku. "Rozhodli sme sa, že občanom poskytneme právo zákonodarnej iniciatívy. Ak predložia pätnásťtisícovú petíciu, budú môcť participovať na legislatívnom procese tak isto, ako poslanci, výbory a vláda," povedal Kanúc.

"Do volieb sme išli s tým, že našim cieľom je zvýšiť účasť ľudí na správe vecí verejných. Keď pozrieme na dnešný stav, ako sa ľudia môžu zúčastňovať na správe vecí verejných, vidíme, že sa môžu zúčastniť referenda, o ktorom dopredu vedia, že nebude úspešné, alebo zohnať 100.000 podpisov, kde nakoniec Národná rada len sucho konštatuje, že berie petíciu na vedomie," doplnil Kadúca Matovič. Aj dnes totiž existuje možnosť predložiť parlamentu na rokovanie otázku, ktorú mu občania adresujú prostredníctvom petície so 100.000 podpismi. Nie je to však rokovanie o návrhu zákona.

"Inštitút ľudovej iniciatívy ako základného kameňa priamej demokracie je integrálnou súčasťou právnych poriadkov viacerých európskych štátov, ako napr. Švajčiarska, Fínska, Poľska, či Srbska," uvádzajú predkladatelia v dôvodovej správe k novele rokovacieho poriadku NR SR s tým, že občiansku iniciatívu pozná aj európska legislatíva.

Už dnes sú niektoré návrhy zákonov na nízkej úrovniIgor Matovič


Na otázku, či nie je hranica 15.000 podpisov príliš nízka a nebudú ju rôzne subjekty zneužívať, prípadne rôzni jednotlivci zahlcovať parlament nezmyselnými návrhmi, Matovič reagoval, že už dnes sú niektoré návrhy zákonov na nízkej úrovni. Očakáva, že možnosť občianskej iniciatívy výrazne kvalitu predkladaných zákonov nezníži. Vašečka ho doplnil, že na začiatku platnosti takejto právnej úpravy je možné očakávať určité "kvasenie", ale časom prevážia jej pozitíva v podobe možnosti vyššieho zapojenia občanov do správy vecí verejných.

Matovič dodal, že približne 15.000 hlasov potrebuje poslanec na to, aby sa dostal do parlamentu, rovnaký počet podpisov na petícii je potrebný, aby mohol občan kandidovať za prezidenta. V situácii, keď niektorí súčasní členovia parlamentu získali vo voľbách len niekoľko stoviek preferenčných hlasov preto považuje počet 15.000 podpisov na petícii za dostatočný na to, aby sa poslanci zaoberali návrhom zákona z dielne občanov.

Prezident P. Pellegrini: Moja cesta na Ukrajinu neprichádza do úvahy

Prezident to odôvodnil tým, že ukrajinská vláda zastavila dodávky plynu a odmieta ich tranzitovať na Slovensko.

,aktualizované 

- Nová Európska komisia (EK) si musí vyhrnúť rukávy a začať robiť politiku, ktorá v Európskej únii obnoví hospodársky rast tak, aby bola konkurencieschopná. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD).

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že ukrajinskí vyšetrovatelia vypočúvajú dvoch zranených severokórejských vojakov, ktorí boli zajatí v ruskej Kurskej oblasti.

- Košičan obvinený z ozbrojovania a účasti na terorizme smeruje do väzby. Informovala o tom hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková. Dôvodom väzby je obava, že by obvinený mohol pokračovať v trestnej činnosti.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) potvrdil, že bol nedávno na dovolenke vo Vietname, strávil tam deväť dní a býval v rezorte. Odmietol, že by dva týždne strávil v luxusnom hoteli v Hanoji prezentovanom v médiách.

- Ukrajinské podniky, ktoré po ruskej invázii v roku 2022 prišli do strednej Európy, presúvajú svoju pozornosť prevažne z utečencov na miestnych zákazníkov, keďže sa stávajú etablovanejšími.

- Pre poruchu trakčného vedenia v blízkosti železničnej stanice Margecany od skorého rána nepremávajú vlaky na východe Slovenska.

- Opozičné KDH neplánuje so stranou Kresťanská únia (KÚ) uzatvárať koalíciu či "pakt" vzhľadom na blízkosť v konzervatívnych témach. V rozhovore pre TASR to uviedol predseda KDH Milan Majerský.

- Mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, platí v sobotu nad pásmom lesa v Nízkych, Vysokých a Západných Tatrách. V Malej a Veľkej Fatre je lavínová hrozba malá. So snežením a vetrom bude nebezpečenstvo stúpať.

- Košice hostia počas tohto víkendu Majstrovstvá Česka a Slovenska v rybníkovom hokeji. Hráči budú na turnaji bojovať o miestenku na tohtoročné majstrovstvá sveta.

- Rusko sa snaží dosiahnuť informačnú nadvládu prostredníctvom ovplyvňovania spoločenských procesov, diskusií i informačných systémov. Vyplýva to zo záverov vyšetrovacej správy poľského vládneho výboru, ktorý skúmal vplyv Ruska na vnútornú bezpečnosť Poľska.

- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová bola zhruba týždeň hospitalizovaná s ťažkým zápalom pľúc, z nemocnice ju však medzičasom prepustili a momentálne už pracuje z domu, píše TASR podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách. Horská záchranná služba (HZS) informovala, že o pomoc pre 57-ročného muža ich prostredníctvom tiesňovej linky 112 požiadali jeho kamaráti.

- Vo viacerých okresoch Slovenska treba v piatok večer počítať so snehovými jazykmi a závejmi. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu.

- Pred slovenským veľvyslanectvom v Prahe sa zišlo niekoľko stoviek ľudí, aby vyjadrili nesúhlas s porušovaním demokratických princípov na Slovensku, k čomu podľa nich aktuálne dochádza.

- Vo veku 102 rokov zomrel bývalý francúzsky veslár a účastník OH 1948 Roger Lebranchu. Na minuloročných OH v Paríži sa stal najstarším človekom, ktorý niesol olympijskú pochodeň.

- Poslanci Národnej rady SR Samueľ Migaľ, Radomír Šalitroš, Roman Malatinec a Ján Ferenčák (všetci Hlas-SD) nevystupujú ako Hlas rozumu ani nijako nesformalizovali spoločné fungovanie. Pre TASR to uviedol Migaľ.

- Spojené štáty uvalili rozsiahle sankcie na ruský energetický sektor v snahe obmedziť financovanie vojny, ktorú vedie Moskva na Ukrajine.

- Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra (MV) SR.