Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Medzinárodnú cenu SAV za oblasť technických vied získal Miroslav Zeman

Na snímke vľavo predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík a vpravo ocenený Miroslav Zeman počas slávnostného odovzdávania Medzinárodnej ceny SAV za vynikajúce dielo v oblasti technických vied 24. septembra 2024 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Beriem to ako prejav uznania za môj príspevok k budovaniu udržateľnej spoločnosti v oblasti energetiky, podotkol Zeman pre TASR.

Bratislava 24. septembra (TASR) - Medzinárodnú cenu Slovenskej akadémie vied (SAV) za oblasť technických vied si v utorok v priestoroch Primaciálneho paláca v Bratislave prevzal Miroslav Zeman. Ide o odborníka v oblasti fotovoltiky ako obnoviteľného zdroja energie a uznávaného vysokoškolského profesora na Delft University of Technology.

"Beriem to ako prejav uznania za môj príspevok k budovaniu udržateľnej spoločnosti v oblasti energetiky," podotkol Zeman pre TASR. V kariére sa podľa jeho slov zameral najmä na zlepšovanie slnečných článkov. "Snažil som sa, aby sa účinnosť slnečných článkov zvyšovala, lebo to je to, čo potrebujeme, aby sme čo najmenej plochy využili na to, aby sme slnečné zariadenie premenili na elektrickú energiu," doplnil.

Profesor v roku 2006 založil Slovenskú organizáciu pre obnoviteľné zdroje energie, ktorej cieľom je podporiť realizáciu solárnej energie na Slovensku.

Na univerzite vyučuje na fakulte elektrotechnického inžinieringu, matematiky a počítačových vied a vedie katedru udržateľnej elektrickej energie. Od začiatku svojho pôsobenia sa stal členom skupiny vedcov, ktorá skúmala solárne články. Odvtedy viedol viac ako 30 holandských a šesť európskych projektov zaoberajúcich sa vývojom tenkovrstvových solárnych článkov a technológiami ich výroby.

Spolupráca medzi Delft University of Technology a SAV sa začala v roku 1998 zakúpením meracieho systému z Fyzikálneho ústavu SAV. V rokoch 2002 až 2004 sa Vojtech Nádaždy podieľal na holandskom projekte Helianthos na Delft University of Technology, ktorý podporoval vývoj amorfných kremíkových solárnych článkov a modulov. Nádaždy bol prvým výskumníkom v skupine solárnych článkov profesora Zemana, ktorý vyrobil amorfný kremíkový solárny článok s účinnosťou nad desať percent. Tieto skúsenosti pomohli pri zavádzaní výskumu organických a perovskitových solárnych článkov do Fyzikálneho ústavu SAV.

Zeman sa v roku 2020 stal členom poradného výboru CEMEA SAV. Jeho úlohou bolo uľahčiť vývoj tandemových solárnych článkov založených na kombinácii kryštalického kremíka a perovskitových solárnych článkov.