Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Michalec: Konzulát SR v Bruseli je vyťaženejší než v Paríži a Berlíne

Andrej Michalec. Foto: Archív A. Michalca

Konzulát v Belgicku eviduje do 7000 občanov SR, z ktorých do 2000 je registrovaných v Bruseli, kde mnohí pôsobia pri inštitúciách EÚ, väčšina z nich však žije v Gente a iných flámskych mestách.

Brusel 5. júna (TASR) - Generálny konzulát Slovenskej republiky v Bruseli je v konzulárnej agende vyťaženejší než veľvyslanectvá SR v Paríži a Berlíne. V rozhovore pre TASR to uviedol generálny konzul Andrej Michalec.

Michalec, ktorý sa svojej funkcie ujal vlani v decembri, pripomenul, že k transformácii bruselského veľvyslanectva na generálny konzulát došlo v apríli 2022 na základe vládneho uznesenia. Politické záležitosti boli pri tom presunuté na "superveľvyslanectvo" SR v Holandsku, ktoré túto agendu zabezpečuje pre všetky tri krajiny Beneluxu.

"Veľvyslanectvo v Haagu politicky pokrýva Belgicko, Holandsko aj Luxembursko. Generálny konzulát (v Bruseli) funguje na štyroch základných pilieroch - konzulárna agenda, ekonomická diplomacia, verejná a kultúrna diplomacia a zintenzívňovanie spolupráce s krajanskými komunitami v Belgicku a Luxembursku," uviedol Michalec.

Primárna činnosť konzulátu je podľa neho práve konzulárna agenda, v ktorej je vyťaženejší než diplomatické misie SR v Paríži či Berlíne. Situáciu v tomto smere sťažil brexit, keď veľa Slovákov prišlo z Británie do Belgicka. Aj pre mnohých občanov SR žijúcich v oblastiach Nemecka v blízkosti belgických hraníc je ľahšie prísť do Bruselu ako do Berlína.

Konzulát v Belgicku eviduje do 7000 občanov SR, z ktorých do 2000 je registrovaných v Bruseli, kde mnohí pôsobia pri inštitúciách EÚ, väčšina z nich však žije v Gente a iných flámskych mestách. V Luxemburgu je evidovaných vyše 1000 krajanov.

"To sú naši hlavní klienti, ktorým vybavujeme pasy, občianske či vodičské preukazy, riešime matričné a notárske úkony, občas máme svadbu. A samozrejme konzulát poskytuje pomoc a asistenciu občanom Slovenska, ktorí sa ocitli v núdzi," upozornil Michalec.

Osobitnou kategóriou sú neregistrovaní krajania, kde ide o dve veľké skupiny ľudí - stavebných pracovníkov a vodičov kamiónov. Konzulát aj im poskytuje pomoc a asistenciu, keď ide o kompetencie v príslušnosti iných úradov.

Konzulát momentálne neeviduje prípady nezvestných či hľadaných osôb zo Slovenska; v minulosti také kauzy boli, a podľa Michalca je dôležité, aby rodiny nezvestných kontaktovali konzulát, ktorý je v kontakte s príslušnými belgickými úradmi a políciou.

Slováci v Belgicku sa aktivizujú na sociálnych sieťach, čo konzulát eviduje. Michalec oceňuje najmä tie aktivity, ktoré zoskupujú krajanov. V Luxembursku je podľa neho veľmi dobre zorganizovaná organizácia Slux, aktívny je aj Slovenský stánok, mimovládna organizácia reprezentujúca Slovensko nielen na medzinárodnom charitatívnom bazári. V Bruseli je tých akcií viac. Aktívny je napríklad folklórny súbor Ako doma, je tu iniciatíva ponúkajúca prienik so svetom slovenskej a európskej politiky "Od Tatier k Schumanu" a stabilným partnerom krajanských aktivít je Slovenská katolícka misia.

Michalec pripomenul, že generálny konzulát je v neustálom kontakte so Zastúpením SR pri EÚ a Stálou delegáciou SR pri NATO a snaží sa rozvíjať spoluprácu aj so zastúpeniami Bratislavského, Trnavského a Košického samosprávneho kraja v Bruseli.

"Pomáhame si navzájom. Dobrým príkladom je nedávna májová spomienková akcia v De Panne, kde sú pochovaní slovenskí a českí vojaci, ktorí padli počas druhej svetovej vojny pri oslobodzovaní Dunkirku a belgických miest," uviedol Michalec.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)