Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

Mikloško: Treba hľadať riešenia na ochranu práv detí aj v zahraničí

Na snímke komisár pre deti Jozef Mikloško. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Slovenskí rodičia si podľa Mikloška neuvedomujú, že v zahraničí platia iné pravidlá. Za väčšinou vynímaní detí v zahraničí boli dôvody, za ktoré by dieťa na Slovensku odobraté nebolo.

Bratislava 2. februára (TASR) - Komisár pre deti Jozef Mikloško považuje za dôležité chrániť práva aj slovenských detí, ktoré žijú v zahraničí. Apeluje preto na hľadanie efektívnych spôsobov na ochranu ich práv v prípadoch, keď sa v zahraničí ocitli mimo svojej rodiny. Tiež považuje za nevyhnutné hľadať preventívne mechanizmy, ako zabrániť ich vynímaniam a zároveň pomôcť rodinám a deťom v takýchto situáciách. TASR o tom informovala odborná poradkyňa Úradu komisára pre deti (ÚKPD) Alena Novotná.

Slovenskí rodičia si podľa Mikloška neuvedomujú, že v zahraničí platia iné pravidlá. Za väčšinou vynímaní detí v zahraničí boli dôvody, za ktoré by dieťa na Slovensku odobraté nebolo. "Tie rodiny potom ani poriadne nechápu, čo sa deje, zvyčajne kontaktujú ambasádu a snažia sa ´nedorozumenie´ vyriešiť tam. Netušia pritom, že existujú organizácie, ktoré sa zaoberajú priamo touto problematikou," vysvetlil Mikloško. Preto treba podľa neho hľadať spôsoby, ako v týchto prípadoch pomôcť rodinám a zabrániť vynímaniu detí.

V súvislosti s touto problematikou zorganizoval ÚKPD pracovné stretnutie odborníkov, zamerané na danú problematiku. Zároveň sa zaviazal k sledovaniu situácie slovenských detí v zahraničí a spolupráci so všetkými relevantnými aktérmi.

Údaje z veľvyslanectiev ukázali, že najviac prípadov vynímaní detí z rodín sa deje v Londýne, Prahe a vo Viedni. Zo slovenského veľvyslanectva v Berlíne poukázali na to, že rodičia sa na konzulát obrátia často príliš neskoro, vtedy, keď je už súdom určený poručník a možnosti riešenia sú minimálne. V Nemecku pritom podľa neho úrady pre mládež a deti na samotné odobratie opakovane upozorňujú. Konzuli podľa ÚKPD v týchto prípadoch apelujú najmä na edukáciu Slovákov žijúcich v zahraničí, ako aj rodiny, ktoré ešte len plánujú odísť.

Napriek tomu, že údaje Centra pre medzinárodno-právnu ochranu detí a mládeže ukazujú, že počet prípadov vynímania detí zo slovenských rodín žijúcich v zahraničí klesá, ich počet považuje Mikloško stále za alarmujúci.