Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 12. február 2025Meniny má Perla
< sekcia Slovensko

Mimovládky kritizujú návrh zmien pri poskytovaní informácií

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Mimovládky poukázali na to, že navrhovaná novela nepriamo novelizuje aj zákon o ochrane utajovaných skutočností, kde zavádza nový pojem limitovaná informácia.

Bratislava 19. júna (TASR) - Mimovládne organizácie Nadácia Zastavme korupciu, Via Iuris a Slovensko. Digital kritizujú Ministerstvo vnútra (MV) SR za snahu zaviesť cenzúru na poskytovanie informácií prostredníctvom návrhu novely zákona o kritickej infraštruktúre. Organizácie preto spustili petíciu a zároveň chcú podať hromadnú pripomienku s cieľom zabrániť prijatiu zmeny. Rezort v reakcii pre TASR ozrejmil, že úprava vychádza z reálnych potrieb ochrany a prevencie pred vznikom nežiaducich incidentov.

Mimovládky poukázali na to, že navrhovaná novela nepriamo novelizuje aj zákon o ochrane utajovaných skutočností, kde zavádza nový pojem "limitovaná informácia". "Takou bude každá informácia, ktorej zverejnenie by mohlo narušiť činnosť alebo dôveryhodnosť orgánu verejnej moci, a teda v podstate akákoľvek skutočnosť," uviedol Ľubomír Daňko z Nadácie Zastavme korupciu. Kritizujú tiež, že štátne orgány by zároveň mohli utajovať zoznamy, čo je považované za "limitované informácie". "Novela v podstate zapríčiní, že občania nebudú mať nárok na informácie, a to či ich dostanú, bude len na svojvôli úradníkov," skonštatovali organizácie.

Spustili preto hromadnú pripomienku, aby sa mohli zapojiť do medzirezortného pripomienkového konania s cieľom presadiť úplné vypustenie inštitútu "limitovanej informácie" z návrhu zákona alebo aspoň jeho prísnu úpravu tak, aby "limitovanou informáciou" nemohlo byť čokoľvek, čo môže ohroziť dôveryhodnosť štátneho orgánu.

"Právo na prístup k informáciám je ústavným právom a práve ústava stanovuje rámce na jeho obmedzovanie. Možnosť akúkoľvek informáciu označiť za limitovanú informáciu, ktorá môže ohroziť dôveryhodnosť štátneho orgánu, je príliš široká a dáva priestor na svojvôľu orgánom štátnej správy. Je možné, že takáto zákonná úprava by testom ústavnosti neprešla," podotkla Katarína Batková z Via Iuris.

Ministerstvo vnútra ozrejmilo, že v súčasnosti absentuje úprava takých informácií, ktoré síce nie sú utajovanými, ale sú pre štát natoľko dôležité, že ich voľným šírením môže byť narušená činnosť alebo ohrozená dôveryhodnosť orgánov štátnej správy plniacich úlohy štátu v oblasti jeho bezpečnosti a obrany alebo verejného poriadku. "Navrhovaná úprava jasne vymedzuje oblasti, v ktorých môže limitovaná informácia vzniknúť - vecný gestor teda nemal na mysli informácie týkajúce sa napríklad nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami či odmien funkcionárov," vysvetlil rezort pre TASR.

Poznamenal, že ide o právnu úpravu v gescii Národného bezpečnostného úradu. "Návrh zákona sa kreoval za aktívnej účasti všetkých dotknutých ústredných orgánov na úseku kritickej infraštruktúry a v procese prípravy prešiel dôslednou odbornou diskusiou. Úprava limitovanej informácie vychádza z reálnych potrieb ochrany a prevencie pred vznikom nežiaducich incidentov," priblížilo ministerstvo.

Dodalo, že úprava limitovanej informácie bola inšpirovaná aj pravidlami EÚ a NATO vo vzťahu k používaniu neverejných informácií, pre ktoré je zavedené označenie "EU LIMITÉ", respektíve "NATO UNCLASSIFIED". "Pre tieto LIMITÉ dokumenty platí, že nie sú určené pre verejnosť (nezverejňujú sa v médiách, na internete a neuvoľňujú sa pre oboznamovanie sa občanov)," ozrejmilo ministerstvo.

Donald Trump oznámil miesto stretnutia s Vladimirom Putinom

Po telefonáte s Putinom v stredu Trump bezprostredne hovoril aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

- Prezident USA Donald Trump v stredu večer vyhlásil, že jeho prvá schôdzka s ruským prezidentom Vladimirom Putinom od nástupu do úradu sa uskutoční v Saudskej Arábii.

- Poslanecká snemovňa českého parlamentu vydala opozičného poslanca a predsedu hnutia SPD Tomia Okamuru na trestné stíhanie.

- Ministri zahraničných vecí Francúzska, Nemecka a Španielska v stredu na stretnutí v Paríži zdôraznili, že akúkoľvek mierovú dohodu na Ukrajine nemožno dosiahnuť bez účasti Kyjeva a jeho európskych partnerov na rokovaniach.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a šéf Bieleho domu Donald Trump spolu v stredu telefonovali o príprave dokumentu týkajúceho sa bezpečnostnej a hospodárskej spolupráce oboch krajín.

- Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký náprotivok Donald Trump spolu v stredu telefonovali a zhodli sa na okamžitom začatí rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine.

- V Bratislavskom, Trenčianskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji treba od stredy večera počítať s tvorbou poľadovice.

- Americký prezident Donald Trump v stredu vyzval na zníženie úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému (Fed).

- Hlavný podozrivý z vraždy 11-ročného francúzskeho dievčaťa Louise sa v stredu priznal k spáchaniu činu, informovali tamojší prokurátori.

- Kompletný online prístup k aktuálnym listom vlastníctva v katastri by mali obnoviť koncom februára. Do polovice marca by sa mali naplno rozbehnúť služby pre banky a notárov a potom aj služby pre mestá a obce. Premiér Robert Fico o tom informoval na sociálnej sieti.

- Opoziční poslanci za PS a SaS iniciujú odvolávanie šéfky rezortu kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) v Národnej rade (NR) SR. V stredu podali návrh na vyslovenie nedôvery ministerke.

- Vedenie mesta Košice oceňuje rozhodnutie generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku postúpiť podnet týkajúci sa možného zlučovania mestských častí (MČ) na Ústavný súd (ÚS).

- Nemecká vláda podľa svojho hovorcu neočakáva, že by Mníchovská bezpečnostná konferencia (MSC) mohla viesť k významnému prelomu, pokiaľ ide o ukončenie vojny na Ukrajine.

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) by mal v Národnej rade (NR) SR čeliť odvolávaniu z funkcie. Opozícia odovzdala podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze. Tá by sa mala podľa rokovacieho poriadku zvolať do siedmich dní od podania návrhu.

- Ústavný súd (ÚS) SR posúdi ústavnosť zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike. Tzv. lex atentát, ktorý schválil parlament vlani v júni, napadla na ÚS skupina opozičných poslancov.

- Členské krajiny Severoatlantickej aliancie podľa generálneho tajomníka Marka Rutteho prekonali svoj vlastný cieľ pomoci Ukrajine a jej hodnota prekročila 50 miliárd eur.

- Na Ukrajine v stredu zatkli vysokopostaveného predstaviteľa Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU), ktorý údajne pracoval pre Rusko.

- Rumunský prezident Klaus Iohannis v stredu ukončil svoje pôsobenie v najvyššej ústavnej funkcii, ktorú bude do májových volieb dočasne zastávať Ilie Bolojan, informovala agentúra Agerpres, píše TASR.

- Sankcie EÚ voči Rusku v energetickom sektore by sa mali zrušiť. Vyhlásil to v stredu maďarský premiér Viktor Orbán na tlačovej konferencii po stretnutí so spolupredsedníčkou strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Alice Weidelovou v Budapešti.