Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Slovensko

Mimovládky nevidia v projekte rómskej školy žiadanú inklúziu

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Vytvorenie pilotnej rómskej národnostnej školy v obci Rakúsy má byť výsledkom spolupráce MŠVVM, obce Rakúsy, Prešovskej univerzity v Prešove a Asociácie škôl s vyučovaním rómskeho jazyka.

Bratislava 5. augusta (TASR) - Vytvorenie rómskej národnostnej školy v obci Rakúsy by neprispelo k inklúzii rómskych detí do majority, ale len konzervovalo doterajšie segregované vzdelávanie. Skonštatovali to zástupcovia mimovládnych organizácií, ktorí v otvorenej výzve žiadajú ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD) zastaviť projekt. Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVM) SR v reakcii upozornilo, že v spolupráci so samosprávou sa snaží napraviť súčasný nevyhovujúci stav vo vzdelávaní v obci, ktoré je plne segregované.

Signatári poukazujú na to, že žiadny zo strategických dokumentov neuvádza národnostné školy ako jednu z foriem desegregačných opatrení, neexistuje ani písomná požiadavka rodičov na zriadenie takejto školy. Samotní rodičia rómskych detí navyše podľa signatárov uprednostňujú vzdelávanie v slovenskom jazyku. "Zamýšľaným krokom však nebudú mať na výber medzi rómskou národnostnou školou a rovnako dostupnou školou so slovenským vyučovacím jazykom. V konečnom dôsledku je tu teda riziko, že rómsku národnostnú školu budú deti navštevovať kvôli komplikovanej dostupnosti inej školy a nie preto, že si ju vybrali," zdôraznili v otvorenej výzve.

Národnostná škola preto podľa nich nevyrieši problém segregovaného vzdelávania, ku ktorému došlo v minulosti odlivom nerómskych detí z obce, z takmer 80 percent obývanej Rómami. "Pre začleňovanie je dôležitý kontakt s majoritnými deťmi, čo sa však nedeje dnes a nebude sa diať ani v prípade zriadenia rómskej národnostnej školy. Preto nie je možné hovoriť o inkluzívnom opatrení," dodali podpísaní pod výzvou mimovládnych združení.

Ministerstvo žiadajú, aby tento pilotný projekt zastavilo. "Naopak, vyzývame Vás, aby ste participatívne spolu s expertmi pripravili a predstavili účinné kroky vedúce k reálnej desegregácii a inklúzii," dodali.

Rezort školstva upozornil, že podáva pomocnú ruku v projekte, iniciovanom samotnou obcou, ktorá v súčasnosti nemá dostatočné kapacity na zabezpečenie výchovy a vzdelávania miestnych detí. Zdôraznil zároveň, že k výučbe v novom formáte má prísť postupne, najskôr od školského roku 2025/26. Postupný prechod má zabrániť chybám a problémom. "Do procesu plánujeme zapojiť široké spektrum aktérov, vrátane rôznych neziskových organizácií poskytujúcich podporu pre inovatívne školy. Prvé participatívne stretnutie je zvolané už na mesiac august," dodalo ministerstvo.

Uistilo, že bude zabezpečený aj výber medzi výučbou s využívaním rómskeho jazyka a výučbou bez využívania rómskeho jazyka. "Rodičia budú mať plnohodnotný výber medzi rôznymi vyučovacími jazykmi, pričom základným problémom je práve to, že tento výber dnes zabezpečený nie je," zdôraznilo ministerstvo.

Rezort zároveň vyhlásil, že podpora vzniku národnostnej školy nie je náhradou systematických opatrení, ktoré realizuje v oblasti boja proti segregácii vo vzdelávaní. "Podpora vzniku rómskeho národnostného školstva má potenciál mierne prispievať k tomuto úsiliu, a to zabezpečením kvalitnejšieho vzdelávania pre deti v ich materinskom jazyku," dodáva rezort.

Vytvorenie pilotnej rómskej národnostnej školy v obci Rakúsy má byť výsledkom spolupráce MŠVVM, obce Rakúsy, Prešovskej univerzity v Prešove a Asociácie škôl s vyučovaním rómskeho jazyka. Rezort školstva podpísal so spomenutými účastníkmi memorandum. Projekt podľa ministerstva predstavuje významný krok k podpore skvalitnenia rómskeho národnostného školstva na Slovensku.

VIDEO: Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.