V apríli začala Európska komisia proti Slovensku konanie pre porušenie antidiskriminačnej legislatívy EÚ diskrimináciou rómskych detí na školách.
Autor TASR
Bratislava 9. júna (TASR) - Medzinárodné mimovládne organizácie, Európske centrum pre práva Rómov (ERRC), Amnesty International Slovensko a Nadácia otvorenej spoločnosti (NOS), vyzvali slovenskú vládu, aby upustila od argumentovania incestom pre ospravedlňovanie segregovaného vzdelávania rómskych detí na Slovensku. Výzva je súčasťou dnešného verejného vyhlásenia, ktoré TASR zaslala Lucia Bernátová z Amnesty International Slovensko.
V apríli začala Európska komisia proti Slovensku konanie pre porušenie antidiskriminačnej legislatívy EÚ diskrimináciou rómskych detí na školách. Mimovládne organizácie reagujú na medializované informácie, podľa ktorých slovenská vláda nadmerné počty rómskych detí v špeciálnych školách a triedach ospravedlňovala tvrdením, že medzi slovenskými Rómami je vyšší výskyt geneticky podmienených porúch, lebo u nich je najvyšší koeficient inbrídingu v Európe.
"Argumenty vlády, ktoré vykresľujú Rómov ako skupinu charakteristickú 'sociálno-patologickým' životným štýlom, považujeme za rasistické a diskriminačné," uvádzajú mimovládne organizácie vo vyhlásení.
"Podobné stanoviská by nemali mať miesto v úradnej komunikácii. Obzvlášť, ak ide o krajinu, ktorá by sa mohla zodpovedať za diskrimináciu Rómov pred Európskym súdnym dvorom. Použitie argumentu o inceste pre ospravedlňovanie segregovaného vzdelávania rómskych detí na Slovensku vysiela odkaz, že vláda neberie obvinenia Európskej komisie vážne," doplnili.
ERRC, Amnesty International Slovensko a NOS vyzvali slovenskú vládu, aby zabezpečila, že zákony, politiky a prax budú v súlade s antidiskriminačnou legislatívou Európskej únie. Pripomenuli, že v roku 2013 verejná ochrankyňa práv poukázala na to, že Rómovia tvoria viac než 88 percent žiakov v skúmaných špeciálnych triedach a školách pre deti s mentálnym postihnutím.
"Nesprávna diagnostika mentálneho postihnutia medzi rómskymi deťmi vedúca k ich oddelenému vzdelávaniu je diskriminačným opatrením, o ktoré sa vláda SR opiera, a ktoré umožňuje menej kvalitné vzdelávanie pre rómske deti. Deti navštevujúce segregované školy majú značné ťažkosti pri ďalšom vzdelávaní a nájdení primeraného zamestnania," skonštatovali mimovládky.
Vyššia miera incestu v rómskych komunitách je podľa nich historickým stereotypom. Jeho použitie pri ospravedlňovaní segregácie vo vzdelávaní považujú za typický rasistický argument a signál zlyhania v hľadaní skutočných riešení kľúčových otázok diskriminácie.
"Účinne je takto podporovaný ďalší rasizmus proti už tak zraniteľnej skupine," uvádza sa na záver vyhlásenia. Mimovládne organizácie 8. júna požiadali o stretnutie s ministrom školstva Jurajom Draxlerom, na ktorom chcú diskutovať o očakávanej odpovedi a záväzku slovenskej vlády voči Európskej komisii v riešení záležitostí, ktoré boli predmetom začatého konania.