Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Slovensko

Ministerka kultúry predstavila projekt revitalizácie Krásnej Hôrky

Tlačová konferencia Ministerstva kultúry SR na hrade Krásna Hôrka 6. júla 2019 nad obcou Krásnohorské Podhradie k predstaveniu projektu Komplexnej revitalizácie hradu Krásna Hôrka. Na snímke zľava ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková, riaditeľka Múzea Betliar Timea Máteová a generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Branislav Panis. Foto: TASR František Iván

Kultúrna pamiatka Krásna Hôrka by mala prejsť obnovou a navrátením hradu do jeho poslednej historicky hodnotnej podoby z roku 1903.

Krásnohorské Podhradie 6. júla (TASR) – Ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) verí, že prví návštevníci po požiari spred siedmich rokov prejdú komplexne zrekonštruovaným hradom Krásna Hôrka v roku 2023. Povedala to počas sobotňajšej tlačovej konferencie na hrade v okrese Rožňava, kde predstavila projekt komplexnej revitalizácie tejto národnej kultúrnej pamiatky takmer za 35 miliónov eur zo štátneho rozpočtu. Stavebné práce sú naplánované na viaceré etapy, prvá časť hradu by mala byť verejnosti sprístupnená v roku 2021.



„Dnes na tomto mieste môžem povedať, že všetko nasvedčuje tomu, že hrad odovzdáme do užívania verejnosti, návštevníkom a turistom po zrekonštruovaní dolnej časti a podhradia v roku 2021. Samozrejme, je veľa okolností, ktoré môžu tento dátum ovplyvniť,“ spresnila s tým, v roku 2020 by sa malo do hradu investovať okolo 13,6 milióna eur, o rok na to ďalších 13 miliónov a zvyšných viac ako osem miliónov eur je naplánovaných na rok 2022.

Na snímke hrad Krásna Hôrka.
Foto: TASR František Iván


Rekonštrukcia bude zahŕňať stavebné práce na podhradí, technickom zázemí pre návštevníkov, infraštruktúre, interaktívnom infocentre a predajných miestach. Dobudujú sa inžinierske siete s dôrazom na zvýšenú ochranu hradu pred požiarom a kompletná úprava parkovísk pre autobusovú a osobnú dopravu. V ďalšej etape prejdú obnovou kasárne, Františkino múzeum a Rákocziho trakt v dolnom a strednom hrade. „Schválená suma zodpovedá náročnosti rekonštrukcie našej významnej kultúrnej pamiatky, aktuálnemu poznaniu z vypracovanej štúdie a bude spresňovaná počas prípravy dokumentácie k územnému a stavebnému konaniu. Finálna suma bude výsledkom transparentného verejného obstarávania, ktoré Slovenské národné múzeum (SNM) plánuje spustiť v septembri tohto roka,“ dodala Laššáková.

S prípravou verejných obstarávaní sa má začať počas leta. „Verejné obstarávanie na dodávateľa stavebných častí by malo byť vyhlásené v septembri, tak, aby sa skutočné práce začali hneď po jeho skončení. V optimálnom riešení by to malo byť na jar budúceho roka,“ povedal generálny riaditeľ SNM Branislav Panis.

Kaplnka hradu Krásna Hôrka.
Foto: TASR František Iván


Šéfka rezortu kultúry povedala, že v nasledujúcich mesiacoch bude nevyhnutné, aby mali adekvátneho partnera aj v samospráve. K tomu má pomôcť i podpísaná zmluva o združení medzi Múzeom Betliar, ako organizačnej zložky SNM, a obcou Krásnohorské Podhradie. Na základe nej vzniklo združenie a projekt „Infraštruktúra a inžinierske siete nástupného areálu k hradu a hradu Krásna Hôrka“, ktorý počíta so stavbou nového rozšíreného parkoviska pod hradom, s vybudovaním potrebných inžinierskych sietí a kompletnej občianskej vybavenosti. Obec tak po ukončení celej rekonštrukcie hradu získa do svojej správy zhodnotený majetok približne za sedem miliónov eur.

Ministerka dodala, že zo strany vedenia obce vidí pri vzájomnej spolupráci rezervy. „Bez ústretovosti zo strany obce Krásnohorské Podhradie a stavebného úradu nebude možné plniť stanovené termíny,“ zdôraznila Laššáková. Starosta obce Peter Bollo pre TASR povedal, že stále apeloval na to, aby bola spolupráca promptná a efektívna. Vyjadrenia ministerky nepovažuje namieste. „Má slabé informácie alebo dezinformácie,“ reagoval.

Hrad Krásna Hôrka.
Foto: TASR František Iván


Kultúrna pamiatka Krásna Hôrka by mala prejsť obnovou a navrátením hradu do jeho poslednej historicky hodnotnej podoby z roku 1903. Plánom je odstrániť nevhodné zásahy z minulosti, hrad by tak mal byť autentickejší než pred požiarom.

Od začiatku rekonštrukcie hradu sa reštaurujú aj poškodené zbierkové predmety. „K dnešnému dňu bolo zreštaurovaných a konzervátorsky ošetrených vyše 700 zbierkových predmetov a ďalších vyše 100 kusov je momentálne na reštaurovaní u externých dodávateľov,“ uviedla riaditeľka Múzea Betliar Tímea Mátéová. Podľa jej slov stav poznania Krásnej Hôrky nebol nikdy taký vysoký ako dnes. „Požiar mal určite veľmi negatívny vplyv na život múzea a ľudí pod hradom,“ vysvetlila s tým, že teraz je možnosť urobiť z Krásnej Hôrky múzeum 21. storočia.

SNM po sprístupnení hradu očakáva jeho návštevnosť na úrovni 200.000 ľudí ročne, po ustálení by to mohlo byť od 150.000 do 200.000 ľudí za rok.