Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Slovensko

Ministerka zdravotníctva otvorila detské neurochirurgické pracovisko

Na snímke vľavo ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská a vpravo generálny riaditeľ Národného ústavu detských chorôb Ladislav Kužela počas tlačovej konferencie Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) na tému: Prezentácia nových prístrojov 25. marca 2019 v Bratislave. Foto: TASR Martin Baumann

Neurocentrum má napríklad prvý mobilný počítačový tomograf (CT) na Slovensku, špičkový endoskop či robotické operačné zariadenie.

Bratislava 25. marca (TASR) – Na bratislavských Kramároch bude od apríla fungovať špičkové detské neurochirurgické pracovisko neurocentrum. V pondelok na tlačovej konferencii ho otvorili ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), generálny riaditeľ Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Ladislav Kužela a ďalší odborníci.

„Liečba detí s nádormi, úrazmi a ochoreniami nervovej sústavy bude centralizovaná na tomto pracovisku a na diagnostiku a liečbu budú používané najmodernejšie prístroje,“ povedala Kalavská. Na prístrojové vybavenie detského neurocentra, ktoré bude fungovať v rámci kliniky detskej chirurgie NÚDCH, prispelo ministerstvo zdravotníctva sumou viac ako 3.300.000 eur.

„Prístrojové vybavenie nového pracoviska patrí medzi najlepšie na svete,“ hovorí neurochirurg Róbert Chrenko, ktorý sa špecializuje na nádory centrálnej nervovej sústavy, čiže mozgu a miechy. Vrátil sa z Rakúska, aby spolupracoval na projekte neurocentra, ktorého vízia je podľa neho veľmi zaujímavá a ambiciózna.

V neurocentre by podľa Chrenka po vyškolení zamestnancov chceli robiť široké spektrum zákrokov, popri štandardnej neurochirurgickej starostlivosti o detského pacienta neskôr tiež operácie rázštepov miechy ešte počas vnútromaternicového vývoja, pri ktorých sa dvojnásobne zvyšuje pravdepodobnosť, že deti s touto diagnózou budú chodiť. Prípadne zákroky robené endoskopicky bez nutnosti otvorenej operácie.

Neurocentrum má napríklad prvý mobilný počítačový tomograf (CT) na Slovensku, špičkový endoskop či robotické operačné zariadenie. „Špičkové prístrojové vybavenie je základom pre bezpečné a šetrné operácie,“ priblížil lekár NÚDCH Bruno Rudinský.

Ozrejmil, že cieľmi neurocentra sú interdisciplinárny prístup, teda spolupráca neurochirurgov s rádiológmi, neurológmi, ortopédmi, anestéziológmi, onkológmi a inými špecialistami či komplexná starostlivosť, zahŕňajúca diagnostiku, liečbu aj rehabilitáciu. Tiež operačná bezpečnosť a to, aby výkony boli pre pacienta čo najšetrnejšie. Ďalším cieľom je minimalizovať škodlivé žiarenie, ktorému musí byť pacient vystavený, čo je možné vďaka špičkovej zobrazovacej technike.

Neurocentrum sa bude zaoberať komplexnou liečbou a diagnostikou ochorení centrálnej a periférnej nervovej sústavy, vrátane ochorení podporných štruktúr, teda lebky a chrbtice, úrazmi hlavy a chrbtice, vrodenými, cievnymi, zápalovými a nádorovými ochoreniami nervovej sústavy. Doteraz sa nádory mozgu a miechy na Kramároch operovali len v rámci kliniky neurochirurgie pre dospelých.