Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

VIDEO: Rezort pre zmenu bezpečnostnej situácie aktualizuje Bielu knihu

Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš odchádza s Bielou knihou o obrane Slovenskej republiky - návrh z roku 2016, po jej predstavení v Bratislave 12. júla 2016. Foto: TASR Michal Svítok

Najmä teroristické hrozby, extrémizmus a migračné vlny ovplyvnili aj zabezpečenie obrany a budovanie bezpečnosti nielen v SR, ale celkovo v Európe, uviedol minister obrany Peter Gajdoš.

Bratislava 12. júla (TASR) – Ministerstvo obrany aktualizuje dokument Biela kniha o obrane SR. Ten hovorí o koncepcii rozvoja obrany SR, hodnotí, v akých podmienkach prebiehala transformácia ozbrojených síl, popisuje ich súčasný stav. Zároveň definuje, aké úlohy budú plniť ozbrojené sily v budúcnosti a ako sa budú ďalej vyvíjať. Dôvodom aktualizácie je zmena bezpečnostného prostredia vo svete.

"Vieme o situácii na Ukrajine, na Kryme. A hlavne teroristické hrozby, extrémizmus a migračné vlny ovplyvnili aj zabezpečenie obrany a budovanie bezpečnosti nielen v SR, ale celkovo v Európe," uviedol dnes minister obrany Peter Gajdoš. Podľa jeho slov, nový dokument kladie dôraz na to, aby bolo Slovensko pri obrane svojho územia sebestačné.

Nová biela kniha bude vychádzať z rovnomenného dokumentu, ktorý vláda schválila v roku 2013 a bude obsahovať víziu rozvoja ozbrojených síl do roku 2030. V súčasnosti sa aktualizované znenie Bielej knihy nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Následne bude do konca júla predložené vláde SR.



Návrh aktualizovanej Bielej knihy už ministerstvo predstavilo, Združeniu bezpečnostného a obranného priemyslu SR a bol zaslaný aj členom parlamentného branno-bezpečnostného výboru, trom bývalým ministrom, dvom posledným štátnym tajomníkom a dvom bývalým náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR.

Ministerstvo v dokumente okrem iného konštatuje, že naďalej pretrvávajú rezervy a nedostatky najmä v kapacitách a spôsobilostiach OS SR a to v dôsledku dlhodobého zdrojového poddimenzovania a neefektívneho manažmentu zdrojov v minulosti. Problémom je napríklad nedostatok a zastaranosť výzbroje a techniky, obmedzenie rozsahu a kvality výcviku či nízka interoperabilita so spojeneckými silami.