Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Slovensko

Ministerstvo vnútra odporúča žiadať o vlastné cestovné pasy pre deti

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Slovensko má už signály o tom, že niektoré členské štáty schengenského priestoru neuznajú od 26. júna 2012 zápisy detí v cestovnom doklade rodiča.

Bratislava 18. apríla (TASR) - Dňom 26. júna 2012 vstupuje do platnosti nariadenie Európskej únie, ktoré členským štátom ukladá povinnosť vydávať cestovné pasy už iba ako individuálne cestovné doklady.

Táto európska právna úprava bude mať prednosť pred úpravou v slovenskom zákone o cestovných dokladoch, ktorý zatiaľ umožňuje vykonávať zápisy detí do cestovných pasov rodičov. V praxi to znamená, že príslušné útvary Policajného zboru už od 26. júna 2012 nebudú vykonávať zápisy detí mladších ako 5 rokov do cestovného pasu rodiča.

Slovenská republika a niektoré ďalšie členské štáty EÚ zastávajú názor, že na základe zápisu dieťaťa do cestovného pasu rodiča vykonaného do 25. júna 2012, bude môcť takéto dieťa cestovať mimo územia Slovenska bez vlastného cestovného dokladu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom doklade je zapísané.

Ilustračné foto
Foto: TASR
Slovensko však má už v súčasnosti viaceré signály o tom, že niektoré iné členské štáty schengenského priestoru majú v úmysle od 26. júna 2012 neuznávať zápisy detí v cestovnom doklade rodiča - čiže budú striktne vyžadovať, aby bolo každé dieťa, bez ohľadu na vek, držiteľom vlastného cestovného pasu. Slovenskí občania sa tak môžu stretnúť so závažnými problémami najmä pri prekračovaní vonkajších schengenských hraníc v niektorých iných členských štátoch, ak nebudú mať aj ich deti mladšie ako 5 rokov vlastné cestovné doklady.

Ministerstvo vnútra SR preto odporúča občanom Slovenskej republiky - rodičom, ktorí plánujú po 26. júni 2012 cestovať spolu so svojimi deťmi mimo územia SR, aby požiadali o vydanie vlastných cestovných pasov pre deti.

"Cestovné doklady rodičov, aj v prípade, že obsahujú zápis o deťoch, budú naďalej aj po 26. júni 2012 platné," priblížila Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Zavedením tohto pravidla sa EÚ pripája k medzinárodnému štandardu, ktorý bol dohodnutý na pôde OSN.

"Hlavným dôvodom je zlepšenie bezpečnosti osôb, ako aj prevencia únosov detí," dodala Ludviková. V niektorých krajinách sú deti zapísané v pasoch rodičov iba ručne alebo vlepením nálepky, čo môže predstavovať isté bezpečnostné riziko, keďže takéto údaje sú len ťažko overiteľné.

"Individuálne cestovné doklady však obsahujú dôležité ochranné prvky, ako aj overiteľné biometrické údaje, čo výrazne sťažuje ich zneužitie na účely páchania trestnej činnosti," doplnila Ludviková. Predpokladá sa podľa jej slov aj to, že zmena spôsobí zrýchlenie odbavovania cestujúcich na letiskách a iných dopravných termináloch.