Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Slovensko

Mistríková: V 1989 viedli ľudí na námestia tie isté dôvody ako dnes

Zuzana Mistríková, archívna snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

V príhovore sa obracala najmä na mladú generáciu, o ktorej je presvedčená, že vyznáva rovnaké hodnoty ako generácie mladých, ktoré tu boli pred ňou.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bratislava 17. novembra (TASR) - Ideály, po ktorých ľudia volali na námestiach v roku 1989, sú rovnaké ako tie, pre ktoré prichádzajú ľudia na námestia aj dnes. Na zhromaždení k 35. výročiu Nežnej revolúcie, ktoré v hlavnom meste zorganizovali opozičné PS, SaS a KDH, to uviedla Zuzana Mistríková, jedna zo študentských lídrov Novembra 1989.

V príhovore sa obracala najmä na mladú generáciu, o ktorej je presvedčená, že vyznáva rovnaké hodnoty ako generácie mladých, ktoré tu boli pred ňou. "Sú odhodlaní bojovať za to, čo je pre nich dôležité, za slobodu slova, spravodlivosť, pravdu vo verejnom priestore, slušnosť, ochranu životného prostredia, otvorenú kultúru. To všetko boli veci, za ktoré sme stáli na námestiach pred 35 rokmi, a stojíme tu aj dnes," uviedla. Vyjadrila nádej, že Slovensko nebude kráčať dlho po ceste, po ktorej kráča dnes, vedené "agresiou nevzdelaných a neúspešných, ktorí nadobudli pocit, že teraz je ich chvíľa".

Osobnosť Novembra 1989 a poslanec parlamentu za KDH František Mikloško povedal, že k sviatku i odkazu Nežnej revolúcie, ktoré oslavujú ľudia na námestiach, sa vláda nepridala. Kabinet a premiéra Roberta Fica (Smer-SD) kritizoval za to, že Slovensko "smeruje" k východným autoritatívnym režimom. "Slovensko však patrí do hodnotového sveta západnej demokracie," zdôraznil Mikloško. Prítomných vyzval, aby si uctili nielen odkaz Novembra 1989, ale aj utláčané národy na celom svete, osobitne Ukrajincov, čeliacich ruskej agresii.

Opoziční lídri otvorene hovorili o zhromaždení ako o prejave nesúhlasu s politikou súčasnej vlády, ktorú vinia z ignorovania a neúcty odkazu Novembra 1989. Zároveň deklarovali, že práve Nežná revolúcia je symbolom možnej zmeny. "Je dôkazom, že solidarita, odvaha a jednota dokáže prekonať nenávisť a nespravodlivosť," vyhlásil predseda SaS Branislav Gröhling.

Predseda KDH Milan Majerský zdôraznil dôležitosť ochoty spojiť sa pre spoločné dobro. "Dnes tu nie sme preto, čo nás rozdeľuje, sme tu preto, aby sme spoločne mohli snívať sen o kvalitnej a slušnej krajine, kde chceme žiť," upozornil.

Neúspešný kandidát na prezidenta Ivan Korčok, ktorý sa pripojil k PS, zvýraznil tri slová, ktoré sú pre neho symptomatické pre November 1989 i súčasnosť - odhodlanie, slušnosť a nádej. "Odhodlanie v tom, že sa nezmierime s tým, ako upadá Slovensko, slušnosť v tom, že rozhorčenie nad súčasným stavom prejavíme kultivovane a s rešpektom voči ostatným a nádej preto, aby sme sa nevzdali toho, že Slovensko môže byť lepšie," zdôraznil.

Na odhodlanie po zmenách sa spolieha aj líder PS Michal Šimečka. "Pravda a láska nikdy nevyjdú z módy, pretože Slovensko je a bude národom slobodných ľudí, ktorí nebudú ticho. Akákoľvek moc, ktorá by ich chcela umlčať, nakoniec prehrá," zdôraznil.