Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Slovensko

A. KISKA: Rómsku otázku by malo riešiť samostatné ministerstvo

Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: TASR/MTI

Extrémistom podľa prezidenta SR nahráva nielen neriešenie rómskej otázky, ale aj korupcie.

Bratislava 24. júna (TASR) - Rómsky problém by mal riešiť konkrétny minister, alebo by malo byť vytvorené samostatné ministerstvo. Myslí si to prezident SR Andrej Kiska, ktorý v rozhovore pre denník SME povedal aj to, že vláde sa zatiaľ nedarí budovať sľubovanú hrádzu proti extrémizmu. Extrémistom podľa neho nahráva nielen neriešenie rómskej otázky, ale aj korupcie.

"Keď ľudia nevidia konkrétne hmatateľné výsledky v najpálčivejších témach, tak sa to, žiaľ, pretavuje do vzdoru, do extrémizmu," povedal Kiska. Za jeden z najväčších problémov považuje práve rómsku otázku. "Tento problém je natoľko ťažký, že by mal byť poverený konkrétny minister, alebo dokonca vytvorené celé ministerstvo, ktoré bude mať túto problematiku na starosti. Ak ho nebudeme riešiť, zasa budeme extrémistom len nahrávať do kariet," doplnil prezident. Zdôrazňuje potrebu sústrediť sa na vzdelanie Rómov.

Hoci sa vláde podľa Kisku zatiaľ nedarí stavať hrádzu proti extrémizmu, veľmi pozitívne vníma vyjadrenia premiéra Roberta Fica proti extrémizmu. "Aj kroky prokuratúry, polície a niektorých ministerstiev, ktoré sa extrémizmom zaoberajú. No najdôležitejšie je pochopiť, že demokratické politické strany musia dať víziu voličovi, že práve ony musia ten súboj s extrémistickými stranami vyhrať," doplnil.

V súvislosti s extrémizmom spomenul aj novembrové voľby do vyšších územných celkov, v ktorých predsedov krajov budeme voliť už nie v dvoch kolách, ale v jednom. Nepovažuje to za správne, lebo ak by boli dve kolá, podľa Kisku by sa ľudia v Banskobystrickom kraji spojili a "určite by nedovolili Kotlebovi vyhrať". Nevylučuje, že vďaka jednokolovej voľbe môžu uspieť kotlebovci aj v iných krajoch. "Pre vlastné, stranícke egoistické záujmy sa rozhodla koalícia vystaviť riziku banskobystrickú župu. A možno nielen ju," poznamenal. Verí však, že kandidáti majú občiansku zodpovednosť a sú ochotní sa spojiť v prospech jedného.

Stratu dôvery ľudí v politikov a štát si vysvetľuje Kiska aj neriešenou korupciou a postojom politikov, ktorí napriek prieskumom hovoria, že korupcia na najvyšších miestach nie je. "Ak je niekto presvedčený, že korupcia tu nie je, my ho nepresvedčíme, aby ju riešil. Takýto človek nemá čo robiť na svojom mieste," poznamenal Kiska.